tannoy mu magnat mı

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

tannoy mu magnat mı

Okunmamış iletigönderen e154 » 17 Ekm 2007, 18:43

enucuzdikmen sitesinde magnat ın ın 160 - 170 ytl lik hoparlörleri var. tannoy mx 1 veya tannoy mercury mxr yerine bunları tavsiye edrmisiniz. amfi olarak lm 3886 veye lm 4780 kullanacağım.

http://www.enucuzdikmen.com/index.asp?C ... tegori=296
En son e154 tarafından, 18 Ekm 2007, 15:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 değişiklik yapıldı.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 17 Ekm 2007, 21:25

150 YTL Focal göremedim. Modelini söylersen belki daha kolay olur.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e154 » 18 Ekm 2007, 00:06

özürdilerim yanlşlık olmuş düzelttim
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Ekm 2007, 16:06

Sevgili e154,

İki marka konusunda da pek tecrübem yok, Magnat'ın kule tiplerini biraz inceledim ama çıkcası pek de cazip gelmedi. Bookshelf tipi kabinleri ilgi çekici bulmakla birlikte henüz pratik uygulamalarıma katamadım. Bu amaçla piyasadan topladığım birkaç tip sürücü var ama, açıkcası düzgün karakteristiği olan kaliteli sürücü (hoparlör) bulmak çok zor. Bulduklarımın en iyisi 16 cm.lik JBL'ler idi. Onları da profesyonel seslendirme de mid kabinlerinde kullandıkları için piyasadan toplamayamadım. Elimde sadece bir çift deneme amaçlı ve mid olarak kullandığım bir kabin var.

Neyse, biraz incelediğimde açıkcası sadece kullanılan hoparlör tiplerinden gözüm hemen Tannoy MX1'e takıldı. Düzgün dome bir tiz ve subwoofer görünüşlü bir bas hoparlörü ve kabin tipi bana daha sağlam bir ses için ip ucu verdi. Aslında MXR da var, nerdeyse yarı fiyatına ama daha çok ev sineması uydusu tipinde göründü. Ama MX1 ile HiFi dinleyebilirsin diye düşünüyorum. 86 dB'lik açıkcası fiyatına göre oldukça iyi görünüyor, kaldı ki daha pahalı ama indirime girmiş bir kabin.

Resim

Magnat bana görünüş itibari ile pek güçlü gelmedi. Aşağıda bazı yorumlar yakalım, belki işine yarayabilir. MX1'ler ağırmış, demek ki adamlar koydukları basın gücüne güveniyorlar :))

Resim
Resim

http://www.hardwaremania.com/forum/audi ... 51081.html
http://forum.donanimhaber.com/m_10855955/printable.htm

Magnat'ların kule tiplerini biraz inceledim ama nedense bana çekici gelmediler. Onun yerine çifti 500YTL'lik Sansui almak bile cazip gelebilir.

Kısacası ben Tannoy derim. Ancak bunu derken sesini dinlemediğimi, genel teknik verilere ve hoparlör tiplerine baktığımı, kısacası subjektif bir değerlendirme yaptığımı belirtirim. Belki aramızda bu konuda gerçekten deneyim sahibi arkadaşlarımız vardır. Ama kendi adıma ben olsam Tannoy derdim, hatta açıkcası ilk fırsatta haftaya Dikmen'e gidip dinlesem mi bile diyorum.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e154 » 21 Ekm 2007, 03:42

tannoy rock müziğin ( türkçe rock)) sert vurgulamalarında ne kadar başarılı olur.
şu linkde şuan elimde ki mevcut hoparlörler var. bunları tannoyla kıyaslayabilirmiyiz...

https://forum.diyaudiotr.com/viewtopic.php?t=190
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 21 Ekm 2007, 18:44

tannoy en sevdiğim markalardan biri... hop.de kullandığı tulip sürücülerin ses cevapları, tonaliteleri acaip hoşuma gider...bu firmanın kapandığını duyduğumda üzüldüm.
soruya gelince magnat ın hangi kolon tipi soruluyor? kule tiplerini pek tavsiye etmem.biraz soğuk ve ses cevapları biraz kasıntılı...çin malı malzeme kullanıldığı iddiaları çok bulamadım ki bi açık sürücüsünü...bunun haricinde rastladığım modellerin mid-tiz malzeme şekillerinden pek hoşlanmadım.biraz vintage aklımda iyi diye kaldı...tekrar bakmam gerek.
linklere bakınca magnat bookself ve floorstandings tipler var fiyatlara göz attım magnat raf tipleri çok pahalı.aslında piyasaya göe iyi ama en son tanesi 60yt -50ytl idi pazarlık yapılmalı- verilen tannoy bookself mercury serisi mx 1 normal piyasa fiyatının da 300ytl olduğunu belirteyim.kaldı ki dikmen bunları tekno sa nın elinden aldı. philips/marantaz işbirliğinde tekno sa çok mal almıştı kapan kaptı.alana da bravo.gerisi dikmen de hulasa mx1 güçlü LM uygulamaları için zayıf kalabilir hatta sürücüsünü zorlayabilir bozabilirsiniz.biraz ferah çalıştırmak gerekli magnat bookself ile güçte pekte farklı olacağını sanmıyorum. arada ki fiyat farkına bakınca rahatlıkla mx1 diyebilirim.hem mx1 er kaliteli çokta dandik değil.
taiwan çıkışlı biliyorum ama montaj mı üretim mi bilmiyorum. taiwan üretimli farklı marka sürücüler görmüştüm onlarda iyiydi.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Tannoy Mx-1 İçin
    1, 2, 3Eklenti(ler) gönderen Mehmet__Can » 15 Şub 2009, 19:27
    26 Cevaplar