ışık düğmesine basınca hoparlöre patırtılar geliyor

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

ışık düğmesine basınca hoparlöre patırtılar geliyor

Okunmamış iletigönderen resho » 30 Nis 2007, 01:28

4780 gainclone projesini, lm338 regülatörlü besleme kullanarak 2 hafta önce hayata geçirdim. ilk denememdi ve sonuç beni oldukça tatmin etti. değişik elemanların ses üzerine etkisini denemek maksadıyla henüz kutulamadım. sonuçta çipe yakın kapasitör olarak 330uf, psu'da ise 1500uf (evet bin beşyüz) kapasitörlerde karar kıldım. herşey çok güzel ama.. yan odalardaki ışık düğmesine basınca çok rahatsız edici patırtılar oluşuyor. öyle kısık falan da değil. bazen şiddetli şekilde. nedenini bulamadım.

psu katında

2 adet 100W 24v EL tipi trafo (regüleli 27 volt)
SB560 schottky diotlar kullandım.

devrenin şemasını gerektiğinde gönderebilirim.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Nis 2007, 09:23

Trafo girişlerine muhkkak şebeke filtresi koyman lazım. Yoksa her türlü indüştif girişimde bu sesleri duyarsın. Bir kaç foto yollayabilir misin uygulamanla ilgili?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen resho » 30 Nis 2007, 09:59

trafo girişinde ferit nüve + bobinden oluşan basit bir filtre var. bilgisayar güç kaynağından sökmüştüm. demek işe yaramıyor. gidip ciddi bişey bulmam gerekecek.

trafo girişi demişken... her trafo için için girişte ayrı ayrı sigorta kullanmak mı daha uygun olur yoksa trafonun çıkışlarında mı? trafolar 100W olduğu için girişlerde 0,5 amp (şekebe 220v x 0,5 = 110W), çıkışlarda ise 5 amp sigorta kullanmam mı gerekiyor?

resim koymaya çalışacağım.

teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 01 May 2007, 09:25

Girişte ferrit nüve ve kondansatör var da halen çat çut yapıyorsa o zaman şebekeyle ilgili bir sorun var demektir. İlginç! Ama daha sağlam bir şebeke filtresi sorunu çözecektir.
Diğer yandan trafo indüktif yüktür, yani demeraj akımı vardır ki enerjisizken şebekeye bağladığında ilk anda 4-5 katına kadar akım çeker. 100W trafo için 2A den aşağı sigorta koyarsan sık sık değiştirmek zorunda kalırsın.
Devre beslemesine bağlanması gerektiği düşünülen sigorta konusunda DIY cilerle aynı görüşü paylaşmıyorum. Genel kural şudur: sigorta transistörü değil transistör sigortayı korur. Yani 30 YTL lik transistör her zaman 30 kuruşluk sigortadan önce yanar. Bu anlamda bence besleme sigortası anlamsız ve gereksizdir.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen resho » 02 May 2007, 01:25

görüşlerine aynen katılıyorum. benim asıl kaygım transistör, entegre yandıktan sonra veyahut herhangi bir kısadevre sözkonusu olduğunda trafoyu korumak. bu konuda sigortadan başka alternatif varmı?
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e154 » 25 Tem 2007, 03:03

beslemede neden 1500uF kondansatör kullandın çok düşük değilmi. en az 3300uF kullanmalısınki bu bile az gelir...
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen umut1001 » 28 Ağu 2007, 23:46

arkadaşım lm4780 yaptıysan en az kanal başına 10000uf kullan ki iyi ses alabilesin..yoksa alacağın ses yerine gürültü alırsın..ne kadar çok kondansatör o kadar az gerilim çökmesi demektir..ben 20000uf kullanııyorum sonuç çok iyi..daha az kullandığım zaman ses bu kadar iyi değildi.trafoların gayet yeterli..kondansatörleri artırdığında bomba gibi çalışacağından emin ol:)..tabi soğutucun da yeterli olmalı.ayrıca neden shottky diyot kullandın..onlar da hızlı çalıştıklarından dolayı gürültü ekleyebilirler..normal köprü diyot kullansan bence daha iyi olur..

gerilim akım ve kondansatöler arasındaki formüller

Vrms(dalgacık gerilimi)=Idc*t/c

I çekilen akım t şehir şebekesi geriliminin yarıperiyodu=10ms c kondansatörün sığası

şekil 1 a dan da görüldüğü üzere ne kadar çok kondansatör koyarsan o kadar az gerilim dalgalanması olur

başarılar
umut1001

Entegreli Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot], Semrush [Bot] ve 0 misafir