ANLAMINI BILMEDIGIM TERIMLER

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

ANLAMINI BILMEDIGIM TERIMLER

Okunmamış iletigönderen pegasus464 » 29 Haz 2007, 17:44

ARKADASLAR COK OZUR DILEYEREK SIZLERE BIR SEY SORACAGIM DAHA ONCEKI MESAJLARIMDANDA ANLAYACAGINIZ GIBI BEN BU ISE YENI BASLADIM VE AMFİ YAPMAK COK HOSUMA GITTI FAKAT BU KONULAR UZERINDE ARASTIRMALAR YAPARKEN ANLAMINI TAM OLARAK ANLAYAMADIGIM BAZI TERIMLER VAR MESELA DRHARDWAREN BI YAZISINDA KARSIMA CIKANLARDAN ORNEK VEREYIM

power amp
preampli
MOSFET
hi-end
hifi
match

Düşük Harmonik Distorsiyonlu, Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç ((burada guzel bısıler soyluyor ama ne..!!??)) ve bu devre ne ıse yarar

BENIM AKLIMA GELENLER BUNLAR SUANDA SANIRIM SIZLERE BIRAZ KOMIK GELEYOR BU DURUM AMA NAPIM YENIYIM İŞTE :D VE AYRICA SIZIN AKLINIZA GELEN BASIT GIBI GORDUGUNUZ (BENIM ACIMDAN NELERIN ZOR OLDUGUNU AZ COK ANLAMIS DURUMDASINIZ) TERIMLERI ACIKLARSANIZ SEVINIRIM..
pegasus464
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 29 Haz 2007, 20:53

Nedir'i açınca tüm sorularınızın cevabını bulacaksınız. Kaç ay oldu açamadım ama yoğunluk var ilgilenemedim.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Haz 2007, 09:47

POWER AMP: Güç yükselteci, ses (ya da radyo) sinyallerini güç bakımından yükselterek hoparlör, kulaklık gibi yüksek akım gerektiren ve düşük empedanslı yüklere adapte etmeye yarayan cihaz.
PREAMPLI : Güç yükseltecinin önünde yer alan, değişik kaynakları seçmeye(CD, Tuner, MP3 vs..), bu kaynaklara uygun ek yükseltme yapmaya, ses seviyesini ayarlamaya, ton düzeltmesi yapmaya yarayan ÖN YÜKSELTEÇTİR.
MOSFET: Metal Oxide Semiconductor. = MOS, Field Effect Transistor = FET kısaltmalarının birleşimi. Yarı iletken malzemesi muhtelif metal oksitlerin alaşımından oluşan alan etkili transistörlerdir. MOSFET lerin en önemli özelliği, gerilim denetiminde akım kumandası yapmalarıdır. Bu da sürücü katlarının basitliği anlamına gelir.
HI-END : Ürün kategorisidir, mid-end, low-end, beginner, starter vs. adlandırmalarla ürünlerin kalite sınıflandırması yapılır. HI-END en üst seviyede ürün anlamına gelir. Audio sektöründe bolca kullanılır.
HI-FI : High Fidelity kelimelerinin kısaltılmışıdır. Yüksek sadakat anlamına gelir. Paket müziğin (CD, kaset vs..) reprodüksiyonu esnasında, asıl kayyıt kriterlerine uyulup uyulmadığı ile ilgilildir. HI-FI bir ürün asla kaydın aslına yorum eklemez. Yani kayıtlı eser nasılsa aynen onu dinlersiniz.
MATCH : Eşleştirme. Elektronik parçaların tolerans değerleri içinde eşleştirilmesidir. Örneğin, 1Kohm louk %5 toleranslı 100 tane direnç alırsak bunların 950 ila 1050 ohm arasında olduklarını gözlemleriz. Bunların içinden iki adet tam 1000 ohm seçersek bu ikisini match etmiş oluruz. Bu özellikle kaliteli ses devrelerinde oldukça gereklidir.

Başka?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen pegasus464 » 30 Haz 2007, 12:30

WALA DR. ACİL SERVİS GİBİSİN :D COK SGL SİMDİLİK AKLIMA TAKILANLAR BUNLAR AKLIMA GELDİKCE YAZARIM BURAYA ''NEDİR'' BÖLÜMÜ AÇILANA KADAR TABİ...
pegasus464
Yeni Üye

Entegreli Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot], Semrush [Bot] ve 0 misafir