Soğutucu

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

Soğutucu

Okunmamış iletigönderen nthere » 16 Tem 2009, 18:58

Herkese selamlar;

Aranıza yeni katıldım ve sabah akşam forumu okumakla geçiriyorum vaktimi. Yeni mezun ve işsiz olmanın avantajı varsa o da bu işte :)

Cevabını forumda bulamadığım bir konu ile ilgili (soğutucular) teknik bilgiye ihtiyacım var.
Şöyle ki;
Elimizde bir yükselticimiz var ve biz bunun sınıfına ve diğer parametrelerine göre gücünün ne kadarını ısı olarak attığını hesapladık,biliyoruz. Diyelimki 100Watt gibi bir değeri ısı olarak uzaklaştırmamız lazım.
Forumda laf arasında tecrübeliler tarafından, X cm x Y cm x H cm bilmem kaç petekli şu kadar soğutucu işini görür denmiş. Muhtamelen bu tecrübelerle bulunan bir soğutucu büyüklüğü.
Yada 2C/Watt, 0.5C/Watt gibi tabirler kullanılmış. Bir yükselteçin kutu tasarımında kullanacağım soğutucuların fiziksel özelliklerini tecrübe olmadan hesap kitapla öngöremezmiyim?
Buraya nerden geldim? Hifi dünyasına başlangıç olarak yapmayı düşündüğüm integrated chipamp için (klasik bir başlangıç sanırım :evet: ) şu işlemci soğutucularından kullanmak istiyorum. Bildiğimiz klasik soğutuculardan değil ama hani şu estetik gözüken bakırlı kromlu çok petekli fiyatı bir amp fiyatı kadar olanlardan. Hedef hi-end bir tasarım.
İnsan soğutucular ile ilgili makale tadında bilgiye ihtiyaç duyuyor.
Sanırım bu soğutucu kullanımı deneme yanılma yoluyla ilerleyen bir şey ama işlemci soğutucularına o kadar para verip elimde patlasın istemiyorum :?

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul
Meslek: elektronik müh.

Cevap: Soğutucu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 16 Tem 2009, 19:22

Çok ve ince petekli soğutucular rezonansa biraz duyarlı oluyor bildiğim kadarıyla ama... Bir de çok ve sık kanatlardan ancak fanla randıman alırsınız, üzerine üflenmedi mi havayı dışarı atması zorlaşır(hava soğutmalı motorlardaki gibi)... Ses olarak çok ciddi bir etkisi olur mu? Bence olmaz, yani denedim, uyguladım, etli ve kalın kanatlı bir soğutucudan bir fark algılamadım. Çok hassas kulaklar belki etkilenir... Öte yandan hi-end tasarımların hiçbirinde de işlemci soğutucusu kıvamında soğutucular kullanıldığına da rastlamadım... Başlangıç için yeterli, öyle bakırlılara çok para vermeye de gerek yok, 478 pin p4 heatsinki bir adet lm3875 için çok güzel iş görüyor, ama hi-end bir tasarım istiyorsanız işlemci soğutucusuyla uğraşmayın bence. Bakırlı pahalı cpu fanlarına harcayacağınız para ile kocaman soğutucular alırsınız, çok daha iyi soğutur...

Bu arada hoşgeldiniz ;)
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen drhardware » 16 Tem 2009, 19:32

Aramıza hoşgeldin körpe odyofil! Gerçi Ocakta kayıt yaptırıp üç beş mesaj atmışsın lakin ben şimdiye kadar görmedim seni..
Neyse,
Esasen soğutucu termal direnci tespit edilirken tabii ki kullanılan hesaplar vs. var. Ancak bu sadece o soğutucunun eni, boyu, et kalınlığı, fin adedi, fin ebatı gibi parametrelerle sınırlı değil. Ayrıca soğutucu malzemesinin gradı ve cinsi, üst kaplama malzemesi, finlerin açıları ve yönleri gibi bir çok ek parametrenin hesaplandığı ve sonuçları bakımından belirsizliğin yüksek olduğu bir hesaplama yöntemi.. Bu bakımdan genellikle üreticilerin verilerine güvenmek durumundayız. Ancak bu da yalnızca standart üretimler için mümkün. Türkiye'de alüminyum profil üreticilerinin Avrupa/ABD üreticilerinin tasarımlarından araklayarak yaptığı soğutucular bu kapsama girmiyor.
Bu manada, elinizdeki soğutucunun sonuç termal iletkenliğini ölçme yönteminiz vardır ve çok da zor değildir. Basitçe sağlam bir DC kaynağa, metal gövdeli watlı bir dirence, termometreye, multimetreye ve silikon gresine ihtiyaç duyarsınız bu iş için.
Enerji verilmeden önceki soğutucunun yüzey sıcaklığını ölçüp kaydedersiniz, daha sonra DC güç kaynağınızı dirence bağlayıp direnci de soğutucunuzun gövdesine mümkün olan en iyi şekilde kuple edersiniz ve araya muhakkak silikon gresi sıkarsınız. Enerji verildikten sonra direnç üzerinden geçen akım ve üzerinde düşen gerilimi çarpıp toplam gücü elde edersiniz. Örneğin 10dk süresince deneyi sürdürüp 10 dk sonunda soğutucu yüzey sıcaklığını tekrar ölçersiniz ve ilk ölçümle arasındaki farkı hesaplarsınız. Bu farkı harcanan güce böldüğünüzde brüt termal direnci °C/W cinsinden bulursunuz. Kuplajdan kaynaklanan maksimum kaybı 0,1 olarak alıp bulduğunuz değerden düşersiniz ve takribi netini elde etmiş olursunuz.
Ters işlem olarak da, AB sınıfı amplifikatörlerde verimliliği %60 olarak varsayar, toplam RMS çıkış gücünü 0,6 ya böler ve çıkan sayıyı topma RMS çıkış gücünden çıkartırsanız termal olarak harcanan gücü bulursunuz. Bu gücü soğutucunuzun termal direnci ile çarpıp maksimum ortam sıcaklığını da (kapalı kapta çalışma ortamını da ekleyin) eklediğinizde çalışma esnasında ortaya çıkabilecek brüt yüzey sıcaklığı ortaya çıkar.
Net sıcaklığı elde etmek için ise;
- Direk kuplajlı silikon gresiyle desteklenmiş bağlantı için 0,1
- Mika kuplajlı silikon gresiyle desteklenmiş bağlantı için 0,5
- Silikon kuplajlı silikon gresiyle desteklenmiş bağlantı için 0,7
Kuplaj termal dirençlerini de soğutucu termal direncine ekleyip öyle hesaplamak gerekir. Ki gerçek sıcaklık o şekilde bulunur.
Hal böyleyken, BJT tabanlı chipamplar için maksimum jonksiyon sıcaklığı 140°C ve yüzey sıcaklığı 100°C dir (MOSFET lerde daha yüksektir). Ancak genellikle bu sıcaklıklarda ısıl koruma devreye girdiğinden, hesapladığınız değerin muhakkak 100°C den en az %30 altta olması yani 70°C civarında tutulması gereklidir.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen nthere » 16 Tem 2009, 20:21

Hoşbuldum ;)

Ocakta kayıt oldum evet ama malum üniversite son sınıf bitirme projesi falan zaman ayıramadım kendime.
Son 2 haftadır yoğunlaştım foruma, yeni sayın beni :?
Birde şu varki forumlarda yeni değilim, yeni yetme arkadaşlarımızın ne denli okumadan mesajlar yazdığını ve aynı cevapların defalarca verilmek zorunda kalındığını çok iyi biliyorum.
Forumdaki yazı ortalamam şimdilik ayda 1 :D . Bu diyaudio terimlerine alışana kadar, prensip gereği forumda hiç mesajım olmayacaktıki artık bazı şeyleri kaptığımı düşünüyorum.

Yeri gelmişken kısaca bahsedeyim kendimden bari. Elektronik müh. mezun oldum ve Sevgili Hazar'a pic konusunda yardımcı geldi diyebilirim. :P
2-3 hafta önce (forumda yazıları okumamışken) kafamdaki projeyi Sevgili Hazar'a söylemiştim ve o da destek bulursunuz belki ama burası HI-FIcıdır benzeri bir cevap vermişti. Şimdi düşünüyorumda ne kadar saçma bir çıkış yolu belirlemişim kendime, kendimi kınamalardayım =)

Sevgili Hazara attığım Ö.M.den alıntı:
Daha çok oturma odasında "yeterli" kalitede sesi olan, üzerinde görsel olarak insanı cezbedecek bir çok eklentisi bulunan bir cihaz yapmak.
Vumetreli
kumandalı
Dijitalpotlar ile ton kontrollü
Chip amp

Artık "hifi dürtüsü" beni heycanlandırırken, hedefim gene bir chipamp. Gene cehaletimden olsa gerek BPA200e yönlenmiştim. Yapılamazmı yapılır fakat aynı parayı bir gainclone projesine harcayıp çok daha iyi bir ses elde etmeyi planlıyorum, amacım yüksek ses olsa evet olabilirdi. Sanırım projem bir gainclone olacak ve şık bir görünüm olsun istiyorum.

İlk açtığım başlığın 4. mesajından konuyu dağıtmak nasıl bir başlangıç oldu bilmem tabi ama şık görünüm kaygımdan dolayı soğutucu ve hesapları konusuna buradan geldim :oops:

Anlayışınız ve cevaplarınız için teşekkür ederim, beklediğimden daha tatminkar cevaplar aldım :D
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 16 Tem 2009, 20:38

Cehalet demeyelim, olay forum görüşüne ayak uydurmaktan ibaret. Ayrıca BPA200'u de sana örnekleyen benim; sıfırdan gainclone tasarımı yapacağına bunu yap demiştim, çünkü halihazırda gainclone'ımız var, farklılık olurdu. Ayrıca yapmak istediğin projede "vumetre" harici diğer yazdıkların gayet bulunabilir, örnekleri de var. Yazılımcı ihtiyacımız gerçekten var; umarım sen de güzel arayüzler geliştirip kendini ve forumu geliştirirsin. Dijitalciler 2 oldu :D
Tekrar hoşbuldun.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 16 Tem 2009, 20:43

hoşgeldiniz nthere.hangi üniversite mezunusunuz?
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen maystor » 16 Tem 2009, 22:17

Aramıza hoşgeldin.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen Admiral » 16 Tem 2009, 23:02

Hoşgeldiniz.
Tda1554-Tda7294-Tda8560-Tda1562-Tda2052-Tda7560-Tda2003- Lm1875
Kullanıcı avatarı
Admiral
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen nthere » 16 Tem 2009, 23:37

Hoşbuldum. :evet:
Cehalet ve BPA200 derken lafın ucu size dokunmasın sakın Hazar Bey. Yanlıs anlasılma olsun istemem.
BPA200den önce forumun tekrarı bile olsa temelleri sağlam oturtmak açısından, daha basit bir şeyle başlamamın daha iyi olacagını dusundum.
Sonrası adım adım gelir zaten.
Dijital devreler konusunda bence bir şeyler yapmalıyız zaten :)
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen djmalan » 15 Eyl 2009, 23:41

Son 1 yıldır pic sayesinde dijitale bende epey merak saldım. :D Ama yazılım anlamında hiçbir altyapım yok direkt kitaptan öğrenip kafayı kıra kıra bişeyler yapmaya çalışıyorum bu yaştan sonra... :D
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Sonraki

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Alüminyum soğutucu
    gönderen siraelyn » 31 May 2015, 01:09