magnet????

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

magnet????

Okunmamış iletigönderen Admiral » 11 Nis 2008, 17:32

arkadaslar subwoofer almayı planlıyorum bu sub lardın özellıklerınde yazan oz değerlerı yüksek olursa dahamı iyi bilen arkadaslardan yardım beklıyorum.
Kullanıcı avatarı
Admiral
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen e_cag » 12 Nis 2008, 23:14

Yanlış bilmiyor/hatırlamıyorsam oz birimi magnetin ağırlığını veya hacmini İngiliz/Amerikan ölçü sisteminde tanımlamak için kullanılıyor. Konuya böyle bakınca miktar değil nitelik önemli demek lazım. Daha fazla gücü kaldıracak bobinin daha fazla manyetik alana ihtiyacı olacağından mıknatısın büyüklüğü hoparlörün gücünün kabaca göstergesi olarak alınabilir. Bunun yanında magnetin malzemesi de oluşturacağı manyetik alanın büyüklüğünü etkileyeceğinden onu da göz önüne almak gerekir ancak bu konuda detay bilgim yok.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen IEEE » 12 Nis 2008, 23:45

her hoparlörde olduğu gibi subwooferların da birçok kriteri vardır..sesin yüksek olması sadece üzerinde yazan watt değeri ile ifade edilemez..sensitivity denilen db ile ifade edilen verimi vardır..mesela üzerinde 300watt rms yazan iki adet sub karşılaştıralım..birisnin verimi 92db diğerininki 95db olsun..biz bu kolonlara 300watt güç girdiğimizde 95db olan kolon teorik olarak 2kat fazla ses verecektir..bu verimi sağlamak için güçlü mıknatıslar kullanılır(içinde değişik metal katkılı neodimyum samaryum gibi )..fakat doğal olarak bu maddeler pahalı olduğundan hoparlörün de fiyatı artar.ayrıca bobin ile mıknatıs arasındaki mesafe de verimi belirleyebilir..kaliteli hoparlörler kaliteli malzeme kullanır..tabii ki db ses kalitesininin kriteri değildir fakat verimi gösterir..yani amplifikatörden girdiğiniz güç size daha fazla ses basıncı olarak geri döner..dediğim gibi ilk önce nasıl bir ses istediğinizi belirlemeniz gerekir..sadece mıknatıs büyüklüğü veya hoparlörün gücü kriter değildir ayrıca frekans cevabı gibi birçok kriter vardır.kimi sub daha alt frekanslara iner..anlayacağınız acele yazdım mevzu biraz teferruatlı :) bence gidin dinleyin bütcenize ve zevkinize göre karar verin..en aşağı pioneer öneririm.daha sonra jbl varsa biraz paranız rockford fosgate de olabilir
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 12 Nis 2008, 23:56

tabii yukarda yazdığım markalar oto sub için :) bazıları ev için de olabilir.belki olmayabilir. kemal sunal gibi oldu cümleler bu arada :D

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Admiral » 13 Nis 2008, 10:47

yardımlarının için teşekkürler. nerden cıktı bu magnet diye sorarsanız arabama subwoofer alıcam ilk önceleri jbl felan düşünüyodum sonraları kamosonic , harward gıbı markaların fıyatlarının nerdeyse yarı oldugnu gördüm gecenlerde kamosonıc subwooferın sesını dınleme fırsatım oldu cok kucuk bı amfi baglı oldugu için sesı acınca ses boguluyodu ama dusuk seslerde bulundugu ortamda baya basınc yapıyodu.dedımkı aslında bu baslarda fena değiller nasıl olsa amfiyi kendım yapıcam basıda ucuza getırıyım dedım bıde ses konusunda acemı oldugum için yakarsam ucuzunu yakıyım dedim 8) kamosonıclerın ozellıklerıne bakarken bu oz değerlerı dıkkatımı çektı jblgt4-12 nın 50 olan oz değerı bu kamosonıc modellerınde
http://www.reiselektronik.com/pinfo.asp?pid=197&cid=21 özellıkle bu
http://www.reiselektronik.com/pinfo.asp?pid=428&cid=21
http://www.reiselektronik.com/pinfo.asp?pid=282&cid=21
http://www.reiselektronik.com/pinfo.asp?pid=187&cid=21 çift bobın
yuksek değerler var . sizce bu wooferlar nasıldır. tatmınkar sesler verırmı yada aranızda bunlardan kullanan oldumu veya önerdıgınız ucuz yollu baslar varmı??
şimdiden tesekkurler
Kullanıcı avatarı
Admiral
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen IEEE » 13 Nis 2008, 12:11

hocam kamasonic ile jjbl i karşılaştırma derim..gerçi arada bir dandik markaların güzel ses veren modelleri olabiliyor..yazdım yukarda bişeyler ama sen hala oz magnet filan diyorsun bence db ye dikkat et..mıknatısı boşver..bir de nasıl seslerden hoşlanıyorsun derin basslardan mı uğultulardan mı yoksa daha yüksek güçten mi..bunları belirlemen gerekir..veya git satıcıya modelleri dinle..ama kamasonic nerde jbl nerde be kardeşim..bende eskiden jbl gto serisi bi sub vardı epey alt frekanslara iniyordu..bu modellerin o frekanslara ineceğini sanmam..bir de rms 400watt yazmış..acaba 400w rms girsen kaç dakika veya saniye çalar bu alet o da şüpheli doğrusu :D

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen IEEE » 13 Nis 2008, 12:14

dediğim gibi amfiden aynı gücü girersin kolonlara bir bakarsın ki bir hoparlör diğerinin yarısı kadar ses veriyor..sonra dersin ki boşa para vermişim hem kalitesiz ses veriyor hem de düşük..

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Admiral » 13 Nis 2008, 17:47

arkadasım cevapların için teşekkurler. ama benı bı yerde yanlıs anlamıssın kamosonıcle jbl i karsılastırmıyorum sadece ses işinde acemi oldugum için yakarsam kamosonıgı yakıyım diyorum yani ortada karsılastırma felan yok :) sonraları kalıteli wooferlar almayı planlıyorum.
teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
Admiral
DIY Audio Fanatiği

Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Bing [Bot], Google [Bot] ve 0 misafir