Müzik zevkleri ve odyofil yaklaşım......

Test ve Müzik Kayıtları » Her türlü odyofil kayıt hakkında bilgi, haber ve değerlendirmeler..

Ne tür müzikler dinlersiniz?

Klasik/Opera
12
9%
Caz/Vokal
18
14%
Pop (Türkçe/Yabancı)
14
11%
Rock (Türkçe/Yabancı)
27
20%
Latin/Flamenko
9
7%
New Age
6
5%
Film Müzikleri
10
8%
Geleneksel Türk Müzikleri (THM, TSM)
11
8%
Etnik Müzik
7
5%
Diğer
18
14%

Toplam oy : 132

Cevap: Müzik zevkleri ve odyofil yaklaşım......

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 10 Kas 2008, 23:27

Film müzkleri de bence çok genel olur gibime geliyor.
Kapibara yazdı:Diğerin içinden bir tane film müzikleri şıkkı çıkabilir mesela.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen drhardware » 12 Kas 2008, 19:01

Yaw.. Bu forum işlerinden anlayamadım gitti!
İki seçenek daha ekleyecem diye kullanılmış oyları sildik netekim...
:(
Pardon!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Hazar » 12 Kas 2008, 19:19

Oyları geri getireceğim, panik yok.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 18 Oca 2009, 18:49

Rock, hard rock ve trash metal dinlemeyi severim, odyofil ve guru arkadaşlar kızacak belki ama test kaydı dinlemek bana biraz boş geliyor ;) Bir sistemin kalitesini ölçmek için vasat bir sistemde bile audio işinden anlamayan birini büyüleyebilecek çok kaliteli ve detaylı kayıtlar yerine dinlediğim müzik türünün kaydıyla deneme yapıp en iyi sonucu alacağım sistemin peşinden koşmak daha mantıklı geliyor. Şu sıralar sistemi taksimden kazayla 10 liraya aldığım Metallica'nın Master Of Puppets lp'sinin amerikan baskısı ve bir arkadaşımdan hediye gelen Barış Manço'nun 2023 lp'si ile zorlamaktayım, ve her iki kayıt da gerçekten tatmin edici, bir de Metallica'nın son albümü Death Megnetic'i dinliyorum CD olarak, bu cd ile ilgili birçok şey yazılıp çizilmiş kayıt seviyesi biraz yüksek piklerde cızırtı yapıyor gibi, gerçekten de elimdeki 3 farklı DVD player ve dededen kalma Marantz cd çalarda sonuç berbattı ama gariptir yine dededen kalma ('94 model) Sony CDP-315'te (kesinlikle hi-end sayılabilecek bir ürün filan değildir) hiç problemsiz mükemmel bant genişliğiyle dinledim, evet seviye yüksek tutulmuş, ama kayıt kalitesi mükemmel ötesi gerçekten, yüksek bant genişliği ve seviye muazzam detay katmış kayıda, aynı dertten muzdarip arkadaşlar mevcutsa kendilerine iyi bir cd çalar almalarını, ve ardından anfilerinin "pure direct," "source direct" vs. tarzı ton kontrolü devre dışı bırakan nekadar sviçi varsa kullanmalarını tavsiye ediyorum, böyle bir müzik tarzında flat eq düzeninde bukadar detayı her cd'de yakalamak mümkün olmuyor.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen djmalan » 12 Ağu 2009, 03:00

Bir sürü gereksiz şey yazmışım ,o yüzden değiştirdim.Kaydı düzgün olsun da ne olduğu önemli değil herşeyi dinlerim ,yerli yabancı ,geleneksel ,popüler,klasik... :lol:
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Ynt: Müzik zevkleri ve odyofil yaklaşım......

Okunmamış iletigönderen farfisa » 08 Kas 2010, 14:11

odyofillerin daha çok caz ağırlıklı dinlediklerine şahidim yada bana denk gelenler öyle caz ağırlıklı dinlediğim için
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 09 Kas 2010, 00:25

Müzik türleri için "diğer" i tek başına işaretledim. Sebebi ise; hiç sevmediğim sanatçının dahi güzel ürünleri olabiliyor ve bazen beğeniyorum. Fakat beğenimde çoğu zaman "playback" kalitesi etkili oluyor. İyi playback için, iyi "record" şart.

Son aldığım 3 albümün kayıt kalitesi;
Sıla-İmza (Sony) 5 üzerinden 4
Şevval SAM-Has Arabesk (stüdyo ?) 5 " 3
Sertap ERENER-Rengarenk (DMC) 5 " 2
DMC nin kayıtlarını hangi şartlarda yaptığını merak ediyorum doğrusu. Sonuçları genelde kötü oluyor. Diva AJDA nın bi önceki albümü sıkıntılı idi.
(Aklıma diy gelmiyor değil, Acaba 90 dB kazançlı Class-A yapsam bu adamların kayıt hatalarının önüne geçebilir miyim? )
Hayal buya; tez atayım ortaya; Mikser masasının hızı ve dinamikliği düşük ise, ondan daha hızlı bir ampli ve okuyucu ile "bad mix hataları başlamadan" önce gain açmış olurum. Fakat bu şekilde o kötü kaydın ne kadarı kurtulur tartışmalı... Kötü bir durum var: belli bir derinlikteki fazı düzeltmeye çalışır iken, 0 dB seviyesindeki hatalar olduğu yerde durmaya devam edecek :(

Yada hep beraber dmc yi ziyaret etmek lazım. 8-)

Odyofil deyince aklıma odeon geliyor :) Adamların plakları, kasetleri, cdleri çoğu zaman 5 te 5 kalitedeydi. RAKS ın hakkı ise kesinle yenmez. Bu işi iyi yapanlar neden iflas eder?
Yurtdışı sermaye kaynaklı kayıt istasyonlarının, kayıtları genelde iyi oluyor. Bizimkiler ise bir tane köfte amblemli "mono" gibi :( Parada mı sıkıntı var anlamadım. Stereo yu bozmadan kayıt yapmak bu kadar mı zor? :x
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Elektronik Teknisyeni

Okunmamış iletigönderen farfisa » 09 Kas 2010, 01:51

bilmiyorum reklama girermi yada site kurallarına sakıncası varmı media marktan bu hafta yavuz burç plak tan çıkan zeki müren'in toplama lp sini şevval sam has arabesk albümünü müzeyyen senar lp sini satın aldım dinleme testimde şevval samın albümü bana analog keyfini hissettirmeyi başardı zeki müren lp sinde bana alçak frekansları yüksek yüksek frekansları detaysız gibi geldi müzeyyen senar ise dönem dönem kayıt şartlarını düşündüğümde yeni çıkan ve edindiğim lp ler arasında şeval sam albümünden sonra kayıtı en hoşuma giden plak diyebilirim
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 09 Kas 2010, 13:24

Eleştiri ve beğenilerimizi sunmamız reklam olarak algılanmamalı. Reklam ticari veya gönüllü olarak yapılabilir, biz ise satın aldığımız ürünlerin beğeni veya eleştirisini yapıyoruz.

Ajda PEKKAN daha kaç kere albüm çıkarabilir. Bu sanatçının stüdyo kaydını kötü yapmak kimin haddine. Ayrıca sanatçıyı stüdyo da kandırmaktan öte birşey değil.

ReMaster edilmeden eski LP lerden günümüz medya ortamlarına kayıt aktarılması çok ayıp birşey. Sevgili Farfisa, aldığın eski albümlerin sıkıntısının bu olduğunu düşünüyorum. Plak cdyi çoğu zaman kalite konusunda ezer. Faz içi respons başarısı plakta veya kasette daha fazladır.

Madem konu biraz daha genişledi bir noktayı daha paylaşayım; dünya literatüründe "copyright bit" olarak adlandırılan, benim ise "öksürük biti" dediğim paylaşım engeli, çoğu zaman playback'ı olumsuz etkiliyor. Etkileme alanı aslında çok dar denilebilir; sadece faza sekte vuruyor, yani dB ye dokunmuyor.

Geçenlerde Ebru GÜNDEŞ-Evet, Sertap ERENER-Rengarenk albümleri ile 3-way xover, time alignment yapmaya çalıştım. Sonuç işin içinden çıkamadım ve öksürüklü ses fazın bozulmasına sebeb oluyor. Bu orjinal cdleri taktığım cihaz: Premier Deh-p88RS idi. Yani cihaz amerikadan yurdumuza gelmiş. Acaba bundan dolayı mı öksürük bitiyle muhatap oluyoruz? Fakat başka cihazlarda aynı durumun olduğuna denk geldim.Uygunsuz playback cihazına yerleştirilen, öksürük bitine sahip digital medya; sesi veya görüntüyü berbat etmeye yarayacaktır.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 09 Kas 2010, 13:37

Buradaki asıl sıkıntı yapımcı firmalar değildir, sorun kayıt istasyonlarında. Ülkemizde benim bildiğim sözü geçen, 2 büyük kayıt istasyonu var(daha varsa lütfen paylaşalım); birisi Aydın Doğanın DMC si, diğeride SONY nin kendisi. Bunlar dışında irili ufaklı en fazla 3 tane daha kayıt istasyonu vardır. "PC digital record" den öteye geçememiş istasyonları saymıyorum. Zaten o kadarını bizde yaparız.

Bunları bildiğini tahmin ettiğim Tarkan, bazı albümleri için amerikaya gitmişti. Medya dağıtım ve kopyalama-çoğaltım işlemlerinde yine sıkıntılı sonuçlar çıktı.

Arkadaşlar bu ses işi, fırından ekmek çıkarmak gibi, sesi taze tutamıyor çoğu istasyon. Bayat ekmek yenir ama bayat ses dinlenilmiyor.

Odyofiller; jaz, klasik, rock dinleyince kimse alınmasın, çoğu zaman taze ses bu tip müziklerde var.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

ÖncekiSonraki

Test ve Müzik Kayıtları

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Müzik kaydı