Ortak proje lütfen bakın

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen berat23 » 30 Ekm 2007, 19:35

amaç yapma değil özgün bir tasarım.ama bizim milletimiz bu yapıya pek uymaz.hem illa lambalı olacak diye bir şart yok
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Ben destekliyorum

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 Ekm 2007, 19:49

Arkadaşlar bence sonuçtan ziyade gidilen yol önemli.

Bir sonuç oluşturmaya çalışırken hem öğrenebilir, hem de bilgilerimizi paylaşabiliriz. Nico'nun harcadığı saatler ve ölçümler ödediği dolarları bir hamlede yok saymak gerekmiyor bunun için. Ama madem DIY yaparken öğrenmek demek, deneyelim bir şeyler. Okumak ve araştırmak için teşvik eder bizleri.

Sadece, havada duran hissiyatlarımızı belirten "abi yaptmıştım acayip sesi vardı, gene öyle yapalım" gibi çıkarımlar yerine, THD %0.1 olması için şu tip transistörleri kullanalım gibi rakamsal ifade etmeye çalışalım derim.

Tasarım konusunda da lambalı, MOSFET'li felan mıdır nedir ortak bir karar verilirse çok da keyifli olur. Neyi neden yaptığımızı açıklamak bile yeter. Sonuca da bakarız artık.

Haydi kolay gelsin gençler, kim tutar sizi.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e154 » 03 Kas 2007, 23:53

berat ne durumdasın. proje iptalmi sanırım senin teorik bilgin benden fazla sen bişeyler yapazmısın..
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 04 Kas 2007, 06:57

walla arkadaşlar tasarım konusunda öyle çok fazla bişey söyliyebiliceğimi sanmıyorum. ama amfiyinin tüm parçaları seçildikten sorna bittikten sonra işte trafosudur ton kontrolüdür pre ampıdır çıkış katırı falan hepsi bitip ölçüleri falan delirlendikten soran dierlsenzi PC de solid te kasa tasarımını yapabilirim ardından kasa hoşumuza gider ise itşe mesela bu projesi 10 kişi yapmak istiyor o 10 kişilik grubumuz için bu kasadan 10 adeet . henüz kendüretimini yaptıramadım ama üretimi yapıldıktan sorna maliyet konusundada böyle bir işlem ne kadara maal olur onuda belirtirim
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 04 Kas 2007, 07:04

bu arada PCB tasarımı konusunda her ne kadar şuanki güncel programları kullanmasamda BoardMaker2 de tektaraflı plaketler konusunda harikalar yarattığımı söyliyebilirim yani çalıştığından emin olduğunuz bi devreyi boardmaker2 deolabildiğince ufak boyutlarda ve minimum jumper kullanarak tasarlayabilirim. ama böyle ortak bi proje yapıcaksak bence maliyeti 2. planda tutmamız daha doğru olur diye düşünüyorum. ve ne bileyim öyle sıradan bi devre yerine cidden mesela lambalı güzel bi amfi tasarlasak yada en azından pre-amp kısmını lambalı olarak tasarlasak hem ses olarak hemde görsel olarak birbirini tamamlıyan bi proje ortaya çıkarsak çok daha güzel olur diye düşünüyorum. yani ne bileyim böyle amfi çalışırken hem kaliteli ses hem güzel tasarlanmış bi kasa hemde lambalı amfilerin o nostaljik loş ışıldaması hepsini bi araya toplayabilirsek bence çok hoş olur ne dersiniz ?
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen berat23 » 04 Kas 2007, 13:49

lambalıda zor ola kısım çıkış trafosu.bu sorunu çözmek için otl çıkış katı olabilir ama bu konuda bilgim yok.griinin dediği olay çok mantıklı.pre katı 12x7 türevi bir lamba çıkışında bildiğin mosfet tarzı bişeyde olabilir.

lamba bizi aşar derseniz o zaman
http://diyaudioprojects.com/Solid/ZCA/ZCA.htm böyle bişeyde olabilr.kafamdaki konsept a sınıfı düşük güçte referans serisi tadında bişey.aynı zamanda basit ve ucuz olmak zorunda yani mükemmle yakın.bende ufaktan teorik bilgi var ama kendi başıma bişeyler tasarlayamam.burda doktor lazım :)

yani öncelikle yapılacak işi bulalım sonra tasarıma bakarız.
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen berat23 » 20 Kas 2007, 19:29

Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen armoni » 20 Kas 2007, 22:25

Her hangi bir ortak proje yapılacaksa bende varım, hep beraber konuşalım tartışalım ama desteğe ihtiyecımız var.
Forumun huzurunu kaçıranlardan sonra ortak bi projeye başlamak forumu da canlandırabilir.
2004 den beri aşkımı yazdığım denizlerde korsanım...
armoni
Yeni Üye

İl: kocaeli

Önceki

Lambalı Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir