Herkese Selam

Herkese Selam

Okunmamış iletigönderen OgzSogut » 28 Ağu 2012, 00:01

Merhaba arkadaşlar ben oğuz kimyagerim, fakat çocukluğumdan beri elektroniğe karşı çok büyük bir ilgiye sahibim bana göre elektronik çok fantastik bir dünya. Az da olsa gitar çalıyorum ve bir elektro gitar amfisi almaya karar vermiştim daha sonra kendim yapabilirmiyim acaba diye düşünürken kendimi bir anda burada buluverdim. Şimdi yolun en başındayım ve nereden başlamam gerekiyor hiç bilmiyorum umarım sizlerin yardımıyla bişeyler başarabilirim.
OgzSogut
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Ynt: Herkese Selam

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 29 Ağu 2012, 10:45

aramıza hos geldın oguz bu yola bende ılk gırdıgımde evıme ses sıstemı yapmak ıcın gırmıstım sonra bı kac gıtar pedalı gıtar anfısı sonra hi-fi anfı derken aldı basını gıttı :D prof bı seklıde yapıyorum denemez ama elımden geldıgı kadar becerım var eksık yanlarımıda senın gıbı bu formdan tamamlıyorum buradakı arkadasların destegıyle. 8-) :geek: :evet: ama ınsan kendı yapabıldıgı seyler daha fazla hosuna gıdıyo :) gelelim gitar amp konusuna bence ılk basta bi arge yap elınde 500tl gıbı bı rakamla gercekten pıyasadakı amp kadar a class yakın kalıtede ses verebılecek bı anfi yapabılırsın bızım ıcın onelı olan gıtar amp preamp ton kontrol katları ve kaıtelı full renge hoparlordur benım sana tavsıyem hoparlor kabınlerı var sade satılan kabın ve hoparlordur ses tonlarını veren onemlı unsurlardan bırıdır. sonrasında power katı olark lm3886 onerebılırım ama yok ben A Class power yapıcam dıyorsan RAS10 tavsıye ederım ev ıcın yeterınce ıdeal ılerde sutudyo kayıtı fln yapacaksan bıle kullanabılırsın. ton kontrol kısmında
http://construyasuvideorockola.com/down ... guitar.pdf

buradakı ton kontrol ve preamp katı uzerınde dıstortıon var o on off swıc ıstanbulda karakoyde menevşe handa buldum etrafa bakmak lazım malıyete gelınce preamp katını ben malzemelerını ıvır zıvır derken 20tl geldı power katı eger lm3886 yaparsan malıyet olarak kalıtelı malzeme kullanırsan 25 tl fln gelır orta sevıye bısy yaparsan 18tl fln lur rass10 yapıcam dersen 25 tl fln sırf malzemlerı bunlara ayrıyetten besleme kondansatorlrı alacaksın en az 10.000 mf 2 tane alman lazım kalıte bısy bakıyosan tanesı 20tl bulursun karakoyde besleme trafosu yıne karakoy menevse hansa mervesan trafo var orandan200w bı trafo 50tl fln sardırırsın 2x24volt bana soracak olursan yap derım hem kalıte bısy olur hemde arızası cıkınca mudahale edebılme ımkanın daha rahat kı uzun yıllar kullanabılecegın bısy olur ıkı senedır ben bu ısın ıcındeyım daha yenı yetmeyım ama baslayınca bu ısın sonu gelmıyo :D eksıklerım olabılır tamamlayan arkadaslara sımdıden tessekur ederım kolay gelsın oguz aramıza hos geldın
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: elektromekanık ögrencisi

Okunmamış iletigönderen OgzSogut » 29 Ağu 2012, 15:46

yazdıkların için çok teşekkür ederim sansar34, dediğin gibi biraz arge yapmak şart şimdilik forumdan olabildiğince bişeyler kapmaya çalışacağım kısmet olursa uygun bir zamanda da yapımına başlayacağım. bir de sormak istediğim bir konu daha var bir amfini yapımı olarak ne kadar sürüyor ? Şimdiden yardımcı olan bütün arkaşlara teşekkürler.
OgzSogut
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 30 Ağu 2012, 13:30

aslında bu sana baglı ben bu gunde preamp ve ton kontrol katını rahatlıkla bıtırebılıyorum anfi kabını planlayıp yaparsan sık bı sekılde bı kac gunluk ugrasla bıtırebılırsın ton kontrol katını basıp yapmam benım tam 3 bucuk saatımı aldı hatta sahurda bıtmısıt saat 12de basladım aksam 4du yattım bence bı ılk olark power katını ve besleme devresını ucuz bı sekılde yapt devre baskı yontemlerı hakkında bılgın yoksa soyle sana yardımcı oluruz anlatırız baskı devresı zaten formda var sadede elınde olması gereken 150 - 200w 2x24 volt bı trafo bulunması kolay ıstanbulda avrupa yakasında karakoyde cogu yerde 50tl max bulursuk kadıkoydede yazıcı oglu ıs hanında ıkıncı kattakı elektronıkcılerde bulursun hem kendını denemıs olursun pek bısy kaybetmezsın :D
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen OgzSogut » 09 Eyl 2012, 20:12

sansar34 yazdı:aslında bu sana baglı ben bu gunde preamp ve ton kontrol katını rahatlıkla bıtırebılıyorum anfi kabını planlayıp yaparsan sık bı sekılde bı kac gunluk ugrasla bıtırebılırsın ton kontrol katını basıp yapmam benım tam 3 bucuk saatımı aldı hatta sahurda bıtmısıt saat 12de basladım aksam 4du yattım bence bı ılk olark power katını ve besleme devresını ucuz bı sekılde yapt devre baskı yontemlerı hakkında bılgın yoksa soyle sana yardımcı oluruz anlatırız baskı devresı zaten formda var sadede elınde olması gereken 150 - 200w 2x24 volt bı trafo bulunması kolay ıstanbulda avrupa yakasında karakoyde cogu yerde 50tl max bulursuk kadıkoydede yazıcı oglu ıs hanında ıkıncı kattakı elektronıkcılerde bulursun hem kendını denemıs olursun pek bısy kaybetmezsın :D

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim şuan şehirdışındayım geri döndüğümde ufaktan başlayamayı planlıyorum. Şuan içn ilk hedefim çokta masraflı olmayan bir kaç amfi yaparak pratik yapmak ve bir nebzede olsa neyin nasıl yapıldığını anlamak. ilk olarak micro amfi yapmak gibi bir plan var kafamda bildiğin bir micro amfi projesi var mı yada başlangıç için önerebileceğim ucuz amfi projeleride olabilir. İlk aşamada A Class bişeyler yapmaktansa fiyat uygun amfiler yapmaya başlayarak biraz pratik kazandıktan sonra büyük projeler yapmayı denemek daha sağlıklı gibi geliyor bana. Bu arada ilginden dolayı çok teşekkür ederim sansar34.
OgzSogut
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 10 Eyl 2012, 13:51

mıcro anfı olark malıyetı amp katı 15 tl maal olan bı devre var ama trafo bulman sart 50 tl flnda trafo tutar kutu ısıne sımdı gırme derım. devre ıstersen buradan paylasabılırım ama devrelerı yaparken baskıya dıkkat et derım kulaklık apm yapabılrsın 9v pılle calısan malıyetı max 10tl olan bı devre var ne yapmak ıstedıgın sana baglı
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen OgzSogut » 11 Eyl 2012, 17:23

OgzSogut yazdı:Merhaba arkadaşlar ben oğuz kimyagerim, fakat çocukluğumdan beri elektroniğe karşı çok büyük bir ilgiye sahibim bana göre elektronik çok fantastik bir dünya. Az da olsa gitar çalıyorum ve bir elektro gitar amfisi almaya karar vermiştim daha sonra kendim yapabilirmiyim acaba diye düşünürken kendimi bir anda burada buluverdim. Şimdi yolun en başındayım ve nereden başlamam gerekiyor hiç bilmiyorum umarım sizlerin yardımıyla bişeyler başarabilirim.

Trafoyu falan zaten diğer devreler içinde almam gerekiyor sanırım. Devreyi yaparkende elektronik haberleşme müh. liğinden bir arkadaşım var gerekli işlemleri biliyordur herhalde ona danışacağım sen devreyi paylaşırsan süper olur.
OgzSogut
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 12 Eyl 2012, 16:55

STEREO JACKLI GİRİŞ ÇIKIŞ LI.rar
(5.91 KiB) 389 defa indirildi
bu devre stereo kulaklık amp 2x1w verıyo olması lazım datasına bakmak gerek kopy centerlerda pdf cıks alabılırsın proteus kullanarak pdf cevır eger ıstersn lm3886 devresıde bu
lm3886 hi-fi.rar
(127.12 KiB) 404 defa indirildi

tekrardan aramıza hosgeldın kolay gelsın elımızden geldıgınce sana yardımcı oluruz trafo sardıracaksan 2x24 volt 200w bı trafo tavsıye ederım
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

Kendinizi Tanıtın

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Selamlar herkese
    gönderen redbreath » 20 Oca 2010, 11:21