STK082

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: STK082

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 28 Kas 2008, 23:34

sevgili kardeşim..0=10 olmaz da....
buradan benim anladığım da...10=0...
takma..kafaya..sana bi ..082..borcum olsun..devam...başarılar...
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 29 Kas 2008, 03:35

Arkadaşlar herkese teşekkür ederim.İbrahim bey 0 ile belirtilen tahmin ettiğim gibi 10. bacağı ifade ediyormuş.Haliyle herhangi bir sorun çıkarmadı.Şu an kısık olarak çalıştırıyorum herhangi bir problem yok.Soğutucu buz gibi.Bir kararsızlık yok.2x30 tavsiye edilmiş ama ben trafomun seçenekleri sebebiyle 2x27 volt ile besliyorum.Yarın sabah zorladıktan sonra ısı durumu ve çıkış kalitesi hakkında tekrar bilgi veririm.Tekrar teşekkürler herkese.Uzun zamandır yatıyordu bu entegre.Ben ona o bana yeterince baktık şimdi biraz da sıcakken seyredeyim.Beğenirsem aynından yapıp stereo da yapabilirim.Uyduruk bir 30cm i güzel bir kabine koyarak Subwoofer olarak da kullanabilirim.Buna ileride karar vereceğiz..İyi geceler.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kondansatörler 10.000/35V
Trafodan ise emin değilim ama sanırım 150w civarıydı.
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 29 Kas 2008, 13:07

En az 20 defa kontrol ettim.Hiçbir hata yok.Parça değerleri doğru fakat kaliteleri düşük.Gördüğünüz gibi bildiğimiz elektronikçide satılan parçalar.Çıkışta sıfırdan yükselen tiz seslerde düz bir yükselme yerine sanki düşük akışdeğerli mp3 gibi bir bozulma var.Kaynak orj CD olmasına rağmen.Ve aynı sorun aynı parçada tda2030 da yok.3 bacak geribesleme kondansatörünü değişik değerlerde denedim bir fark olmadı.Normal müzikte farketmek zor ama klasik müzikte üstlere çıkışlarda saçmalıklar var.Bunun sebebi ne olabilir? Entegrenin patates olması diycem ama diğer benzer entegrelerde bu tip bişey yaşamadım.Kondasatörlerimden mi kaynaklanıyor?Ayrıca 140mv olan noise normal midir?Bu aynı zamanda sorumun da cevabı oldu gibi..Entegreden herhalde..Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

3 ile 5. ayak arasında 2p olması gereken kondansatörün 2,2p olması buna sebep olabilir mi?
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 29 Kas 2008, 20:10

sabitsalınım yazdı:Ayrıca 140mv olan noise normal midir?Bu aynı zamanda sorumun da cevabı oldu gibi..
noise dediğin offset gerilmi olmasın? nedir bu? girişteki 470pf tı söküpde deneyebilirsin
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 29 Kas 2008, 22:50

e154 yazdı:
sabitsalınım yazdı:Ayrıca 140mv olan noise normal midir?Bu aynı zamanda sorumun da cevabı oldu gibi..
noise dediğin offset gerilmi olmasın? nedir bu? girişteki 470pf tı söküpde deneyebilirsin

Aynı şeyden bahsediyoruz.Ancak sorunu yazmadan önce söylediğin şeyi denemiştim zaten.
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 29 Kas 2008, 22:57

140mV offset fazla. 100mV tu geçmemesi tavsiye olunur. geri beslemedli kondansatörü iptal et diyecektim ama offset zaten fazla. o bahsettiğin 2,2 yerine 2 pf olması etkilemez.zaten o kadar düşükj toleransata bi kondastör değil. gördüğüm kadarıyla çıkış snnuber kondansatörü 47nF olan seramik bunu polyester yapın. girişinede polyester koyun. geribesleme için bi-polar kondansatör bulamzsanız istediğiniz değerin2 katını seri olarak ancak aynı kutuparı birbirine (+ - - +) şeklinde bağlayın.
e154
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 29 Kas 2008, 23:14

Sorunun kaynağını anlayabilmek için geribeslemedeki 2,2 yi büyük kondansatörlerle değiştirerek denediğimde bahsini ettiğim distorsiyon arttı.Ama 2 ile 2.2 arasında fark olacağını bende düşünmüyorum.Diğer kondansatörlerle boğuşucaz artık.Bulurum inşallah.
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 29 Kas 2008, 23:21

2pf ile uğraşmayın bencede diğerleriyle uğraşın.
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 22 Oca 2009, 02:53

Arkadaşım sorunun hala devam ediyor mu bilemeyeceğim ama konuyu görünce ekleyeyim dedim, benzer birşey yapacak arkadaşlar çıkarsa işlerine yarayabilir diye... Parça değerleri konusunda birşey söyleyemem ben STK'ları hep orijinal şemaya göre uyguladım bu tür konuları sn. drhardware daha iyi bilir, ancak gördüğüm kadarıyla entegren sahte, bende de bir ara birebir aynısından vardı karaköy piyasasında sayılı birkaç yerde orijinal bulabiliyorsun, arka yazılar yeşil ve ön baskı bembeyaz ise (ki seninki öyle) göremediğim için söyleyemem ama arka kısımdaki metal de yağ gibi kaygan değilse %95 sahte! Ben kötü sesin yanında datasheet'te verilen voltaja dayanamayıp çatlama, 10 dk'da bir güç kesme gibi saçma sorunlarla da karşılaştım sahte STK yüzünden. Orijinalleri genelde arka yazısı siyah lacivert arası, ön baskısı hafif griye çalan uçuk bir beyaz ve arka metali yağ gibi kaygandır genelde, tabi bunlar kesin orijinal demek değil, güvenilir satıcıdan almak herzaman daha iyidir. Yaptığım 7-8 orijinal STK'lı devrede gerçekten tatmin edici sonuçlar aldım diyebilirim, genel olarak STK'lar alt frekanslarda orta düzey bir performans sergiliyor, midlerde tabiri caizse kadife gibi sesi var tizlerde ise aşırı yüksek frekansta(ve yüksek volümde) çatlama-çil çil olma gibi sesler çıkabiliyor ama %60 kapasiteye kadar , devre de iyi kurulmuşsa çok berrak bir sese sahipler, avantajları kurulum kolaylığı, az yer gereksinimleri, standart kaynaklar için ekstradan preamp istememeleri ve düşük distorsiyon oranları, dezavantajları ise hatırı sayılır bir şekilde ısınmaları ve çıkış katı yandığında railleri çıkışlarla kısa devre edip hoparlörü de beraberinde götürüyor genelde, eğer devreyi tamamladıysan sana tavsiyem çıkışa 2A yavaş sigorta eklemen olacaktır, hoparlör biraz büyük ebatlıysa (küçük de olur bobini birazcık dayanıklıysa, yani hoparlör kaliteliyse) yavaş sigorta genelde hoparlörü kurtarır.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Önceki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi