ısıya duyarlı fan hız kontrol devrei

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

ısıya duyarlı fan hız kontrol devrei

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 08 Arl 2007, 02:21

ewt arkadaşlar başlıktanda anlaşılacağı gibi ısıya duyarlı oalrak sisteminizi soğutmakta kullandığınzı fanınızın soğukken yavaş ısındıkça ısıya göre yavaş yavaş hızlanarak çok ısındığıdna ise tam güçte çalışmasını sağlayan bir devre. ben denedim hatta kendime yapmış olduğum amfi içersinde 1 adet metcut NTC olarak 2 tane 20K lık NTC yi biri bi soğutucuya dieğr bi soğutucuya gelicek şekidel paralel bağladım ve sonuç harika diğer bi detay ise trimpotları 5k değilde 10K kullanmanızı tavsiye ederim daha iyi sonuç alıyorsunuz. ayar konusuna gelince öncelikel devreyi kurduğunuzda NTC yi devreye bağlamdan sağdaki trimpot ile devrenin soğukken fanı en düşük hızda çevirmesi için gerekli olan değer akdar ayarlıyorsunuz (5V yeterli) daha sonra ise NTC yi bağlayıp diğer pot ile ayar yapıyorsunuz b ayarda çıkış voltajını ilk trimpottaki gibi 5Voltun üstüne çıkmıoycak bi ayar getirmeniz yeterli olucaktır. sornasıdna ise devreniz hazır güle güle kullanın maliyeti fan hariç 5 YTL civarında işte buda devre şeması arkdaşlar

Resim
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Ynt: ısıya duyarlı fan hız kontrol devrei

Okunmamış iletigönderen mujdatek » 18 May 2013, 12:30

Merhabalar,ısıya duyarlı fan hız kontrol devre şemasını incelemek istiyorum nasıl görebilirim.Saygılarımla.
mujdatek
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Elektronik ve Mekatronik Müh.

Ynt: ısıya duyarlı fan hız kontrol devrei

Okunmamış iletigönderen hamist » 18 May 2013, 16:54

mujdatek yazdı:Merhabalar,ısıya duyarlı fan hız kontrol devre şemasını incelemek istiyorum nasıl görebilirim.Saygılarımla.

Buradaki eklenti link olduğu ve muhtemelen link çalışır durumda olmadığı için görüntülenemiyor.

Bu devreyi deneyebilirsiniz.

http://sound.westhost.com/project42.htm
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir