hi-fi hoperlörde kullanılan filitre

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

hi-fi hoperlörde kullanılan filitre

Okunmamış iletigönderen orka56 » 08 Nis 2011, 12:13

merhabalar evimde kullandığım hi-fi müzik sistemindeki hoperlörde (3 yollu) tiz sesler çok zayıf çıkmakta ben hoperlör içini açtım içinde kabine giriş yerinde 1 adet kondansatör gibi bir parçaya bağlı başka birşey göremedim yani içinde filitre yok .internette fisher marka bir hoperlöre ait filitre satılıyor bunu alıp hoperlöre monte ettirsem sonuç alınabilirmi.bana bu konuda yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı.
orka56
Yeni Üye

İl: istanbul

Ynt: hi-fi hoperlörde kullanılan filitre

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Nis 2011, 13:24

Her filtre her hoparlöre uygun olmaz. Tiz seslerin az çıkmasının pekçok nedeni olabilir. Örneğin tizlerin düşük çıkış kapasitesi, müzik setinin tonu, ses kaynağının (CD-Radyo vs.) tizlerinin az olması gibi. Özellikle eski müzik setlerinin kağıt hoparlörleri bugünün üretimlerine göre resmen sağır olabiliyor. Markası Marantz bile olsa bu durum maalesef gerçek. Ancak daha fazla tiz toplamda ses tonunu da bozabilir. Eğer kabinin içinde çıkan kondansatör elektrolitik ise yeni bir kutupsuz elektrolitik veya daha iyisi polyester bir kondansatör ile değiştirmeniz. Bundan daha iyisi can sağlığı..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir