mp3'ü wav e çevirince kalite yükselir mi?

Kaynaklar » CDP, Turntable, Tuner vs... konuları hakkında soru ve incelemeleriniz...

mp3'ü wav e çevirince kalite yükselir mi?

Okunmamış iletigönderen okb18 » 24 Kas 2009, 04:10

benim merak ettiğim mp3 formatındaki şarkıları wav e formatına dönüştürdüğümüzde ses kalitesi yükselir mi?ben youtube dan indirdiğim videoları converter ile ac3 veya wav formatına dönüştürdüğümde boyutu mp3e oranla çok daha fazla oluyo yalnız ses kaliteside videodakine göre çok daha güzel oluyo aynı şekilde mp3ü çevirdiğimizde kalite artarmı?amacım kaliteli müzik dinlemek.
elbet bir gün gelecek; en kral hi end devrelerini tasarlayacağım.!
okb18
Yeni Üye

İl: MUŞ

Ynt: mp3'ü wav e çevirince kalite yükselir mi?

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 24 Kas 2009, 12:07

Şahsen benim görüşüm hiç bir şekilde artış olmuyor.Kodlama sırasında frekanslar arasında saat farkları oluyor gibi bir hadise duymuştum.Buda kimi frekansların olması gerektiğinden çok öte çıkması veya geriye çekilmesi gibi bir sonuç doğuruyor.Herhangi bir konvert programı varsa elinizde deneyin,mp3 leri waw mp4 vs. formatlara çevirin(kanal ve sampling'i düşük tutmayın).Ben kalitenin düştüğünü gördüm kanımca sadece mp3'leri CD'ye çevirdiğimde bir düşme olmuyor ve kalitesi sanki biraz daha artıyor :roll: .
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen djmalan » 24 Kas 2009, 13:38

Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen djmalan » 24 Kas 2009, 15:06

- abi ben cd ile mp3 arasindaki kaliteyi fark edemiyorum
- hadi ya ben ediyorum
- ha? ne dedin??
:mrgreen:
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=cd+ile+mp3+arasindaki+kalite+farkini+fark+edememek sitesinden alıntıdır? :lol:
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen okb18 » 24 Kas 2009, 17:02

e peki mp3 leri track yapıp cd ye atsak olmazmı?
En son okb18 tarafından, 24 Kas 2009, 17:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
elbet bir gün gelecek; en kral hi end devrelerini tasarlayacağım.!
okb18
Yeni Üye

İl: MUŞ

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 24 Kas 2009, 17:24

Umarım konuyu anlamışsınızdır..Amazon.com'da olması gerek oradada mp3 formatlı idi hatırlıyorsam ama kaliteli.İleride vakit bulursam ''Dijital ses formatları'' başlığı altında bunlarla alakalı bir yazı yazıp yayınlayacağım.Birde sn. djmalan verdiğiniz linkteki yazıda mp3'ün değişik formatlara çevrimi ve bunun kaliteye etkisi namında bir şey verilmemiş yada ben göremedim neyse.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen djmalan » 24 Kas 2009, 18:15

işin teknik ayrıntısı değilde anlaşılması açısından benzetme yapmışlar.Or da 2 yöntem den bahsediliyor 1'i kayıpsız öteki kayıplı sıkıştırma .Konunun teknik ayrıntısına hakim olmak gerek ama benim anladığım,geri dönüşümde orjinali yakalamak için mp3 e çevrildiğinde kayıpsız yöntemin kullanılmış olması,o da internet ten indirilen kayıtlarda biraz zor gözüküyor,en azından benim deneyimlerime göre hep öyleydi.Burda müzik tarzı da önemli ,ben önemli CD lerimi (klasik-jazz gibi) 320kbps de yedekliyorum.Ama güncel piyasa müziği olanlar için 192 bana yetiyor ,hatta bazen 128 bile kullanıyorum.Ses sistemi iyileştik çe aradaki fark belirginleşiyor.
Bu arada Audacity gibi ses düzenleme yazılımları da sesi bayağı bir bozuyor ,bunun için özel bir kulağada gerek yok ,açık bir şekilde sesi kötüleştiriyor.
Bir konu daha varki ,sıkıştırma oranı yükseldikçe müzik teki metronom bozulması artıyor,tekrar Cd ye kaydetseniz bile bir daha düzelmiyor ,O yüzden tanıdığım bütün Dj ler arşivlemede 320 kbps nin altına inmezler.Özellikle çizik oranı yüksek CD ler den yapılan yedeklemelerde bu olay iyice artıyor haberiniz olsun.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Kas 2009, 19:43

mp3 sıkıştırmalı bir teknolojidir. Sıkıştırma sırasında ise sesin tınısını sağlayan pekçok sinyal "kaybedilir". Dolayısı ile orjinal CD'den alınan wav formatı ile mp3 arasında ciddi bir fark vardır. Ancak 192-320 kps çevrimlerinde bu farkı ancak düzgün bir ses siteminde net olarak algılarsınız. 128 kbp açıkcası çok kimse tarafından algılanıyor.

Dolayısıyla mp3'ten tekrar wav formatına dönerseniz sıkıştırılmış veriler "ortalama" değerlerle temsil edilirler. Bu yüzden de ses doğallığını kaybeder. 192 ve 320 kps mp3'ten wav formatına sık sık çevirim yapıyorum, arabada sağda solda müzik dinlemek, test CD'leri oluşturmak için. Ama aradaki fark açıkcası fark ediliyor.

mp3 ile wav arasında fark olmaması için mp3'ün lossless yani kayıpsız oluşturulması gerekiyor ki bu durumda oluşturulan dosyanın büyüklüğü çok büyüyor. flac gibi formatlar daha yaygın ve kayıpsız wav oluşturulabiliyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Tifa » 05 Şub 2010, 14:57

Hiçbir şekilde yükselmemesi lazım.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Meslek: IT

Okunmamış iletigönderen murti » 06 Şub 2010, 20:04

Kalite yükselmez..
çünkü mp3 e dönüşüm esnasında kayıplar oluşmuştur yani o veriler ölmüştür..
ölüyü diriltmek nasıl ki mümkün değil ise wav e dönüştürünce de kalite yükselmesi olmaz
Ama bunu fark edebilmek için önce hassas bir kulak ( audiophile) olmak , ses sisteminin çözünürlüğünün de çok yüksek olması gerekir , Saygılar.
murti
Yeni Üye

İl: istanbul

Sonraki

Kaynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir