Annaneye opamp anlatabilirmisiniz?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Annaneye opamp anlatabilirmisiniz?

Okunmamış iletigönderen sisyphos » 05 Arl 2011, 01:09

Merhaba arkadaşlar.

Son iki gündür opampların ne işe yaradğını nasıl kullanıldığını öğrenmeye çalışıyorum. Bilgim çok temel düzeyde thevenin superposition vs vs... Forumu da okudum ancak anlamadım hiçbirşey. Annaneye anlatır gibi anlatabilirmisiniz?

Ses sinyalini opamp ın + sına bağlıyorsak - sini neden drenç kapasitör bağlayıp outputa bağlıyoruz? + ya giren - den ne olarak çıkıyor outputtan ne olarak çıkıyor? Faz değişince ne işimize yararki fazı değişik iki sinyal... vuru oluşmazmı? Peki opamp ile sinyalin gövdesiyle nasıl oynayabilirim? yani sinüsoid dalganın tepe noktasındaki kıvrımı nasıl daha geniş(kare) veya yuvarlak yaparım?

Ülkemizde Texas bulunuyormu? En iyisi düşündüğüm gibi texasmı?

Model numaralarının temsil ettiği standart değerler varmı? X markanın opamp ile Y nin eşdeğer olduğunu nerden bilcem?
sisyphos
Yeni Üye

İl: İzmir
Meslek: Besteci

Ynt: Annaneye opamp anlatabilirmisiniz?

Okunmamış iletigönderen tl1000r » 26 Oca 2012, 16:58

Aynen katılıyorum sana kardeşim ister inan ister inanma aynı konu aynı bilgilere ihtiyacım vardı nasıl anlatsam diye düşünüyodum.
tl1000r
Yeni Üye

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen gevv » 27 Oca 2012, 00:19

http://320volt.com/opamp/

http://320volt.com/opamplar/

Türkçe ve grafikler ile desteklenmiş olan değerli bilgiler olsada daha iyi anlamak için yazılarda ki devreleri bred bord üzerine kurun bir ölçü aleti ile çalışmayı gözlemleyin çok daha iyi bir şekilde anlarsınız
Umarım gelmez ilham perilerimin sonu. Modifiye uzmanı web üzerinde 320volt ile yaktı mumu.....
Kullanıcı avatarı
gevv
DIY Audio Takipçisi

İl: ist

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Oca 2012, 10:32

Maalesef opamp "annaneye" anlatılmaz. Yazıktır kadıncağıza.

İnternet'te bulduğunuz garip anlatımlı sağdan soldan kopyalanmış bilgilerle de işe yarar elde edemezsiniz.
Bu durumda önünüzde iki seçenek var.

Eğer Türkçe kaynak istiyorsanız meslek liselerinin kitaplarına ulaşacaksınız. Ucuz ve elinizin altında hazır olacaktır. Yardımcı kitaplar da var, anlatımları genelde anlaşılır ve pratik örnekleri var.
Daha ileri seviye kitaplar, örneğin üniversite düzeyinde olanlar temel matematik modelleri içerdiklerinden amatörlerin pratik sorularına cevap vermekten ziyade mühendislik düzeyinde bilgi içerirler.

Bu konuda MEGEP projesinin bireysel eğitime yönelik modüler kitaplarından yararlanmanızı tavsiye ederim. Bahçevanlıktan endüstriyel elektroniğe pek çok alanda düzgün kaynakları var. Müzik seti/ ev sineması üzerine bile modül hazırlamışlar.
http://www.megep.meb.gov.tr/indextr.html

Yok eğer İngilizce kaynak bulurum derseniz İnternet üzerinde çok çeşitli kaynaklar var. Üretici firmaların notları, ücretsiz üniversite yayınları, forumlar vb.

Kolay gelsin.

Not: Dayanamadım, indirdim dosyayı, örnek olsun.
523EO0077.pdf
Opamp
(1016.38 KiB) 975 defa indirildi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen tl1000r » 27 Oca 2012, 14:20

Elinize saglık çok teşekkürler.
tl1000r
Yeni Üye

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen sisyphos » 28 Oca 2012, 08:32

Hoperlor teşekkür ederim çok işime yaradı.

gevv aynen bende hep breadboard da denerim önce... matematiği ile ne uuraşçam bi çalışsın ondan sonra bakarız hesaplara diom :) Teşekkür ederim.
sisyphos
Yeni Üye

İl: İzmir
Meslek: Besteci

Reklamlar

Entegreli Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir