Ses kartını pil ile beslemek

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Ses kartını pil ile beslemek

Okunmamış iletigönderen caglarm » 25 Kas 2011, 23:13

6 volt voltaj regülatörünüzün sınırları dışında ise tabiki risk olur.Belki max girişi 6 voltun üzerinde bir regülatör ile değiştirilir ise olabilir.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 26 Kas 2011, 00:00

Tam dolu kurşun asit akü hücrelerinin 2.1V olduğunu da göz önünde bulundurursak, riskli bir hareket derim.

Zaten bizim yaptığımız da regülatörü ses kartının dışına almaktan ibaret.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen ionian » 27 Kas 2011, 23:50

Farnell'de LT1965 sorgusu yapıldığında çıkan sonuçlar şöyle:
http://tr.farnell.com/jsp/search/browse ... stid=56325

Malesef Fixed 3.3V modeli yok. Sorguda çıkan 7 adet modelin tümü çıkış voltajı ayarlanabilir tipte malesef. Üstelik hiç biri TO220 modeli değil.
LT1965 Fixed 3.3V TO220 temini konusunda başka alternatif ne olabilir acaba? Ya da Farnell'den ayarlanabilir olan 8 bacaklılardan birini mi seçmeli? Isı nedeyiyle bunlarda 6V akü kullanmak çok daha mantıklı sanırım.
ionian
Yeni Üye

İl: İzmir

Okunmamış iletigönderen Hazar » 28 Kas 2011, 01:20

Mükemmeli arayınca biraz işleri uzattık :)

Fixed output olanı tercih edelim dememin sebebi aslında 2 tane dirençten tasarruf etmekti. Her ne kadar hesap etmek mümkün de olsa, genelde bu iki direncin birini çok turlu trimpot olarak kullanıp; çıkışı multimetreyle ölçerken bu trimpotu ayarlayarak istediğimiz değere getirmek mümkün.

Ya da, Türkiye'deki her elektronikçide bulunan LM317 ile işimizi bitirelim. Eğer ki siz seste bir iyileşme hissederseniz, o zaman daha kaliteli regülatörler ve/veya daha kompleks devrelerle devam edilebilir. Ufacık regülatör dediğimiz şeyin normalde hiç düşünmediğimiz ilginçlikleri var. (merak edene konu hakkında Walt Jung'un makalelerini tavsiye ederim)
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen ionian » 28 Kas 2011, 11:00

Sn. Hazar,
Halen 7805 ile sistem çalışır durumda olduğu için çok ecele etmedim ben de. Düşünüyorum da aslında bu işi mümkün olabilecek en iyi şekilde bir defada yapmayı istiyor gönül. Yurt dışından getirtmek bir çözüm; kargo maliyeti de tutsa...
Mesela şurada buldum ama hızlı kargo 44$, normal 37$ prçanın tanesi 3.14$ :)
LT1965ET-3.3#PBF : http://shopping.netsuite.com/s.nl/c.402 ... 8/.f?ext=F

Digi-Key ise 75$ kargo alıyor Türkiye'ye

Bunun yanında bir adet de yine bu kalitede 12V aküden ileride 5V regüle etmek ihtiyacı düşünülürse ayarlanabilir olan modeli LT3080ET#PBF-ND getirtmek mantıklı olabilir sanırım.

Bir de şunu sormak istiyorum LT1965'in özelliklerinde "Stable with 10uF Output Capasitors, Stable with Electrolytic Capasitors" ifadesi var. Ben bu durumda elimdeki 1000uF 35V ELNA Silmic II kapasitörü bununla kullanabilir miyim? Teknik olarak değeri yüksek mi gelir? Sonuca teorik olarak etkisi ne olur acaba?
ionian
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen ionian » 29 Kas 2011, 22:00

Bu gün birer adet LT1965ET-3.3#PBF ve LT3080ET#PBF sipariş verdim aşağıdaki adresten. Bakalım ne kadar sürede gelecek artık. Fedex ekonomi sınıfı 37$
http://shopping.netsuite.com/linearecom
ionian
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 06 Arl 2011, 10:18

Hayırlı olsun malzemeleriniz.

Bu esnada Hakan Bey'in evini ziyaret etmişsiniz sanırım
http://hakancezhifi.stereomecmuasi.com/ ... -etti.html
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen ionian » 14 Arl 2011, 00:02

Çok teşekkürler sn. Hazar...
Malzemeler dün itibariyle iş yerime gelmiş. Yarın alabileceğim ofisten. Uygulama konusunda sizlere danışacağım elbette.

Evet. Hakan Bey'in sisteminde epey bir şeyler denedik. Sağolsun, çok keyifli bir akşamdı. TransportPC'de yapılacak bazı iyileştirmeler sonrası MacMini ile bir kıyaslama daha yaparız sanırım... :)
ionian
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen okankav » 12 Oca 2012, 12:06

merhaba ,

lm317 deveris ile 12v aküden 5va düşüren bir devre yapmak istiyorum. lm317 dışında devrede neler kullanmak gerekir
okankav
Yeni Üye

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen ionian » 14 Nis 2012, 19:22

Hazar yazdı:...
Uzun lafın kısası, siz en iyisi regülatörünüzü 3.3V verecek şekilde yeniden yapılandırıp bir de öyle deneyin. Büyük ihtimalle daha iyi bir sonuç alacaksınız. Regülatörünüzün tipi, şeması gibi bilgiler varsa modifiye etmeniz konusunda destek oluruz. Bildiğim kadarıyla Türkiye'de "Transport PC" kavramını ve modifikasyonlarını ciddi olarak uygulayan/paylaşan ilk kişisiniz, sisteminizi daha da rafine etme konusunda yardımımız dokunursa ne mutlu.
...

Hazar Bey tekrar merhaba,

Uzun zaman oldu. Projeye çeşitli nedenlerden dolayı ara vermek zorunda kaldım. Sizlerin de katkısıyla şimdi tekrar başlamak istiyorum.

Halen kartı 12V aküden kılıflı LM7805 kullanarak, resimde okla gösterilen 2 ve 4 nolu bacaklardan +5V vererek besliyorum. Kartın PCI slotlardan +5V çeken bacakları kesik. Yani anakarttan besleme akımı almıyor.
Bildiğiniz üzere amacım, 12V akü ile besleme yaptığım ses kartında toplamda iki adet olan regülatör sayısını bir adete düşürmek ve kartın dijital kısmının ihtiyacı olan 3.3V beslemeyi tek bir "Low Noise, Low Dropout Linear Regülatör" ile halletmekti. Bu amaçla, modlu BNC konnektör ile sayısal sinyal çıkışı aldığım ses kartımın üzerindeki MT1117 regülatörü devre dışı bırakmam gerekiyor daha önce sizin de söylediğiniz gibi. Bu iş için en uygun seçenek olarak öneriniz olan Linear LT1965 T-3.3 (5-lead TO-220) regülatörden bir tane edindim. Bir adet de Linear LT3080 ET bulunmakta elimde.

Doğrudan 3.3V besleme için ve de arada 2 tane dirençten tasarruf etmek için son aşamada karar verdiğimiz üzere, LT1965 T-3.3 kullanacağım projede.

Şimdi işe nereden başlamam gerekiyor acaba?

Resim

Resim

Resim
ionian
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Güç Kaynakları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir