Hoparlör gücümü amplifikatör gücümü yüksek olmalı

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Hoparlör gücümü amplifikatör gücümü yüksek olmalı

Okunmamış iletigönderen djmalan » 10 Ağu 2009, 02:11

Yıllardır elektronik kitaplarında okuduğuma göre hoparlörün gücünün kullandığımız amplifikatörün gücünden biraz daha yüksek olması önerilirdi,fakat profesyonel seslendirme işi ile uğraşanlar ise bunun tam tersini söylerler ,savundukları ise amplifikatörün gücü hoparlörden daha az ozulursa amplifikatörün zorlanacağı ve birsüre sonra arıza yapacağı .O yüzden amplifikatör yüksek güçlü olsun ama tam güçte çalıştırmayın diyorlar.Aslında ikiside mantıklı geliyor ama bir türlü karar veremiyorum ama yine de şimdiye kadar hep hoparlörü yüksek seçtim.Bu konuya tam bir açıklık getirebilirmisiniz ...
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Cevap: Hoparlör gücümü amplifikatör gücümü yüksek olmalı

Okunmamış iletigönderen miriel » 10 Ağu 2009, 04:06

Burada hoparlörden beklediğiniz verim önemli,%100 e yakın verim arıyorsanız,hoparlördeki sürtünmeler ve ısıl kayıplar hariç,ancak daha güçlü bir anfi ile bunu sağlayabilirsiniz.Güçlü anfi kullanımı ayarlamalar ile hoparlörün max gücünü geçmeyecek şekilde kullanılırsa hem verimli hemde güvenli bir sisteme sahip olabilirsiniz.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 10 Ağu 2009, 19:39

djmalan yazdı:,fakat profesyonel seslendirme işi ile uğraşanlar ise bunun tam tersini söylerler ,savundukları ise amplifikatörün gücü hoparlörden daha az ozulursa amplifikatörün zorlanacağı ve birsüre sonra arıza yapacağı ikiside mantıklı geliyor...

hurafe şeyler bunlar
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 10 Ağu 2009, 20:02

Aralarında empedans uyumu olduktan sonra iki şekilde de terslik olacağını sanmıyorum, en azından başıma gelmedi, evimde kullandığım sony bookshelf ler için 60w rms denmiş, amfi receiver'ın 80w'ıyla besliyorum ve sorun yok, aynı şekilde surround ve center jamo'lar 30+30+40W rms ve giren güç yine 80w, powe handling değerleri ise sony'ler için 120w, jamo lar için 70'er watt. Kesin bilgim yok ama sanırım sorun olmaması için dikkat etmek gereken kriter, hoparlörün "power handling" değeri, benim çevirime göre bu "hoparlörün kaldırabileceği güç" anlamına geliyor ve bu değerin çok çok üstüne çıkılmadıkça pek bir sorun çıkmaz kanısındayım. Yani 8 ohm'luk bir hoparlörün ses olarak verebileceği nominal güç 30w ise maksimumu (kısa süreli tepe değer) yaklaşık 50-60w'dır ama "power handling"i 150w bile olabilir. 150-180w rms gücü olan bir amfi de bu hoparlörlerle ciddi sorun yaratmayabilir ama 400W lık amfi ile de beslememek lazım. Bir önemli nokta daha, yüksek güçlerde, sürücülerin frekans bandına göre bant geçiren filtreler olmazsa olmazdır, yani bir bas sürücüsünün alt frekans sınırı 120Hz ise buna 20Hz'lik subbas frekans zarar verir, düşük güçlerde çok önemli ve zararlı olmasa da yüksek güçlerde buna dikkat edilmelidir. Bu filtreler hoparlörlerin içinde de, cihazın kendisinde de olabilir. Misal avr'lerin çoğunda (bendekinde de) hoparlör boyutunu programlama opsiyonu vardır. Küçük seçerseniz frekansın 100-150hz den aşağısını törpüler. Eski amfilerde de "subsonic filter" fonksiyonu bu işe yarıyordu sanırım. Technics, pioneer vs markaların 80'lerden kalma cihazlarının çoğunda vardır bu fonksiyon.

Konu saptı, sonuç olarak, benim kanaatimce, güvenilir olması için güçlü de olsa yüksek hassasiyetli hoparlör, ve hoparlörden daha az güçte bir ampli daha sağlıklı çalışır.

Edit: Hoparlörden daha düşük güçteki amfinin zorlanıp arıza yapacağı saçmadır, yüksek güçlü bir amfi düşük güçte çalışırken zorlanıyor mu yani?? Öyle olsa kimse 8-10W lık class-a hi-fi amfilerini 100w ve üstü hoparlörlere bağlamazdı...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen djmalan » 10 Ağu 2009, 23:24

Burada hoparlörden beklediğiniz verim önemli,%100 e yakın verim arıyorsanız,hoparlördeki sürtünmeler ve ısıl kayıplar hariç,ancak daha güçlü bir anfi ile bunu sağlayabilirsiniz.Güçlü anfi kullanımı ayarlamalar ile hoparlörün max gücünü geçmeyecek şekilde kullanılırsa hem verimli hemde güvenli bir sisteme sahip olabilirsiniz
.
Anladığım kadarıy la hoparlör den son gücüne kadar yararlanabilmek için böyle birşeyi savunuyorlar ,birde anfiyi son güçte kullanıp distorsiyonu artırmamak için herhalde.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 10 Ağu 2009, 23:51

Genelde firmalar IEC normlarına göre veriyorlar watt değerlerini.

Yanlış bilmiyorsam ; 20Hz...20kHz arasında pembe gürültüyü hoparlöre 100 saat vererek ( 25 derece oda sıcaklığında) ürünün ölçülmüş , hesaplanmış yıpranma sıcaklığında tutuyorlar.

Bazı tweterlerde (4ohm) nominal power 5 watt (100saat testi), maximum 7 watt yazıyorlar. O tweteer benim elime geçtiğinde ben hiç acımadan 30 volt rms giriyorum. 30 dakika boyunca tam güç 3k HPF edilmiş halde biraz ısınıyor ama yanmıyor.

Bazı hurafeler dolaşmıyor değil güçlü hoparlör ampliyi yakar diye. Bence de komik laflar bunlar. Ohm uyuştuğu sürece sorun olamaz.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Elektronik Teknisyeni

Reklamlar

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör Konumlandırma