5.1 Entegre Amplifikatör.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

5.1 Entegre Amplifikatör.

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 12 May 2007, 19:03

2.1 - 5.1 veya 7.1 şeklinde çıkış veren entegre var mıdır acaba, hiç gören duyan oldu mu ? :roll:
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen irdal » 12 May 2007, 23:31

msp 34x2g diye bi sound processor var. biz getirtmeye çalıştık ama dolby lisansımız olmadığından getirtemedik.zaten okula proje yapıyorduk değiştirmek zorunda kaldık.
irdal
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 13 May 2007, 01:19

Sound processors değilde daha çok bildiğimiz klasik anlamda amplifikatör şeklinde olan var mı demek istemiştim aslında.
Örneğin TDA7560 ve benzerleri gibi içinde 4 adet amplifikatör barındıran entegreleri biliyoruz. Bunun dışında tamamen 5.1 amplifikatör yapmak için tasarlanmış olanlar var mıdır ?
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 15 May 2007, 17:16

Dostum ben zamanında TDA2030 larla 5.1 yaptım daha doğrusu 5 kanal + aktif subwoofer. Subwoofer için TDA2050 lileri köprü bağladım. Ama epey karışık bir işti doğrusu. Her taraf kablo doluydu, kabus gibi, hatırlamak bile istemiyorum. Tam 6 ay uğraştım stabil hale getirmek için. Bu iş için tripath ın 4 kanal üstelik 12v tek rail çalışan çok güzel entegreleri var. Hatta www.41hz.com da hazır kitleri var. Onları deneyebilirsin, ya da illa ben uğraşırım diyorsan LM1876 veya benzerlerinden bir proje üretebiliriz. Çok zor diil aslında. Zor olan çalıştırmak.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 15 May 2007, 19:38

Olay aslında epey eskiye dayanıyor. :)
Elimde hazır vaziyette 5 adet tda 2050 den yapılmış amfi var. Subwoofer olarakta çıkışı transistörle güçlendirilmiş 50W lık tda 2030 uygulaması kullanacaktım. Subwoofer için 50W az geldi bana biraz, daha doğrusu audigy2 ZS ses kartının bas çıkışı sanki biraz az gibi tam olarak amfiyi süremiyor hatta araya preamfi vs eklemeye de kalkışıyordum ki vaz geçtim. Bağlantılar zaten arap saçı gibi oldu daha da kötü olcaktı. Woofer olarak yaklaşık 120W çıkış gücü aldığım son yaptığım darlington uygulamasını kullanacağım. Sistem normalde çalışmasına çalışıyor lakin giriş boşta iken halen çözemediğim bir tıslama olayı sözkonusu. O yüzden tamamen bundan vazgeçip hepsi bir arada hazır bişey varmı diye aramaya kalkıştım.
En iyisi bi kaç gün ara verip kendime geleyim :) daha sonra şase bağlantılarını bi daha bi elden geçirip durumu öyle değerlendirelim.
Bu arada daha önce benzer bi uygulama yapmış arkadaşların tecrübelerini öğrenmek isterim.
Özellikle ayrı ayrı pcb lerde bulunan 6 adet amfinin bütün şase (giriş, besleme, çıkış) bağlantılarını nasıl yaptıkları hakkında olanları. :roll:
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 16 May 2007, 10:13

Aynı PCB de olursa hiçbir sorun çıkmaz. Tek sinyal GND tek power GND mükemmel olur. Sorun birden fazla karta yayılmış amplifikatörlerde olur. Benimki öyleydi. Başlangıçta daha kolay olurmuş gibi geliyor ama sonuç tam bir kabus oluyor.
Bu arada 2050 lerin kazancı kaç? Eğer 20 civarındaysa audigy nin çıkışı yeterlidir. Daha düşükse bilemem.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 16 May 2007, 13:02

2050 lerin kazancı 22 civarında, zaten 2050 lerin ses şiddetinde bi sorun yok. Asıl mesele beş metre öteden bile duyulan tıslama sorunu. Amfiler ikişer ikişer tolam üç pcb üstünde, zamanında stereo olması için başka bir projede kullanılmışlardı o yüzden öyle yapıldı. Tek pcb üstündeki stereo kısım kendi başına sorunsuz çalışıyor, ikinci kart devreye girdiğinde sorun başlıyor. %99 şase hatlarıyla ilgili diye düşünüyorum.
Drhardware in yaşadığı sorunların benzeri olsa gerek.
İyice keyfim kaçarsa hepsini iptal edip tek PCB tasarlamaya çalışacağım. Şimdilik biraz daha kurcalayalım bakalım. :?
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 18 May 2007, 14:46

Hmmm
Tıslama sorunu bariz NFB gürültüsünü işaret ediyor. Negatif geri besleme hattını (çıkış ucundan (-) girişe gelen yaklaşık 20K lık direnç ve ucuna bağlı şasesye giden direnç ve kond.) mümkün olduğunca kısa tutman gerekiyor. Misal şu senin pek de hoşuna gitmeyen Gain Card da bu hat toplam 9mm. Ne kadar uzun olursa o kadar hisss olur.
Benim yaşadığım da benzeri bir sorun aslında, temelde RAS100 ün kazancı 48 Avv olduğundan doğal olarak NFB gürültüsü yüksek bir miktar. Ancak ben sorunu çözdüm şu an. Sen de NFB hattını kısaltırsan sorunun çözülecekmiş gibi duruyor. Ayrıca başka bir çözüm yolu olarak NFB direncine paralel 100pF lık bir kondans takman. Hatırlarsan bunu projenle ilgili oloarak da önermiştim ama ne hikmetse senin alette işe yaramadı (bu da başka bir ilginçlik)
Tabii en temiz sonuç küçük ve tek şasili bir PCB tasarlaman. Bildiğim kadarıyla bu konuda epey başarılısın.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 18 May 2007, 18:44

Tek kart üstünde bulunan stereo kısmı çalıştırdığımda bi sorun yok.
İkinci stereo katın şasesini diğeriyle birleştirdiğimde meydana gelen ciddi bir tıslama söz konusu doktor. :)
PCB leri daha farklı bi şekilde birbirine bağlamayı deneyeceğim olmadı yeni bi PCB çizebilirim belki.
Nette biraz aradım ama tak pcb üstünde hazırlanmış 5.1 proje göremedim.
Aslında en büyük sorun bütün proeyi düzgün bir kutuya koyabilmek. Bütün pcb leri ve trafoyu subwoofer kabininde bi kenara vidalarım kutudan kurtulurum diyordum ama istediğim gibi olmadı olay.
Hemen hepimizin başında olan şu kutulama işine bi çare bulmalıyız ilk önce. Bi ihtimal marangoz bir arkadaşıma
ahşap veya suntalem malzemeden kutu yaptırmayı düşünüyorum ama ne kadar iş görür bilinmez içini metalle kaplayıp ekranlamak ayrı bi dert. :?
Yabancı sitelerde yapılmış DIY projelerin kutularını görünce insanın içi gidiyor. İyi kötü hepimiz bir şeyler yapıyoruz ama göze güzel görüncek kutu olayında çoğumuz sınıfta kalıyoruz.
Ön ve arka panelinde istediğimiz şekilde basit değişiklikler yapabileceğimiz estetik açıdan göze de hitab eden standart metal kutulara şiddetle ihtiyacımız var. :roll:
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 19 May 2007, 09:55

Yaw sorma! Sırf o yüzden biliyorsun RAS100 işini bıraktım. Bilmiyorum nasıl olacak bu iş? Bi ara (80lerin sonunda) bi elektronik firması (reklam olmasın diye ismini vermiyorum) modüler amlüminyum kutu sistemi yapmıştı. Şöyle ki köşebentleri vardı iki taraflı vidalanabilir ve üstünde yarıklar olan, ve de alüminyum plakalar var muhtelif ebatta, istediğin ebatta istediğin kadar plakayı ve onlara uygun köşebentleri alıp kendi orijinal siyah vidalarıyla birleştiriyordun. Süper oluyordu. O kutulardan bir kaç tane topladım zamanında. İster güç kaynağı yap ister ampli... Hey gidi günler.
Neyse gelelim senin sorununa. İlk tahminim doğruymuş demek ki. Kesin bir şasileme sorunuyla karşı karşıyayız. Tek çözüm tek PCB üzerine kurmakmış gibi görünüyor. Bu tip sorunlarla çok karşılaştım. En son hatırlarsan RAS100 işinde! Açıkçası ayrı ayrı kartlarla çözümü çok güç. Çözüm malesef tek kart. 2050; 5 bacaklı ve de 2 ve 4 nolar besleme olduğundan aslında sen çok basitçe 6 kanal toplayabilirsin. Sanırım bir kanalı köprü yapacaksın. Etti 7 entegre. Bence sorun olmaz. En orta noktada bir star gorund yap bütün şasileri oraya topla, birbiri üstünden kesinlikle geçirme. Her entegrenin + ve - (2 ve 4) besleme uçlarına en azından 10u ve 100n snubber koy. Bence en az diğer projen kadar başarılı olacaksın.
Eeee ne de olsa zor işlerin adamısın sen! Hadi bismillah!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir