Anfide zırıltı var

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Anfide zırıltı var

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 23 Kas 2008, 22:06

Evet entegre bacak baglantıları bildigimiz entegre bacak aralıgına sahip deil netekim ares de pad leri yerlestirme konusunda cok ugrastırdı ve cozum olarak pad leri asimetrik yerlestidim buna baglı olarak da entegrenin bacaklaını saga sola bir miktar yamultmak zorunda kaldım bu gizemli entegre TA8221AH - 2*30W gucunde hasbel kader elime hurda bir anfi pcb si gecti ve uzerinde bu entegre vardı bende merak edip datasheeti var mı diye bakayım dedim ve gordugunuz uzre olay buraya kadar geldi besleme kond.leri 4700*2 adet bunlara ek olarak bir tane de 10.000uF ekledim lakin cozum olmadı aku ile deneme yapmamdaki amac oto anfisi olarak da kullanılabilir olması acısından dı ki besleme voltajı bunu dogrular nitelikte aslında bakarsanız bugun bahsettigim zırıltıdan cok volumu yukselttigimde ortaya cıkan gurultu ile ugrastım bu yuzden e154 arkadasın soyledigi saseyi ayırma isini yapmadım ama dier soylediklerini yaptım yani 10 ve 17. pinlere paralel 100nf kond. ekledim fakat sesi cok bozdu bende hemen soktum sanırım bir sure daha sizlerin bilgi birikimine ve biraz da sansa ihtiyacım olacak...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen e154 » 23 Kas 2008, 23:10

bu işte bir yanlışlık olmasın. 100 nF kondansatör asla ve asla ses bozmaz. son sesde bozulmaya gelirsek

1- hoparlörünüz
2- trafonuz
3- kaynağınız nedir?
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 24 Kas 2008, 04:19

İki günden beri benim "int" yokdu...şu an da da yok ya..yarın..burdayız inşallah...
merak ettim site'de ne var ne yok .......sizin muhabbetinize kısa da olsa bi..şeyler..
söyleme ihtiyacı duydum...ki..
1:insanlık hali .....e 154 kardeşim şu ya da bu şekil de ayak no'larını yanlış belirtmiştir..olabilir...
2:daha büyük ihtimal ki arkadaş ayakları yanlış saymış...
3:daha da büyük ihtimal arkadaşın 1no'lu ayağı doğru olabilir de ...onun ..2 nolu saydığı ayağa
biz 3..diyoruz...
4:şayet eğer "e 154" kardeşimin kast ettiği "IC"nin +V ucundan şaseye konulan 100nf sesi bozuyor..
ise...ben ...la havle...derim de..
5:bu işlerin..guru'ları..ne der..?bilemiyceğim......
6:cennet'te ki...huri'lernen....(belkim de....nuri'ler de).....bi..kanat..bi..kanat..bu dünya denen ..
cehenneme gelirler....
şaka bi tarafa...öyle şey olmaz...arkadaşım..."AYAKLARA ..DİKKAT".....iyi sabahlar....
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Okunmamış iletigönderen e154 » 24 Kas 2008, 15:45

ön sıradaki ayaklar 1-3-5-7 arka sıradakiler 2-4-6-8 şeklinde gider.
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Kas 2008, 20:08

Ares'te pedleri yerleştirirken belli aralıklarla hizalama yapar. Aşağıda gösterdiğim şekilde Ares menüsünden "snap 5th" seçeneğini tıklarsan otomatik hizalama hassasiyeti artar, böylece daha hassas ve daha yakın aralıklarla pedleri yerleştirebilirsin.
ares.GIF
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 27 Kas 2008, 23:26

Ben pinleri dogru saydıgıma eminim sonradan kond. ekleme isini ikinci kere denedim bu sefer ses bozulmadı ama onceki halinden d bir degisiklik olmadı ilk seferde seramik tip baglamıstım belki ondan olabilir ya da bozuktu neyse sonuc hala anfide bir degisme yok bir diger sorunum yuksek volumde sesin netligi bozuluyor sanki ses catlamaya baslıyor bu sorun icin ne yapabilirim ne onerirsiniz...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 27 Kas 2008, 23:40

Trafo gücü yetmiyor olabilir demiştik. Kondansatörle destekleyin, iyileşme oluyorsa trafo zayıf olduğundandır, daha güçlüsüne ihtiyacınız vardır. İyi kötü fotoğraf olsa? Besleme geriliminiz kaç volt, yükünüz kaç ohm, trafonuz kaç watt hepsi dikkate alınmalı.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 27 Kas 2008, 23:52

Denemelerimde uc adet trafo kullandım ve hicbirinde degisme olmadı ki son kullandıgım tarfo 100W lık bir guc kaynagından sokuldu voltaj olarak 12,5 dc ile besliyorum tarfonun gerekli akımı sagladıgını dusunuyorum zira girise 5A sigorta bagladım ve hic atmadı besleme kond.2 adet 4700uF yuk olarakda 4 ohm oval hop. kullanıyorum gerci m.setinin hop.de bagladım fakat fark yok haa bu arada 4700 lere ek olarak bir tanede 10.000 bagladım ama yine sorun cozulmedi baska bir sebebi olmalı acaba entegre sahte olabilirmi diye dusunuyorum ama sahteye de hic benzemiyor...anlamadım gitti...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e_cag » 28 Kas 2008, 00:27

Trafo yeterli akım sağlayabiliyorsa ki 100 Watt öyle böyle 4-5 amper demek, başka yerlere de kafa yoralım:

Entegre ile soğutucu arasına termal macun sürdünüz mü? Çok fazla macun olabilir mi? Hoparlörden kaynaklanan bozulma olabilir mi? Veya, çıkış gücünün sonuna mı geldiniz acaba?!.. Entegre kanal başına 13.2 voltta 19 watt kadar güç verir (%10 THD ile) görünüyor ki evde sürekli dinlenecek gibi olmasa da öyle devasa bir güç sayılmaz. Besleme voltajını üst sınır olan 18V'a biraz daha yaklaştırıp deneme şansınız varsa, soğutma da iyiyse alacağınız sesin seviyesini gücünü bildiğiniz başka bir anfi ile karşılaştırarak kabaca fikir edinirsiniz.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 28 Kas 2008, 00:34

yaw % 10 thd demiş. daha ne olsun. sesin % 10 u bozuk işte. başka bi entegreyle yap.
e154
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • SKT 463 zırıltı
    1, 2Eklenti(ler) gönderen ivorycougar » 25 May 2015, 12:40