5+1 de spdif var ac3 izlerken cızırtı geliyor

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

5+1 de spdif var ac3 izlerken cızırtı geliyor

Okunmamış iletigönderen mahsun494 » 07 Nis 2014, 08:51

Konuyu inşallah doğru yere açmışımdır. Arkadaşlar benim sorunum şu , bende microlab m1910 5+1 var. Bunun arkasında spdif hem optical hem de coaxial var. Anakartımın üzerinde de spdif var. Şimdi sormak istediğim şu , decoder olmadan , ac3 ya da dts ses alabilirmiyim , bilgisayar üzerinden. Çünkü dekoderi yok. Kodek filan kurdum , spdif aktif ediyorum kodek üzerinden eskiden anten kullanılırdı karıncalanınca bir ses çıkartırdı aynı onun gibi ses çıkarıyor. Yardımlarınız için teşekkür şimdiden...

Resim

Not: Anakartım gigabyte ep43c - ds3
mahsun494
Yeni Üye

İl: ADANA

Ynt: 5+1 de spdif var ac3 izlerken cızırtı geliyor

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Nis 2014, 02:55

Cihazda S/PDIF ve optik giriş olduğuna göre muhtemelen içerisinde kendi decoderi olmalıdır.
Bu decoderler AC3 (DOLBY DIGITAL) veya DTS olabilir. Hangisi var ise o formatta dinlenilebilir.
Bunların olup olmadığı zaten cihazın ön ekranında görülmelidir.
PC ayarlarına gelince;
PC üzerinden S/PDIF aktif edilir. Koaksiyel veya optik hangisi mevcut ise bağlantısı yapılır. Daha sonra mikrolab üzerinden bu giriş seçilmelidir. Doğal olarak hangi formatta kaynak var ise o formatta tercih edilmelidir. (Çoğu ürünlerde bu formatlar DTS veya DOLBY DIGITAL) otomatik seçecektir. Eğer otomatik seçmiyorsa el ile seçilmelidir.
PC de bu formatlarda bir kaynak herhangi bir player ile okutulur. Mikrolab ekranı üzerinde dinlenilen formatın ne olduğuna dair bir ışık ya da yazı belirmelidir.
PC üzerinden ayarlama yapılırken iç decoder (İnternal decoder) devre dışı bırakılmalı, sadece mikrolab'ın decoderine direk sinyallerin gelmesi sağlanmalıdır. PC içerisinden herhangi bir format seçilirse PC bunu decode edeceği için çıkışa vermeyecek veya anlaşılmaz sesler çıkacaktır. PC içerisinden decoderin aktif edilmesi PC nin analog çıkışlarına decode edilmiş sinyal gönderileceği anlamına gelmektedir.
DİKKAT:
PC üzerinde dinlenilmek istenen kaynak sesin, orijinal DTS veya DOLBY DIGITAL olması zorunludur. Herhangi bir MP3 veyahutta MPEG-L2 formatı bu formatlarda tanımlanmayacaktır. Veya olduğu gibi tanımlanacak ancak multi-CH olarak tanımlanamayacaktır. Bu yüzden test için öncelikle orijinal bir DVD içeriği tercih edilmelidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen maystor » 08 Nis 2014, 08:48

Hoparlörlerin tam model numarasını verebilirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. Belki sadece sıkıştırılmış 6 kanal ses kabul ediyordur optik ve coaxiel girişten, ac3 ve dts çözemeyebilir.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen mahsun494 » 08 Nis 2014, 16:53

Markası microlab modeli M-1910 yukarıda yazmıştım galiba görmediniz. Linketeki cihaz

http://www.microlab.cn/product_detail.asp?id=401&bigclassid=15&smallclassid=70
mahsun494
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen maystor » 09 Nis 2014, 09:15

Ac3 ve dts desteği yok malesef, sadece sıkıştırılmamış 6 kanal ses kabul eder o coax ve optik girişler.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen mahsun494 » 09 Nis 2014, 15:41

maystor yazdı:Ac3 ve dts desteği yok malesef, sadece sıkıştırılmamış 6 kanal ses kabul eder o coax ve optik girişler.

Çok teşekkür ediyorum , bilgilendirdiğiniz için , diğer forumlar da bunu demediler. Hepsi aynı şeyi söyleyip durdu. Decoder lazım decoder lazım diye , siz açıklaması ile yaptınız çok ama çok teşekkür ediyorum.
mahsun494
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen maystor » 09 Nis 2014, 16:46

Eğer PC ye bağlayacaksanız coax ve optiğe gerek yok aslında 6 kanal analog girişi var setin, tabi biraz kablo kalabalığı olacak.
Ama DVD player veya başka 6 kanal kaynağa optik veya coax ile bağlayacaksanız malesef decoder lazım olacak.
PC ye optik veya coax ile de bağlayıp 6 kanal ses alabilirsiniz ama ac3 veya dts çözme işini yazılımla yapıp 6 kanalı sadece pcm olarak dijital çıkışa vermeniz gerekir.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir