Müzik Setine Kolon.

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Müzik Setine Kolon.

Okunmamış iletigönderen agent_wd40 » 28 Ağu 2011, 00:48

Yaklaşık 20 yıl evvel almış olduğum zamanın ilerisinde olduğunu düşündüğüm telefunken msc 5707 müzik setimi buldum bugün yalnız cihazın kolonları atılmış. Bu cihaza 8 ohm hoparlör yapmak istiyorum orjinalinde yanlış hatırlamıyorsam bas mid tiz vardı tiz piezo tweeter kullanılmıştı. Ama cihaz eski bir cihaz olduğundan çıkış gücü v.s. bilgilerine maalesef netten ya da herhangi bir yerden ulaşamadım. Ricam ustalardan konu hakkında destek ve bilgilerini esirgememeleridir. Bir el atalım ve bu cihazı ayağa kaldıralım. Çok teşekkürler.
agent_wd40
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Pazarlama

Ynt: Müzik Setine Kolon.

Okunmamış iletigönderen hamist » 28 Ağu 2011, 02:08

agent_wd40 yazdı:Yaklaşık 20 yıl evvel almış olduğum zamanın ilerisinde olduğunu düşündüğüm telefunken msc 5707 müzik setimi buldum bugün yalnız cihazın kolonları atılmış. Bu cihaza 8 ohm hoparlör yapmak istiyorum orjinalinde yanlış hatırlamıyorsam bas mid tiz vardı tiz piezo tweeter kullanılmıştı. Ama cihaz eski bir cihaz olduğundan çıkış gücü v.s. bilgilerine maalesef netten ya da herhangi bir yerden ulaşamadım. Ricam ustalardan konu hakkında destek ve bilgilerini esirgememeleridir. Bir el atalım ve bu cihazı ayağa kaldıralım. Çok teşekkürler.

Cihazınızın arkasında bir yerde Watt olarak elektrik tüketiminin de yazılı etiketi duruyorsa,
orada yazılı gücü 0.6-0.7 ile çarparak yaklaşık çıkış gücü hakkında fikir sahibi olma şansınız olabilir.
Tabii bir dönem besleme kalitesine önemle, çıkış gücünün çok üzerinde güçlerde besleme
kullanılıyordu, onlardan biri ise bu prensip yeterli olmaz.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen agent_wd40 » 28 Ağu 2011, 02:45

Teşekkürler. Şimdi dikkatlice baktım 140 Watt güç tüketimi değeri yazılmış. 84 - 98 Watt arası olmalı diyebilir miyiz ?
agent_wd40
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 28 Ağu 2011, 14:20

agent_wd40 yazdı:Teşekkürler. Şimdi dikkatlice baktım 140 Watt güç tüketimi değeri yazılmış. 84 - 98 Watt arası olmalı diyebilir miyiz ?

O gücün bir kısmı da diğer devreler için kullanılıyor düşüncesi ile,
Max. 2x40-45W düşünebiliriz sanırım.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen agent_wd40 » 28 Ağu 2011, 22:53

Teşekkürler cevaplar için. Sanırım 8 Ohm hazır birşeyler alacağım. Bir iki pilibis :) 1 tane de kenwood buldum daha verimli olur hem de ileride anfi yaptığımda da kullanabilirim diye düşünmekteyim.
agent_wd40
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen agent_wd40 » 03 Eyl 2011, 18:51

Cihazın içini açtım dün. Temizlik ve bakım istemekte teyp lastikleri gevşemiş birde arkasında bir düz kablo girişi kopmuş durumda. Bağlantı elemanı IDC denilen cins değil sanırım çünkü interneti hallaç etmeme rağmen herhangi bir şeye rastlamadım. Siz dostlardan ricam bu bağlantı elemanını tanıyan dostların yardımıdır. Bu arada cihaz Sanyo üretimi ya da teknolojisi içerisinde kullanılan mikroişlemciden sürücü v.s. elemanlara kadar bütün entegreler Sanyo kritik noktalardaki kondansatörler ise Rubycon kullanılmış.

1.jpg

2.jpg

3.jpg
agent_wd40
Yeni Üye

Reklamlar

Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir