LME49810/ 11 TB

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: LME49810/ 11 TB

Okunmamış iletigönderen TRABZON1981 » 07 Mar 2011, 18:57

Yorum için teşekkürler. Trafo işini hallettik diyelim devre şemasını da uyguladım. hoparlör işi biraz sıkıntı sanırım. Hop. işini çözdüğümüzü var sayalım. Sonuçta bu projemi hemen bitirmek gibi bir durum yok yıllar sürebilir. aklıma takılan bir konu var. Elimde ki NJL ve MJE serisi transistörlerin PNP tip olanların Hfe NPN olanlara göre yüksek. ilk mesajımdaki devre semasını uyguladığım zaman art arda koyacağım transistörlerle yapay bir darlington transistör eşleniği yapacağım bu durumda PNP darlingtonun Hfe si 150*120=1800Hfe olacak NPN in ise 113*87=9831Hfe ye sahip olacak bu farklı transistörlerden Hfe leri farklı olmasından dolayı seste her hangi bir problem olma olasığı vardır.
TRABZON1981
Yeni Üye

İl: TRABZON
Meslek: SURVEYCİ ( TSSR + TK)

Okunmamış iletigönderen TRABZON1981 » 09 Mar 2011, 16:20

merhaba

Hoparlör nickli arkadaş. cevabın için teşekkürler. Ayrıca bir enceki Hfe ile ilgili sorumu da cevaplarsan sevinirim. Trafo kosuna gelirsem o zaman bana 600VA veya 750VA lik traf o almak dşer. Trabzon da yaşadığım bu güçte alabileceğim bir yer daha bulamadım. Trodial trafolar paha olduğu için mantel tipi ( E tipi ) trafolardan nereden ve nasıl temin edebilirim. fiyatları konusun da yardımcı olursan tongaya düşme gibi bir durumum da olmaz.
TRABZON1981
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Mar 2011, 16:49

hFe konusunda ben de benzer sorunlar yaşadım ama pratikte sorun oluşturmadı. Farklı üreticilerden olan ürünler de olabildiği gibi aynı üreticinin farklı kodlu transistörlerinde de benzer sonuçlar çıkabiliyor. Ama güç transistörlerinde mümkün olduğunca yakın değerler kullanmakta fayda olsa da aslında sürücü katında sorun halledilebiliyor. Bu nedenle ben bir sorun olacağını düşünmüyorum, ayrık darlingtonda daha fazla sorun çıkacaktır. Kullanın derim, sonuçta sürrücü kat bunun üstesinden gelecektir.

Toroid trafoları Tormak'tan alabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye derim, sipariş verirken ses amfisi içinde derseniz iyi olur. Eğer sorun çıkarsa uygun bir zamanda size alıp gönderebilirim.

El tipi trafolar 500VA üzerinde hem verimsiz hem de silisli sac kalitesi nedeniyle zaten yapılamıyor. Toroid'den de daha pahalı oluyor. Tavsiyem toroid+Tormak+soft start devresi veya basit bir NTC ile açılış akımını sınırlamak.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen TRABZON1981 » 09 Mar 2011, 17:46

el trafolardaki bu problemi bilmiyordum. ama trodial trafoda el tipinden biraz pahalı olur diye düşünüyordum ama yanılmışım bu konular da daha tecrübelisiniz. El ile trodial tipi trafo fiyatlarını bilmiyorum ama El tipi trafodan 2 adet 350VA almak daha makul olmaz mı tabiki fiyat olarak trodial öneriyorsanız 600VA lık bir tane troidal almak benim proje için uygun olacaktır.

sıfır trafo almaktan sa forumda trafo satan arkadaşlardan mesela şurdaki 2*110V ve 2*22V / 350VA link aşağıdaki gibidir. bunlardan 2 adet alsam nedersiniz. biraz fazlaca soru soruyor olabilirim. deneyimli kişilerin fikirlerini almak istediğimden.

satilik/2x22v-350w-toroid-trafolar-t1074.html
TRABZON1981
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen tamircihasan » 04 Ağu 2011, 11:16

arkadaşım toroid trafolarda manyetik alan tamamen sargının içindeki nüvde dolaştığı için çevresinde manyetik alan oluşturmuyor. ben senin yerinde olsam böyle kaliteli odyofil bir sistem için EI trafoyu asla aklımdan bile geçirmem. toroid trafoların fiyatları yaklaşık olarak aynı değerdeki EI trafoya göre 1.5 kat daha pahalı ama vereceğin paraya kesinlikle ve kesinlikle değecek...
Resim
Kullanıcı avatarı
tamircihasan
DIY Audio Takipçisi

Önceki

Entegreli Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir