Kasaya konan devrenin ekstra sesler alması

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Ynt: Kasaya konan devrenin ekstra sesler alması

Okunmamış iletigönderen onursal » 12 Ağu 2015, 10:41

Bu gibi devrelerde GROUNDING prensibi sembolik olarak resimde anlatılmıştır.

Devrede dikkat edilecek nokta sistem sıfır noktasının tespiti ve sistemdeki şase bağlantılarının buraya olan ilişkilileridir.
Gerek digital ground gerekse analog ground bağlantıları baskı devre içerisinde asla birbirini kesmemelidir. Bu bağlantılar ayrı yollar ile sistem şase metaline ayrı noktalardan bağlanmalıdır.
Analog ground ise birkaç şase işlemi ile incelenmektedir.
Analog PRE-STATE GROUND.
Ön devrelerin (SİNYAL) şaselenmesidir. Ön devrelerin şaseye şaselenmesi diğer devrelerden ayrılmalıdır. Özellikle bu şase bağlantıları üzerinde irtibatlı digital şase bağlantıları varsa ayrılmalıdır.
Analog POWER STATE GROUND.
Analog devrelerin çıkış taraflarını anlatmaktadır. Çıkış tarafının şase bağlantısı pre-state üzerinden geçiyorsa giriş sinyallerine girişim yapması kaçınılmazdır.
Analog ÖZEL BESLEME GROUND.
Devrede röle, güç transistörü veya benzeri elemanların beslenilmesi için dönüş yolunu ifade etmektedir. Güç gerektirdiği için mümkün olduğunca ayrı bir yoldan alınmalıdır.
DIGITAL GROUND bağlantıları da kendi içerisinde ayrılmalıdır. Özellikle osilatör gibi saat sinyali üreten bölümler yüksek hassasiyetle şaselenmelidir.
Digital ground, devrede bulunan ve özel işlem yapan elektronik devre elemanları ise bu devrenin de sistem sıfır noktasına ilişkisi en kısa yoldan yapılmalıdır.

Yapmış olduğunuz baskı devrede bu prensipleri uygulamadığınız görülmüştür. Eğer baskı devrede şase yollarını keserek kablo vasıtasıyla prensip çiziminde gösterildiği gibi bir bağlantı uygulayabilirsen iyi netice alabilirsin. Eğer bu mümkün olmazsa hem PGA'nın baskı devreyi hem de besleme devresini yukardaki prensib çizimi doğrultusunda yeniden yapmanı öneririm.
Ayrıca devrelerin yerleşimi için de yeni bir prosedür uygulanması gerekebilir.
Eklentiler
ground.PNG
GROUND PRENSİP
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 12 Ağu 2015, 12:48

Hocam ellerine sağlık. Ben buna uygun pcb çizer ve basrım. Hemen işe başlıyorum
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

İl: kocaeli
Meslek: Öğretmen

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 12 Ağu 2015, 16:41

main power.png

hocam peki power amfinin sıfır noktaından şaseye bağlasam bunlarla çakışma ihtimali var mı?
ana güç kaynağının şemasını yolluyorum.
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 12 Ağu 2015, 17:26

Ben de çizdiğim resimlerden ekleyeyim...Referans noktamız ANA GND ...Sonuç ne olacak acep...
Eklentiler
GROUND.JPG
En son chf tarafından, 12 Ağu 2015, 18:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen birgitay » 12 Ağu 2015, 17:59

Buda benden bir çalışma.... Power Amplifkatör'ler için yapmış olduğum tasarım.....
Eklentiler
xlr preamp1.jpg
XLR PREAMP.jpg
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 12 Ağu 2015, 18:28

chf yazdı:Ben de çizdiğim resimlerden ekleyeyim...Referans noktamız ANA GND ...Sonuç ne olacak acep...

eğer çift çıkışlı trafo kullanıyorsak ana amfi çıkışının gnd sini preampta kullanamayız gibime geliyor. çünkü onun gnd si kendi sarımına bağlı değil midir?
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen chf » 12 Ağu 2015, 18:32

crazy4blue yazdı:
chf yazdı:Ben de çizdiğim resimlerden ekleyeyim...Referans noktamız ANA GND ...Sonuç ne olacak acep...

eğer çift çıkışlı trafo kullanıyorsak ana amfi çıkışının gnd sini preampta kullanamayız gibime geliyor. çünkü onun gnd si kendi sarımına bağlı değil midir?

Hocam sence , ortak GND yapmaz isek ; amfinin besleme gerilimi; preamfinin besleme gerilimini ve giriş sinyal gerilimlerini nasıl algılar... ?? ( Referans bir nokta vermez isek)
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 12 Ağu 2015, 18:34

chf yazdı:
crazy4blue yazdı:

Hocam sence , ortak GND yapmaz isek ; amfinin besleme gerilimi; preamfinin besleme gerilimini ve giriş sinyal gerilimlerini nasıl algılar... ?? ( Referans bir nokta vermez isek)

o zaman tüm gnd leri birleştireceğiz gibi birşey algılıyorum ben. doğru mudur?
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 12 Ağu 2015, 18:37

Hocam sen bi dene...Amfi güç filtresinin GND(SIFIR) noktasında bütün GND leri ayrı ayrı birleştir...Dijital GND' de buna dahil...
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 12 Ağu 2015, 18:46

Arkadaşlar.
Dışardaydım mesajlarınız çoğalmış. :D Haliyle tek tek yanıt veremeyeceğim.
ÖNEMLE ŞUNU BELİRTEYİM.
Ana kondansatörlerin ortak uçları daima SİSTEM SIFIR NOKTASI (SYSTEM ZERO POINT) olarak alınır. Yani buradaki gerilim SIFIR kabul edilir.
Halbuki buradaki gerilim gerçekte asla sıfır değildir.

Keza pre devrelerin beslemesindeki sıfır noktası da sıfır olamayacağı gibi ampli devresi beslemesinin sistem sıfır noktası da, pre devre beslemesinin sistem sıfır noktası da asla birbirlerine eşit olamayacaktır.
Bu iki besleme kaynağının orta uçları (Sistem sıfır noktaları) şase metaline irtibatlanmadığı sürece her iki sıfır noktası arasında MUTLAKA GERİLİM FARKI OLACAKTIR.
BU SEBEPLE.
Sistemde çoklu besleme kaynağı kullanılıyorsa mutlaka bunlar bir yerlerde sıfırlanmalıdır. Bunun en kolay yöntemi ise her iki beslemenin sıfır noktalarının iyi bir şekilde şase metaline birleştirilmesi olmalıdır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

ÖncekiSonraki

Amplifikatörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir