Dantax Hoparlörler

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Dantax Hoparlörler

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Arl 2010, 15:55

Senelerce önce yakın bir arkadaşım bir çift hoparlör ve amfi ve CD çalardan oluşan bir takım almıştı. Galiba 93 yılıydı. Cihazlar Onkyo, giriş seviyesi, hoparlörler ise ödüllü tasarımıyla Danimarka malı Dantax Tube idi. Silindirik tüp şekliyle yerleşimden bağımsız olarak baslar her yerden duyuluyor deniyordu. Şimdi bakınca farklı düşünüyorum ama o zamanlar bir efsane gibi gelmişti, sesi de oldukça etkileyiciydi.

Seneler sonra arkadaşım çoluk çocuğa karışmış, kızları hoparlörleri mıncıklamış, zamanın etkisiyle eskimişti. Bana bir el at dedi ama ben bir türlü elleyemedim, soununda da benim atölye evime taşımak zorunda kaldım. Biraz karıştırınca açıkcası hayal kırıklığına uğradım. O müthiş ses alelade hoparlörden geliyordu. Henüz zaman bulup alttaki bası çıkaramadım, dolayısıyla nasıl br crossover devresi görebilirim bilemiyorum. Ama pek de umutlu değilim. Hopalörleri tamir ettirmeyi düşünüyorum. Değiştirmek sesi de çok farklılaştıracaktır. Ama hoparlörlerin bobinleri sağlam, sadece konları ve süspansiyonları değiştirilmeli. İlk günki gibi olmasa da orjinaline en yakın ses ancak böyle elde edilebilir. Eğer maliyet çok artarsa piyasadan ucuz hoparlörlerden takıp bu kadar oluyor deyip vericem arkadaşıma, kızlarının odasına koysun. Elimdeki piyasa işi hoparlörleri denedim, kabine uyuyor, ama sesini duymadım henüz.
Eklentiler
IMGP4370.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: Dantax Hoparlörler

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Arl 2010, 17:46

Bunlar da içinin açılmış fotoğraflarıdır.
Eklentiler
IMGP4371.JPG
IMGP4374.JPG
IMGP4374.JPG (142.92 KiB) 1808 defa görüntülendi
IMGP4378.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen zunda » 24 Arl 2010, 18:42

hangi savaşta hangi savaşçı bunları bu hale getirmiş üstadım şükürler olsun benim bebeklerimin tozlukları bile 12 yıldır ilk günki gibi basların körükleri degişirse hallolacak gibi ama mid ve tizler daha kötü gözüküyorlar başarılar kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen farfisa » 24 Arl 2010, 18:52

ülkemizde çok güzel hoparlör tamiri yapan yerler var kaliteli malzemede var benim emektar akai sw177 leri tamir ettirmiştim çok güzel oldu hala daha kullanıyorum karaköyde büyük balıklıhanda nec elektronik diye bir dükkan var aslında çok eskidir işlerini iyi yaparlar ama ucuz değiller
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 24 Arl 2010, 19:18

farfisa yazdı:ülkemizde çok güzel hoparlör tamiri yapan yerler var kaliteli malzemede var benim emektar akai sw177 leri tamir ettirmiştim çok güzel oldu hala daha kullanıyorum karaköyde büyük balıklıhanda nec elektronik diye bir dükkan var aslında çok eskidir işlerini iyi yaparlar ama ucuz değiller

Maalesef. Sanırım artık yok. Kapandı diye biliyorum. :(

Beyoğlunda Sabit usta diye bie adam varmış. Avusturyada senelerce kalmış, iyibir hoparlör tamircisi diyorlar. Onunla tanışmaya gideceğim bir ara. Muhtemelen hepimize faydası olacaktır.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen farfisa » 24 Arl 2010, 22:28

kapandığını bilmiyordum iyiki söyledin haberim yoktu ersoy birde sabit usta hiç yabancı gelmiyor ama yerini öğrenebilirsen iyi olur aslında elimde 16 ohm hoparlörlerim var onları tamir ettirmek istiyorum
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 25 Arl 2010, 19:24

Yahu nerden çıktı kapandığı söylentisi :gunaydin:

Taş gibi duruyorlar yerlerinde. Balıklı Han 2. kat Serdar bey halen hoparlör tamiratı ile iştigal ediyorlar. :mrgreen:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen farfisa » 25 Arl 2010, 22:18

vallahi hoparlör ben ersoy'un yalancısıyım pasaparola ersoy :) ama kapanmadığına sevindim celestionların körüklerini değiştirteyim o zaman
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Arl 2010, 13:28

Değiştirin, fiyatlar da gayet makul. Benim de elimde bir sürü böyle hoparlör birikti. Hepsini toparlayıp götüreceğim bir ara, çalışan çalışır çalışmayanları da atarım artık.

Dantax hoparlörlerini tamir ettirmeye karar verdim, hiç başka hoparlörlerle uğraşıp kabinin akustik hesaplarını bozmak istemiyorum. Henüz basları çıkaramadım, ama çıkarınca özellikle nasıl bir crossover kullanmışlar çok merak ediyorum.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Oca 2011, 00:46

Daha dün marangoz bir arkadaşımın yardımı ile zar zor kabinlerin altını söktük. Plastik zamanla sıkışmış, araya toz girmiş.

Bas hoparlörlerinin süspansiyonları zamana yenilmiş. Onun dışında işe yarar görünüyor. Ancak mıknatıslarını çok daha güçlü beklerdim, çıkan sesi hatırlıyorum, demek ki göründükleri gibi değil.

Filtre ise beklediğimden iyi. Bobinlerini sevdim, kondansatörler ise markalı ama bildiğimiz kutupsuz elektrolitik. Öyle high-end felan değil.

Şimdi bir fırsat bulup tüm hoparlörleri topluca Karaköy'e götürmeli, almasını ise artık düşünürüm.
Eklentiler
IMGP4413.JPG
IMGP4413.JPG (63.01 KiB) 1533 defa görüntülendi
IMGP4415.JPG
IMGP4415.JPG (57.66 KiB) 1533 defa görüntülendi
IMGP4417.JPG
IMGP4417.JPG (61.4 KiB) 1534 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Hoparlörler