leptop batarya sorunları

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

leptop batarya sorunları

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 02 Haz 2013, 23:00

öncelikle herkeze iyi aksamlar diliyorum. Konu baslıktan anlaşılacağı üzere bırçok leprop kullanıcısının en büyük sorunu olan leptop batarya ömurleri
yaptığım araştırmalara okudugum metınlere göre orjınal bataryaların ortalama ömru 2 buçuk 3 yıl oldgugunu soyleyorlar tabıkıde bu sure bıtınce gereklı olarak batarya omru bıtıyor ve sureklı sarja takılı olma ıhtıyacı doguyor benım bılgısayarım gıbı mesela.

Bir diyaudiotr üyesi olarak bende elimden ne gelır ne yapabılırım sızlere danısp fıkırlerınızı almak ısıyorum. okudugum metınlerden bırısınde
bataryanın ıcerısınde bulunan ve yanı yazılanlara gore eeprom devresının belırlı bır sarj saatını doldurduktan sonra ne kadar sarj etsekte pıllerın tam kapasıde sarj etmedgını yazmıslardı ne kadar dogru nekadar yanlıs bılemeyorum ve eger eepromla piller arasındakı baglantıyı kesınce eeprom verılerını sılıyormus vede eepromlarda resetleme pinlerının oldugunu soylemişler benım merak ıcerısınde oldugum bızım bu konuda ne yapabılecegımız

tavsıyelerınızı ve yardımlarınızı beklıyorum herkese selamlar :)
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: elektromekanık ögrencisi

Ynt: leptop batarya sorunları

Okunmamış iletigönderen onursal » 03 Haz 2013, 04:24

sansar34 yazdı:öncelikle herkeze iyi aksamlar diliyorum. Konu baslıktan anlaşılacağı üzere bırçok leprop kullanıcısının en büyük sorunu olan leptop batarya ömurleri
yaptığım araştırmalara okudugum metınlere göre orjınal bataryaların ortalama ömru 2 buçuk 3 yıl oldgugunu soyleyorlar tabıkıde bu sure bıtınce gereklı olarak batarya omru bıtıyor ve sureklı sarja takılı olma ıhtıyacı doguyor benım bılgısayarım gıbı mesela.

Bir diyaudiotr üyesi olarak bende elimden ne gelır ne yapabılırım sızlere danısp fıkırlerınızı almak ısıyorum. okudugum metınlerden bırısınde
bataryanın ıcerısınde bulunan ve yanı yazılanlara gore eeprom devresının belırlı bır sarj saatını doldurduktan sonra ne kadar sarj etsekte pıllerın tam kapasıde sarj etmedgını yazmıslardı ne kadar dogru nekadar yanlıs bılemeyorum ve eger eepromla piller arasındakı baglantıyı kesınce eeprom verılerını sılıyormus vede eepromlarda resetleme pinlerının oldugunu soylemişler benım merak ıcerısınde oldugum bızım bu konuda ne yapabılecegımız

tavsıyelerınızı ve yardımlarınızı beklıyorum herkese selamlar :)

Kalın olarak belirttiğiniz düşünceler pek doğru değildir. Hiç bir üretici ürününün belli bir sürede bitmesini istemez. Ancak bilinmelidir ki dizüstü bilgisayarlarda kullanılan bataryalar Li-Ion 'dur ve belli bir şarj ömrü bulunmaktadır. Bu şarj ömrü 500 cycle olarak açıklanmıştır. Bu kadar şarj edildikten sonra haliyle batarya ömrü düşmeye başlamaktadır. Kullanıcı her fişi taktığında batarya şarj oluyor ise, bataryalar cycle ömründen yemektedir.
Dizüstü bataryalarını uzun ömürlü kullanmak için:
1 Mümkün olduğunca batarya ile kullanılmamalı, gerektiğinde kullanılmalıdır. Küçük bir UPS cihazı elektrik kesintilerinde yeterli korumayı sağlayacaktır.
2 Batarya mutlaka 15 günde bir tam boşaltılmalıdır.
3 Batarya aşırı sıcaklıktan ve ısıdan korunmalıdır.
4 Eğer mümkünse bataryayı aşırı şarj etmemeli, bilgisayarda koruma programı var ise max. şarj seviyesini %80-85 civarında tutmalıdır.
Bu önerdiklerim doğrultusunda kullanmakta olduğum, kendi dizüstü bilgisayarım yaklaşık 5 yıl olmasına rağmen, hala batarya kapasitesini %60 civarı kullanmaktayım. Üstelik bilindik bir marka değil ve çok üst seviye bileşenleri olmayan bir dizüstüdür.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 03 Haz 2013, 20:32

anlıyorum ama sorum aslında bu olmamıstı verdıgınız bılgıler ıcın cok tesekkur ederım :) ama asıl soru zaten bunu daha yenı ogrenıp gec kalmıs olanlar ıcın yada benım gıbı ıkıncı el bır makına olarak alanlar var sımdı bataryayı almaya kalkıssam 200tl gıbı bı rakam ıstıyorlar zaten evde yeterınce sarjı kullanmamaya calısıyorum ama onemlı olan bızım nasıl bır mudahalede bulunarak eskısı kadar olmasada nasıl duzelte bılırız yada az cokta olsa nasıl bataryayı canlandırabılırız :)
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 03 Haz 2013, 21:20

sansar34 yazdı:anlıyorum ama sorum aslında bu olmamıstı verdıgınız bılgıler ıcın cok tesekkur ederım :) ama asıl soru zaten bunu daha yenı ogrenıp gec kalmıs olanlar ıcın yada benım gıbı ıkıncı el bır makına olarak alanlar var sımdı bataryayı almaya kalkıssam 200tl gıbı bı rakam ıstıyorlar zaten evde yeterınce sarjı kullanmamaya calısıyorum ama onemlı olan bızım nasıl bır mudahalede bulunarak eskısı kadar olmasada nasıl duzelte bılırız yada az cokta olsa nasıl bataryayı canlandırabılırız :)

Garanti olmasa da bir öneri sunabilirim.
Önce bataryayı tamamen boşalıncaya kadar kullan. Daha sonra bataryayı serin bir yerde 1 gün beklet. Bekledikten sonra tekrar kullan. (Şarj etmeden) Birkaç dk'da olsa boşalıncaya kadar bekle. Tam boşaldığından emin olduktan sonra şarj et ve tam dolunca yine serin bir yerde 1 gün beklet. Ertesi gün bataryayı şarj etmeden boşalıncaya kadar kullan. Bu denemeler batarya toparlanıncaya kadar devam etsin. 1 haftalık denemeden sonra eğer batarya toparlanmamışsa artık yapılacak birşey kalmamış demektir.
Serin yer olarak belirtmiş olduğum yer, en ideal olarak buzdolabı meyvelik kısmı olup -10'C civarı bir sıcaklıktan bahsetmekteyim.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 04 Haz 2013, 09:14

denenmıs bır yontemmı? acıkcası bana agızdan dolama bır bılgıymıs gıbı geldı yan sonucta elektronık mataryaller ıcerısınden akım ve gerılım depoluyor bılmıyorum yınede bı denemek lazım bılgı ıcın tesekkur ederım. eepromlarlaa ılgılı deneyımı olmus olan varmı?
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 04 Haz 2013, 16:19

sansar34 yazdı:denenmıs bır yontemmı? acıkcası bana agızdan dolama bır bılgıymıs gıbı geldı yan sonucta elektronık mataryaller ıcerısınden akım ve gerılım depoluyor bılmıyorum yınede bı denemek lazım bılgı ıcın tesekkur ederım. eepromlarlaa ılgılı deneyımı olmus olan varmı?

Bahsettiğim yöntemler, daha önce tarafımdan denenmiştir.
Rastgele şarj edilen ve daima şarj'da tutularak kullanılmış bataryalarda iyi sonuç alınmıştır. Aşırı ısınmış ve sıcak kullanılmış bataryalarda ise sonuç tatminkar olmamıştır. Denemenizi tavsiye ederim.
Şimdiye kadar içerisini açarak incelemiş olduğum 10-12 kadar hiçbir dizüstü bilgisayar bataryasının içerisinde eeprom denilen veya bahsedildiği gibi, bir yazılımla sonlandırıcı özellikli elektronik devre görülmemiştir.
Bir batarya tamamen boşalmış olduğunda, bahsi geçen yazılımın, hücrelerin değişmesi durumunda da sıfır kullanım sunması gerekmektedir. Hücrelerini değiştirmiş olduğum birkaç dizüstü bataryası ise fabrikasyon kadar olmasa da tatminkar sonuç ile çalışmaktadır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 04 Haz 2013, 20:50

işte bazı leptoplarda sorun cıkartabılıyorumus eepromlardan tamamen voltajı sıfıra ındırınce yada eepromla pıl arasındkaı baglantıyı kesınce leptop bataryayı tanımıyor pılı gormuyormus saj edılsede eskısı gıbı performanslı olmuyormus yanı bunlar yasanılıyormus sız ne dusunuyorsunuz bı konuyla ılgılı?
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 04 Haz 2013, 21:55

sansar34 yazdı:işte bazı leptoplarda sorun cıkartabılıyorumus eepromlardan tamamen voltajı sıfıra ındırınce yada eepromla pıl arasındkaı baglantıyı kesınce leptop bataryayı tanımıyor pılı gormuyormus saj edılsede eskısı gıbı performanslı olmuyormus yanı bunlar yasanılıyormus sız ne dusunuyorsunuz bı konuyla ılgılı?

Daha önce de belirttiğim gibi bu olayın eeprom gibi bir donanımla ilgisi yoktur. Bir eeprom devresi kurmak ve çalıştırmak, prensipte kullanılan batarya hücrelerinin maliyetinden daha fazla olacaktır. Sizin bahsetmiş olduğunuz şey aslında Li-Ion bataryaların iç dirençleri ile ilgili bir durumdur. Piyasadan temin edilen hücreler, asla fabrikanın üretimlerinde kullanılan hücreler kadar kaliteli değillerdir. Benzer durumları cep telefonları bataryalarında da görmekteyiz. Bir cep telefonunun bataryası sonradan değiştirildiğinde, daha yüksek kapasiteli olarak temin edilse bile asla fabrika çıkışlı olanlar kadar verim vermemektedir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Serbest Kürsü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir