19v a 50 watt veren ampli arıyorum!

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

19v a 50 watt veren ampli arıyorum!

Okunmamış iletigönderen kutay » 11 Oca 2009, 04:22

Gitar ampli si içim kullanacağım. Elimde 19v laptop dc adaptörü var. Bunu değerlendirip temiz ses veren bir power ampli yapmak istiyorum. Yapacağım ilk ampli olacak, ampli simulatörü pedal ve prosesör var yani preamp a ihtiyacım yok. Sadece temiz ve kuvvetli ses verebilcek ampli arıyorum. Ne önerirsiniz?
Aklımda lm3876 var ama trafo masrafına girmek istemiyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
kutay
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Cevap: 19v a 50 watt veren ampli arıyorum!

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 11 Oca 2009, 18:23

TDA1562 olabilir, lakin besleme gerilimi en fazla 18V olabiliyor.
Sizin kaynağınız 1V fazla.
Çıkışa seri iki adet hızlı diyot bağlarsanız voltaj 1.4 V kadar düşecektir.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen e_cag » 11 Oca 2009, 21:43

Güç kaynağı geriliminin 19V'la sınırlı olması oto amplifikatör entegrelerine yöneltiyor ki Kapibara'nın da söylediği TDA1562Q en güçlü örnek. Gücün yüksek olması için hoparlör empedansının en fazla 4 ohm olması lazım, 2 ohm tercih edilir. 19V kaynakla alınabilecek en fazla güç hesaplanabilir ama nasıl hesaplanır, bilmiyorum. Yine de 8 ohm hoparlöre mümkün olmayacağını kabaca tahmin edebiliyorum. 2 ohm hoparlör empedansı içinse iki 4 ohm hoparlörün paralel bağlanması geliyor akla. Bu da kabin hesabı bilen, konfigürasyon önerebilecek birilerine ihtiyaç doğurur.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 11 Oca 2009, 22:30

Hemşo...o kadar da değildir herhalde....ha 18..ha 19volt...ki.."smps"güç kaynaklarının..
yük'e bindiklerinde
( klasik trafolu güç kaynakları gibi..1-2-3V gibi esnemeleri...olabilir..mi? bilemiyorum...
hiç denemedim şahsen ama bana hiç de güven vermediklerini söylemeden de geçmeyeyim
dükkan bu "PC" smps'lerle doldu....(bunları eritmek için 5-10-15 Amp..gibi seçenekli..ayarlı
güç kaynakları yapıp eşe dosta makul bi fiyatla satmayı planlıyorum..neyse konuyu dağıttım
ki...bu dizüstü PC güç kaynaklarıyla çin malı 9.sınıf PC güç kaynaklarını da aynı kefeye koymamak da gerekir kanımca...(malum 1ya da2.sınıflarını LM 3875 PCB de gördük)..
dediğin doğru iki diyotla...çözüm olabilir..de en makulü..voltmetre'yle ölçüp..diyotlara..
gerek var mı?nın...netleştirilmesi..olabilir...
konuya dönersek benim aklımda da pioneer'ın bi oto amp kalmıştı..30W..TA 7250 BP..
[ki bu "IC"den sonra herhalde bu voltaj yüks..daha doğrusu çift voltaj olayına döndüler..]
gibime geliyor...bu bi varsayım yanılıyor olabilirim..tabii ki...
neyse..ben yorum yapmayayım da sen ya da diğer arkadaşlar yorum yapabilir sanıyorum..
bu 7250'den iki adet kullanıp paralel falan...sonuçta bu bi gitar amp..mono..falan..
ne dersin ....ya da...ne dersiniz...
bu arada klasik güç kaynaklarındaki voltaj esnemesini de kabaca söylüyorum..tabii ki..
siz kullanılan genelde 1000-2200-3300-4700--mf..kondansatörleri..5'e ..10'a katlarsanız
1Volt bile esnemezler....haberiniz ola...
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Okunmamış iletigönderen e_cag » 11 Oca 2009, 22:43

Bir de gürültü konusu var. Laptop adaptörünün switching frekansı nedir, sese nasıl etki eder, pratikte bilmiyorum. Muhtelif forumlarda pc psularını modifiye edip amplifikatör besleyenler hallerinden memnun gerçi. Gitar amplifikatörlerinin frekans cevap eğrileri de önemli. Müzik dinlemede aradığımız lineer fekans cevabı gitar anfisinde o kadar makbul olmayabilir. Tabii ortaya birşey koyup kullanıcının dinlemesi ile temel fikir edinilebilir, filtrelerle eğri üzerinde oynanabilir. 18V genellikle oto anfi entegrelerinin maksimum çalışma gerilimi olduğundan 1V yukarısına dahi tahammülleri olmayabilir. Üreticiler veri sayfalarında genellikle 13.2V ve 14.4V besleme için güç, THD vs. parametresi sağlıyorlar. Buradan bir miktar headroom ayırmayı uygun gördükleri sonucuna varılabilir. Laptop adaptörleri genellikle 95W güç sağlıyorlar yani 19Vx5A. Gerilimi 3V düşürsek maksimum 15W kadarını ısıya dönüştürmemiz lazım. Hızlı diyotlarla veya başka bir şekilde soğutma zahmetine girmeden bunun yapılması mümkünse ilginç bir bilgi olur benim için. Belki mevcut kaynağın feedback hattının bulunup gerilim bölücü dirençlerin modifiye edilmesi ile çıkışın birkaç volt düşürülmesi mümkün olur.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen kutay » 12 Oca 2009, 03:32

Adaptor 3.5 amper veriyor.
Oto ampli leri ise hep 12v dediğiniz gibi,
Simetrik olmayan entegre 20v civarı lazım ama bulamadım bende, pedal olduğu için temiz ses vermesini istiyoruz ama bakalım olmazsa artı trafo sardırcam.
kutay
Yeni Üye

Meslek: Öğrenci

Reklamlar

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir