Lambalar Paralel bağlanırmı

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Lambalar Paralel bağlanırmı

Okunmamış iletigönderen djmalan » 23 Ağu 2009, 02:29

Çıkış ta empedans trafosu kullanmamak için Lambalı çıkış katındaki lambalar paralellenirmi? :D
Acaba hoparlörümü yüksek sardırsak ? :D
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Cevap: Lambalar Paralel bağlanırmı

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 23 Ağu 2009, 13:02

bağlanır.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen djmalan » 23 Ağu 2009, 23:10

O zaman 320Volt besleme ile lambalı 8-10 binWatt anfi yapılır konser de paralel hoparlörler ile çalıştırılır. :)
Pardon mesajı cevap geldiğin den haberim olmadan biraz değiştirmişim.herkes ten özür dilerim...
En son djmalan tarafından, 24 Ağu 2009, 01:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen M Öztürk » 23 Ağu 2009, 23:42

Fantazi olarak iyi fikir tabii de, lambalı topolojilerin fiziksel zorluklarıdır transistörün icadına yol açan :)

Arkaya bir TIR dolusu ampli koyarsın, 1000W ya alırsın, ya alamazsın.

1969 Woodstock festivalinin seslendirmesine bir bak, ne demek istediğimi anlarsın. Yığınla lambalı McIntosh ampli, ama toplam güç 8000W ya var ya yok.

Bugün ortalama bir barda bile ondan daha fazla güç var.

Ses kalitesi de lambalılarla kıyas kabul etmeyecek kadar yüksektir.

M.
M Öztürk
Yeni Üye

İl: Istanbul
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen djmalan » 24 Ağu 2009, 01:15

Benim amacım aslında trafo olayından yırtabilmek.Oldum olası gıcığım trafolara. :) Ama güvenim sonsuzdur o da ayrı konu.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen djmalan » 26 Ağu 2009, 02:55

Kusura bakmıyorum da,kuyuya bir taş atmışım atmaz olaydım. :mrgreen:
Lambanın çıkışına uygun hoparlör sardırmak çözüm olabilirmi acaba?Ya da bir sürü hoparlörü seri bağlamak eski dynacord kabinler de görmüştüm hem ses güzel hem verim yüksekti tek hoparlör grubu ile bütün sesleri veriyordu ,bas mid tiz tek hoparlörden ,şaşırmıştım...
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 26 Ağu 2009, 14:49

Konu ile alakasız mesajlar taşınmıştır.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Ynt: Lambalar Paralel bağlanırmı

Okunmamış iletigönderen meteor2011 » 26 Oca 2010, 00:39

otl amfiler konunun tam karşılığı incelemenizi tavsiye ederim..
Kullanıcı avatarı
meteor2011
Yeni Üye

İl: ankara

Ynt: Lambalar Paralel bağlanırmı

Okunmamış iletigönderen noyan » 18 Eyl 2010, 14:05

Çıkış trafosunun amacı sadece empedans uyumunu sağlamak değildir. Aynı zamanda lambanın DC anod akımının hoparlörü yakmasını engelleme vazifesi vardır. Sadece alternatif akım yani müzik sinyali trafodan geçerken DC geçemez. Trafo kullanmayacağım dersek o zaman düşük empedanslı özel lambaları çok sayıda paralellemek suretiyle OTL amfi yapılabilir. OTL'ler de çeşitlidir. Single ended OTL en verimsiz ama ses kalitesi en iyi olanıdır. SE OTL ve diğer tiplerinde çıkışa seri olarak bağlanan elektrolitik kondansatör üzerinden ses alınır. Bir de OCL vardır ki sofistike bir tasarımdır. Bunda çıkışta seri olarak elektrolitik kondansatör kullanılmaz, ses lambalardan direkt olarak hoparlöre aktarılır. Bu OCL amfinin dizaynı ve uygulaması zordur ve çok hassas şekilde lambalar eşlenmiş olmalıdır. Gelişmiş bir koruma sistemini içinde barındırıyor olması gerekir. Aksi halde lambalarda olabilecek bir enayi durumda pahalı hoparlörler bir anda kavrulabilir. OTL-OCL amfilerin dezavantajı çok enerji harcayıp çok verimsiz olmaları yani az çıkış gücüne ulaşabilmeleridir. En kayıpsız, ekonomik ve iyi müzik iletim aracı kuşkusuz trafodur. Trafoların satın alım maliyeti trafo kalitesiyle orantılı olarak oldukça yüksek olmasına rağmen genel kabul görmüş en akılcı yöntem trafo çıkışlı amfilerdir.
noyan
DIY Audio Takipçisi

Lambalı Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir