13 cm 8 ohm Jamo

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

13 cm 8 ohm Jamo

Okunmamış iletigönderen pixelart » 24 Nis 2009, 16:24

Merhabalar,

Forumda çokça adı geçen , ama Ankara'da bulması oldukça zor olduğundan internetten bir çift "13 cm 8 ohm Jamo" edindim.
Bunlarla birlikte elimde bir çift Haes tweeter var, sanıyorum 14 ohm, ve biraz küçükçe, tam boyutunu bilmiyorum ama, sanırım 1inch, yani 2,5 cm.
Ayrıca elimde 2 adet 6,8 uF 50v kapasitör var.

Elimdeki parçalar ile bir hoparlör yapmayı düşünüyorum. Bu hoparlörleri en uygun şekilde nasıl kullanıp bir hopalörde uygulayabilirim?
Sanıyorum bu hoparlöri en uygun uygulama şekli orjinal d-590 tasarımında olduğu gibi d'Appolito bağlamak ve bir woofer'la desteklemek. Ancak benim gibi bir amatör için içinden çıkılmaz bir iş, zira "hesap, filtre, uygulama" çok zor. Bunun dışında bu hoparlör nasıl uygulanabilir, yani 3 yollu ya da 2 yollu başka nasıl bir çözüm en uygun sesi verir? Sanıyorum hoparlör parametreleri gerekli, ancak bildiğim kadarıyla Jamo'ların parametrelerini kimse bilmiyor, bilen, hesaplayan bir arkadaş varsa, lütfen yazsın.

Benim düşündüğüm 2 ihtimal var.
1) 2 yollu bir Bookshelf. Kapalı kutu. ölçüleri 25x 35x 20 boyutlarda bir tasarım. Crossover'a gerek duyar mı böyle bir tasarım? Ve deneyimli arkadaşlar için eğer Jamo'ları da dinledilerse, bu boyutlar uygun mudur?

2) 3 yollu bir kule tip bir hoparlör, port gerekmedikçe kapalı kutu, ama sorun bass hoparlör ve de filtre. tasarım için nasıl bir bass hoparlör uygun olur, benim düşündüğüm çok boğmasın diye yine 14 cm çaplı, hatta philips'in woofer'ı olabilir diye düşünüyorum ama o da 16 cm sanıyorum. bu hoparlörle birlikte filtre uygulaması nasıl yapılır? Hazır bir filtre uyabilir mi, yoksa biraz da tahminle daha özel bir filtre mi yapmak gerekir? Forumda okuduğum kadarıyla henüz kimse bu hoparlörün parametleri yok, nette de bulamadım, bulan bir arkadaş varsa paylaşımı çok mutlu edecek beni.

son olarak yukarıdaki tasarımlardan farklı tasarımları olan, fikirleri olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. uygulamayı aşama aşama burada yazabilirim ama maalesef biraz ağır işleyecek işler, sadece haftasonları, o da 2 haftada bir, yavaş yavaş olgunlaşınca belki daha güzel olur yaptığımız hoparlör :)

Bu arada daha çok klasik, chill-out, dünya müziği dinlerim, biraz da pop-rock ama çok değil; şu sıra midlere önem veriyorum, tizler ve midler favorim, bir miktar bass da olmalı, ama haddini de bilmeli diyorum :)
Kullanıcı avatarı
pixelart
Yeni Üye

İl: ankara

Cevap: 13 cm 8 ohm Jamo

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 May 2009, 18:13

Merhaba,

Bir süredir Haes marka ya da Jamo hoparlörler heryerde konuşuluyor. Bu hoparlörler ile ölçüm çalışmalarımı tamamlamadığım için herhangi bir parametre yayınlayamıyorum. Açıkcası ithalatçıdaki 300 tanesini de kimin alıp nerede kullanacağını merak etmiyor değilim. Bu yatırımı yapan herhalde bunun ticari bir sır olduğunu düşünüyordur, ya da pek üzerinde düşünmeyip kendince bir alanda kullanacaktır. Ancak bizim gibi amatörler için bazı hatırlatmaları yapmak istiyorum.

1. Bu hoparlörler KEVLAR DEĞİLDİR, FİBER plastik konludur. Dokusu sizi aldatmasın.

2. Jamo'nun D-590 tasarımı amatör işi kesinlikle değildir. Sadece filtre tasarımı değil aynı zamanda kabin tasarımı ortalama tasarımcıyı aşar. CNC'de kesilmiş plakaların akustik bir form oluşturacak şekilde üstüste yapıştırılmasıyla elde edilmiş bir tasarımdır. Kabin rezonansını hesaplamak ciddi hesap kitap ve bilgisayar simülasyonu gerektirir.

3. Bu tasarımın basitleştirilmiş hallerinde bile tek bir Jamo ve tiz ile ne kadar performans alınacağı şansa kalmış olup d'appolito tasarımları bile amatör işini aşar. En basitinden hoparlörlerin kabin yüzeyine hemzemin olacak şekilde montajının yapılabilmesi için frezenin nasıl kullanılacağı bile ortalama marangozun harcı değil.

Eğer ilk defa kabin yapıyorsanız bu işi yapmayın, gidin ucuz hoparlörler alıp basit şeyler yapın, sonra eğer haliniz kalırsa daha iyi kabinler tasarlayın derim. Bu hoparlörlerden bas performansı alamazsınız, dolayısıyla bookshelf (kitaplık) tarzı kabinlere uygun değildir. Mid bass için uygun olup d'Appolito tasarımlarda daha doyurucudur.

Tavsiyem 16-20 cm bir hoparlör ile kubbe (dome) tibi tiz hoparlör alıp çeşitli geçiş frekansları için basit bir kondansatör ile denemeler yapmanızdır. Mdf kullanmayın, önce 18'lik kontraplaktan prototipler yapın, en son belki mdf yaparsınız.

Bakın aşağıda Bots marka hoparlörlerle yapılmış bir denemem var. Tesadüfen iyi bir mid bas performansı aldım, mid'ler daha düşük, verim az, ama fiyatına göre inanılmaz gümbürdeyen şeyler. Tamamen tesadüf, aslında JBL 16cm için tasarlamıştım ama onları başka bir projede kullanacağımdan öylesine Bots kullandım. Ölçemediğim için de kesin birşey diyemiyorum.

Sonuç olarak sorduğunuz soruların cevabı yok, tamamen kendi imkanlarınızla deneme yapmak durumundasınız.

Kolay gelsin.
Eklentiler
2.jpg
2.jpg (155.71 KiB) 2897 defa görüntülendi
1.jpg
En son hoparlör tarafından, 22 Nis 2010, 18:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Cevap: 13 cm 8 ohm Jamo

Okunmamış iletigönderen e_cag » 06 May 2009, 22:57

Çook güzel görünüyorlar!.. :)
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager