raf tipi 2 yollu

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

raf tipi 2 yollu

Okunmamış iletigönderen levrek » 17 Oca 2010, 15:21

Arkadaşlar,
Bu hafta sonu ev imkanları ile 2 adet raf tipi hoparlör kabini yaptım.( Portsuz - kapalı tip.) İçini Akustik sünger ile kapladım.
Rengin mavi oluşu tamamen kullanılacak mekana uyum sağlasın diye .
Kullanılan malzeme: Çam ( Kalınlık 18 mm. )
Ebatlar: 300X270X200 ( mm.)
Midbas çapı: 13,5 mm ( 40 W / 4 Ohm )
Tweeter lar: Westra ( 8 Ohm )
Sonuç olarak sesini duymadım. Ancak, Hi - Fi spek lerini yakalayabileceğini pek fazla düşünmüyorum ama bu kapsamda alabileceğim en iyi sesi almayı da istiyorum.
Bu nedenle birkaç sorum olacak. Yardımcı olursanız sevinirim.
1- Haes mid basların alt ve üst frekansını bilmiyorum. Aldığım yerde bilgide yoktu. Bir görüşünüz varmı?
2- İki yollu filtre kullanmadan sadece tweeter a 4,7 mF civarı uygun kesimi sağlayabileceğim kaliteli bir NP kondansatörmü kullansam
3- Hoparlörlerin biri 4 Ohm diğeri 8 Ohm paralel bağladığımda yaklaşık toplam 3 Ohm direnç oluyor.
kendi tasarladığım bir stereo amfi (LM1875 ) ve ton kontrol katı ile süreceğim bir amfi kombinasyonu ile kullanacağım. Bu taplam direnç değeri bir sorun olurmu?
4- İç ses sönümleyici malzeme olarak sıkıştırılmış pamuk uygunmudur. Kullanmayı düşünüyorum.
İyi Pazarlar.
Eklentiler
PDR_1742.JPG
PDR_1737.JPG
PDR_1747.JPG
PDR_1732.JPG
PDR_1703.JPG
levrek
DIY Audio Takipçisi

Ynt: raf tipi 2 yollu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 17 Oca 2010, 15:34

merhaba.kaba bir hesapla 13 litre hacim yapiyor ve bence kapalı tip bir kabin için büyük bir değer bu(o çaptaki bir hoparlör için tabii ki).bu şekilde baslarda zayıflama olacağı görüşündeyim.Parametrelerini bulacağınızı düşünmüyorum ama yine de aldığınız yere bir sorun derim kaç litre kabine uygun bulmuşlar diye.Belki deneme yanılma yöntemi ile bir tecrübe edinmişlerdir.
Np yerine mkp kullanın.Hoparlörlerin paralel bağlanması gibi bir durum söz konusu değil.Bir sorun oluşturmaz fakat midbas 4ohm olduğu için chipampı yüksek gerilimde çaliştirmayın derim.Ayrıntılı yazardım ama çıkmam gerek.İyi çalışmalar
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen levrek » 17 Oca 2010, 15:59

Bilgi için teşekkür ederim.
Tahata kalınlıkları ve yaklaşık hoparlör lerin kapladığı hacmi düşünürsek hacim max.10 lt civarı .
Alırken sordum ama, hoparlörler hakkında satıcının en ufak bir bilgisi yok.
Selamlar
levrek
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen IEEE » 17 Oca 2010, 17:25

kabinin içini doldurduğunuz maddeye göre hacimde çoğalma veya azalma etkisi olur.Elyaf ve pamuk hacim artırma özelliği gösteriyor diye biliyorum.o yüzden fazla doldurmayın derim.bende 18cm nokia hoparlörler var.hemen hemen sizinki ile eşit hacme sahip.O kabinden o hoparlörler ile bas ses almanız pek mümkün değil gibi görünüyor ama yine de deneyin derim.Portlu bir kabin yapmanızı önerirdim fakat onun da hesabı çok karmaşık ve hoparlör parametrelerini bilmeden yapmanız iyi bir sonuç çıkarmayacaktır.Ayrıca westra tweeterlar bir hayli çok ses çıkaracaktır eşitlemek için de seri bir direnç eklemenizi öneririm.Yani nerden baksan bu iş tutmaz gibi geliyor ama zevkine deneye yanıla birşeyler yakalanabilir :mrgreen:
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Oca 2010, 11:49

Hacim büyüdükçe alt kesim frekansı da büyür ama tabiki hoparlörün özelliğine göre de ses basıncı düşer.

Ama kabinin içine özellikle arka tarafa doğru eliptik bir görünüm oluşturacak şekilde elyaf doldurabilirsiniz. Veya poliüretan köpüklerin istridye kabuğu şeklinde olanları vardır. Bunlardan kabin içini doldurabilirsiniz. Miktarı deneme yanılma yöntemiyle ayarlamak durumundasınız.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen levrek » 22 Oca 2010, 14:29

Gökhan Bey,
Bilgi için teşekkür ederim.
Hafta arası hiç zaman veremediğim için, hoperlörler resimde görüldüğü şekilde duruyor.
Bende sesini merak ediyorum.
Öncelikle belirttiğiniz şekilde iç sönümleme malzemesini bulup yerleştirmeye çalışacağım.
Burada öğrenmek istediğim bir husus daha var. Bu hoparlörlerin ( Mid bas ) çapları 13,5 cm. bu nedenle frekans aralığı biraz geniştir diye düşünüyorum..
Bu kapsamda kesim frekansı için kullanacağım kondansatör kapasitesi yönü ile bir görüşünüz olabilirmi ?
Şimdiden teşekkür ederim.
Selamlar
levrek
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Oca 2010, 15:54

Rica ederim, bu kadar teşekküre gerek yok :)

Polistren ya da strafor cips/granül olarak bu malzemeyi ambalaj malzemesi satan yerlerde bulabilirsiniz. Hiç olmadı evdeki strafordan da yapabilirsiniz ama küçük parçacıklar statik elektrikle her yere yapışıyor, sinir bir durum. O yüzden hazırını alın derim.
http://www.kolici.com/site/page.asp?dsy_id=4181

Kondansatör konusunda ise 4,7µ değeri size yaklaşık 4300Hz civarı 6dB'lik bir kesim sağlayacaktır. Kutupsuz, mümkünse MKP/MKT 60V ve üzeri değerde.

Aslında her hoparlörün frekans bandı geniştir ama sadece belirli frekanslarda belli bir düzeyde ses basıncı sağlayabilirler. Yani aslında bas hoparlörleri tiz, tiz hoparlörleri de bas verebilir, ama duyabilirseniz :)

Fazla bas ağırlıklı dinlemediğiniz takdirde elinizdeki hoparlörler 3-4KHz civarına çıkabilir, zaten düşük eğimli kesim ile tiz hoparlörünüz de bu frekanslarda gerekli desteği yapacaktır. Kulağınız rahatsız olursa ya da çınlama gibi sorunlar hissederseniz 4,7+1µ=5,7 gibi bir hesapla paralel bir kondansatör veya 3,3+2,2=5,5 ile 3500Hz civarı kesim frekanslarına inebilirsiniz.
Hesaplar için http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/XOver/ adresine bakabilirsiniz.

Son olarak bir de kabinleri bas yukarıda tiz aşağıda kalacak şekilde başaşağı dinlemenizi tavsiye ederim. Akustik merkez değişeceğinden kabinler kulak seviyesinden aşağıda kalacak şekilde bir de sesini böyle dinleyin derim.

İyi çalışmalar.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen levrek » 21 Şub 2010, 02:57

Hoparlör ve amfinin kutulaması tamamlandı. :D
Daha önceki yazışmalarda tecrübeli arkadaşlarımızın yaptığı yorumlara göre bas seslerinin zayıf olabileceği belirtilmişti.Bu nedenle endişem vardı. Ancak çok enterasan, büyük çaplı bas hoparlörü monte edilmiş gibi, bas performansı beklediğimden daha iyi oldu.Hoparlör işi süprizlerle dolu gerçekten. Gökhan beyin de belirttiği gibi , 5,7 mf lık bir seri kondansatör ilavesi ile bas da bobin kullanmadan alınabilecek tiz , mid ve bas dengesini ( subjektif değerlendirmem ) bu hoparlörlerde buldum.
Amfi LM1875 güç katı ile gerçekleştirildi. Ton kontrol ve pre amfi Dr. un daha önce yayınladığı basit preamp. üzerine buffer giriş katı ve arada baxhandall bir ton katına sahip.
Boşta iken sesi sonuna kadar açtığınızda hoparlöre kulağınızı yaslasanız bile en ufak bir ses duyulamıyor. Ses ise gerçekten berrak. Ölçüm imkanım olmamasına rağmen sesi yüksek volüm kademelerinde bile açsam en ufak bir distorsyon , bozulma yok. LM1875 gerçekten kaliteli ses üreten bir entegre.
Amfide , hoparlör geciktirici, CA4130 entegresi ile çalışan vu metre preamfisi , sıcaklık artışına duyarlı fan devir yükselticisi ve güç / direnç kombinasyonu ile basit kulaklık çıkışı mevcuttur. Vu lar çok önce almış olduğum ve uzun zamandır kullanamadığım eski komponentlerdir. Malesef ebatları küçük .Eskiden az sayıda da olsa Karaköy piyasasında bulunabiliyordu . Ancak artık bulmak çok zor.
Pot düğmelerini Doludan işleme aluminyum. Karaköy pasajında bir dükkandan temin ettim.
Eklentiler
CIMG0008.JPG
levrek
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen _ahmet » 21 Şub 2010, 09:41

hoparlörler güzel olmuş :evet: şu ses yalıtım süngerini nerden aldın yapacağım kule tipi kabinlerde kullanmak istiyorum :kop:
_ahmet
DIY Audio Takipçisi

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen levrek » 21 Şub 2010, 11:06

Erenköy Bauhaus dan aldım.Diğer Bauhauslarda da vardır herhalde.Muhtelif ebatları var.
levrek
DIY Audio Takipçisi

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir