...

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

...

Okunmamış iletigönderen lunaworks » 13 Arl 2011, 10:32

...
En son lunaworks tarafından, 19 Arl 2011, 17:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Bu da geçer Ya Hû!
Kullanıcı avatarı
lunaworks
Yeni Üye

İl: istanbul

Ynt: Gigaworks Sinema Sistemi Projesi..

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 13 Arl 2011, 22:12

Öncelikle merhaba, foruma hoş geldiniz:) Bizim kadar keyif alacağınızı ve forumun müdavimi olacağınızı düşünüyorum.
Forumdaki üstatlarımız size kendin yap projelerinde ve elektronik aksam konusunda yardımcı olacaklardır.

Bence insanın aklına gelen herşey yapılabilir yeter ki gerekli oranda bir ön hazırlık yapılsın.

Apartmanda yaşamak müzik konusunda nasıl çekinceler yaratıyor biliyorum. Gerçekten elinzin altında bir canavar olsa da en düşük seviyede müzik dinlemek zorunda kalmak acı bir olay. Ben köyde yaşadığım halde amplifikatörümün sesini sonuna kadar açıp "böbrekleri titretme" olayına her zaman nail olamıyorum.:) Yalnız şöyle ki güçlü bir amplifikatörle düşük güçte müzik dinlemek, zayıf bir amplifikatörle düşük seviyede müzik dinlemeye göre daha keyifli oluyor. Üstatlar bu durumun teorik açıklamasını yapmışlardı ama benim bilgi birikimi bunları açıklamaya yetmez.

Hayal ettiğiniz şeyleri tabiki de "saçmalık" olarak düşünmeyiz. Bizler ve siz hayal gücü olan bir avuç insanız, bence her fikir gerçekleştirilebilir yeter ki önce yeterli oranda bir ön çalışma yapılsın. Fikirlerinizle ilgili tamamen kendi düşüncelerime dayanarak birşeyler söyleyecek olsam şöyle derdim..

5.1 ev sinema sistemi planlıyorum... ---5.1 sistemlerin ürettiği ses orjinal sese pek benzemez. Bazı frekansların abartılarak "şişirilmesi" sonucu daha doyurucu fakat orjinalden uzak olan bir sese ulaşılır. 5.1 sistemlerde sesin çevrenizi sarması sayesinde alacağınız keyif orjinal sesle arasındaki farkla kıyaslandığında yeterli olurmu düşünmek gerek sanırım.

Olabildiğince küçük ebatlara sahip bir sistem istiyorum. ----Medium ve tiz frekanslar için gerekli olan hoparlör kabinleri küçük olabilir fakat bas kabininin boyutlarının küçülmesi kabinin frekans bandının alt kısmına inmesini engeller diye düşünüyorum.

Ortaya çıkacak ebatlar benim istediğim gibi olacak.--- Kabinlerin özellikle "bas" kabininin boyutları yoğun ve karmaşık hesaplamalarla oluşturulur o nedenle bunları bilmeden bu işe girişmenizi önermiyorum.
Ses kalitesi ve yüksekliği beni tatmin edecek. ----Amplifikatör kısmını değerlendirilir elimizde geniş bir yelpaze var:)
Ama bakalım teknik olarak mümkün mü? --- Bence mümkün:)

Kabinin ölçüsünü mümkün olduğunca orjinaline yakın ( Biraz daha kısa, biraz daha küp şeklinde ) yapmaya çalışacağım için ses bozulmaz diye tahmin ediyorum. --- Küp şeklinde kabinlerin en kötü kabin formu olduğunu bir yerlerde okumuştum:) Frekanslar kabin boyutları ile direkt alakalı olduğu için çok karmaşık olduğunu düşünüyorum.

Port şart değilse, portsuz yapmayı düşünüyorum. ---5+1 sistemdeki bas hoparlörü ortak bas frekansını verir. ( + olarak port sayesinde ve kabin boyutlarıyla oynanarak 50Hz 100Hz gibi bir frekansta kabinin de ses oluşturması sağlanır). 5.1 sistemde bence port şart olmalı. Aksi halde kabin boyutu büyük olacaktır.

Belki bir filtre önerir, tavsiye edersiniz, bilemiyorum. -- Hoparlörlere boyutlarına ve yapılarına göre filtrelenmiş ses uygulanması gerekir.

Resimlerinizi malesef göremiyorum o nedenle o konuda birşey yazamadım:)

1500 TL ye bence orjinal sese ulaşabileceğiniz çok güzel hoparlörlere ulaşabilirsiniz.

Piyasada misal Sony'nin benzer ürünü var, daha makul fiyata. Lakin, o zaman da Hazır almış ve sadece kurmuş olacağım.
Kısacası, biraz uğraşmak ve performansı kadar kendi emeğimin olmasından da keyif almak istiyorum. --- Sizi gayet iyi anlayabiliyorum:) Benim yaptığım amplifikatörleri gören bazı arkadaşlarım diyor ki "git bi amfi al ne uğraşıyorsun" Sizin bahsettiğiniz sebepleri bu insanlara anlatmak zor oluyor.

Yazım biraz sizin istediğiniz 5.1 sisteme karşı oldu. Dedim ya benimki kişisel fikir..belki 5.1 sistemlerin avantajlarını size anlatacak bir dostumuz çıkar.. Başarılar diliyorum:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen hamist » 14 Arl 2011, 00:20

Hoşgeldiniz, amaç paylaşım oldukça sorun olmayacaktır eminim.
:)

Mesajınızdan ne yapmak istediğinizi tam olarak anlayamamış olsam da
olası iki alternatif hakkında bir kaç söyleyebilirim sanıyorum.

1) Hazır bir 5+1 sistem alacaksınız, onların çıkış güçleri PC hoparlorleri için
fazla olacağı için sistemin istediği güçte hoparlorler ve subwoofer yapacak,
ya da alacaksınız.

2) Bilgisayarınızdan 5+1 kullanacaksanız, o zaman bilgisayar hoparlorlerini ve subwoofer ını
kullanacaksınız, sesi iyileştirmek için o hoparlorler için (8mm MDF yeterli olur)
aynı iç hacimde kutular yapacaksınız ve sentetik elyaf kullanarak tahta sesini
başarı oranında yumuşatacaksınız.
Tabii bu hoparlorlerin içindeki devreleri kullanacaksınız.
Subwoofer yetmeyebilir, o'na ayrı çözüm gerekebilir.

Sinema sistemini, basit bilgisayar aktif hoparlorleri ile başarılı bulmuyorum,
elbette buradaki başarı sınırı ses kartı ve aktif hoparlorlerin fiatları ile orantılı.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Hamit
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Arl 2011, 01:28

Ben kısa cevap veriyorum.

Cebinizdeki parayla gidip en makul ve tipini beğendiğiniz 5.1 sinema sistemini alın ve uğraşmayın.

Yapacağınız iyileştirmelere değmez, iyileştirebileceğiniz de pek bir şey yoktur.

MDF daha iyi ses garantisi vermez, özellikle böyle küçük özel tip hoparlörlerde anlamı da yoktur.

Subwoofer yapmak için ise ayrıca özel bir tasarım yoksa herhangi bir subwoofer'ı yeni bir kabine koymanın da getirisi yoktur.

Yani kısacası attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen lunaworks » 14 Arl 2011, 02:08

...
En son lunaworks tarafından, 19 Arl 2011, 17:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Bu da geçer Ya Hû!
Kullanıcı avatarı
lunaworks
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen lunaworks » 14 Arl 2011, 07:14

...
En son lunaworks tarafından, 19 Arl 2011, 17:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Bu da geçer Ya Hû!
Kullanıcı avatarı
lunaworks
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 14 Arl 2011, 11:09

Çöpe atmak dışında makul bir çözüm aranacağına göre... bakıyorum ben.
WinISD için veriler olduğuna göre, sinema sistemi için kabinleri wented olarak
düşünürseniz, zaten düşük olan alt frekans için (110Hz) daha iyi olabilir.

Ancak sonuçta iyi bir subwoofer ihtiyacınız olacak.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen lunaworks » 14 Arl 2011, 12:06

...
Bu da geçer Ya Hû!
Kullanıcı avatarı
lunaworks
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 14 Arl 2011, 21:35

Otomobillerin sadece çok lüks olanlarında HiFi sistemler düşünülüyor bildiğim.
Normal oto.larda maliyet hesabı nedeni ile ve genellikle bass ağırlıklı kullanıcı
fazlalığı da düşünülerek daha sıradan sistemler oluyor.

Bilgisayarlarda HiFi daha da zor, zira sistem içinde uçuşan bir çok yüksek ve alçak frekanslı digital
verilerden kurtulup HiFi audio standardına ulaşmak bir hayli zor.

HiFi kısaca yüksek kararlılık anlamına geliyor olsa da,
bu kararlılık, orijinal sese yakınlık derecesi olarak kullanılan bir terim.
Daha üstü HiEnd, ki bu konuda kimse tek bir doğruda anlaşamadı henüz.
Zira işin asıl zor olan kısmı ''akustik'' adı ile karşımıza çıkıyor burada.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen lunaworks » 14 Arl 2011, 21:57

...
Bu da geçer Ya Hû!
Kullanıcı avatarı
lunaworks
Yeni Üye

Sonraki

Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir