"Fake" Lamba Arıyorum

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

"Fake" Lamba Arıyorum

Okunmamış iletigönderen Soldering Gun » 28 Arl 2010, 17:34

Merhaba Arkadaşlar,

Dekoratif bir projede radyo lambaları kullanacağım. Lambalar çalışıyor gibi görünecek ama aslında görsellik dışında bir işlevleri olmayacak. Bu amaçla, eski lambaları alıp altlarını açmayı ve içlerine led yerleştirmeyi düşündüm. Ama halihazırda satılan bu tür "fake" lambalar varsa onları da kullanabilirim. Örnek olarak bkz.

http://www.engadget.com/2005/10/01/musi ... verywhere/

Bu tarz "fake" lambaları bulabileceğim bir yer biliyor musunuz?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler...
Soldering Gun
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: İstanbul

Ynt: "Fake" Lamba Arıyorum

Okunmamış iletigönderen farfisa » 28 Arl 2010, 23:27

satılık olanlarını görmedim fakat hurdacılardan bulacağın lambaların sadece flamanlarına 6,3 v vererek yakabilirsin ve daha orjinal bir görüntü yapılabilir
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen Soldering Gun » 28 Arl 2010, 23:43

Yanıtınız için çok teşekkürler. Muhtemelen günde 10-12 saat yanacaklar. Led ile aydınlatırsam daha uzun ömürlü olurlar diye düşünmüştüm ama kendi flamanları led kadar uzun süre dayanır mı dersiniz? Görüntü orijinal flamanları ile daha hoş ve gerçekçi olur şüphesiz, ama endişem dayanıklılık.
Soldering Gun
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 29 Arl 2010, 01:05

Merhabalar. Lambaya alttan turuncu bir LED ile aydınlatma yaparsanız güzel bir görüntü elde etmeniz olası. Bunun için lamba soketlerini birazcık modifiye edip LED girebilecek kadar alan açmanız yeterli olacaktır.
Hatta SMD lehimleyebiliyorsanız direkt olarak soketin üzerine birkaç SMD LED kullanarak güzel bir aydınlatma elde edebilirsiniz.

Enerji tasarrufu ve uzun ömür açısından LED'i tercih etmeniz mantıklı. Fakat farfisa'nın bahsettiği yol da mantıklıdır. Akım sınırlamalı bir besleme ile biraz düşük verimde çalıştırılan flaman senelerce idare edecektir (ışık vermesi bakımından).

Kolay gelsin.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Soldering Gun » 29 Arl 2010, 02:38

Ayrıntılı yanıtınız için size de çok teşekkür ederim. Böyle bir forumu işler halde tutmakla önemli bir katkı yapıyorsunuz. Ellerinize sağlık.
Soldering Gun
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen farfisa » 29 Arl 2010, 12:09

Hazar'ın dediği de olabilir söyle parlak turuncu renkte ledi lambaların altından verdik mi güzel olur. Yabancı bir diy sitesinde adam rakı beyazı ledi lambanın altından vermiş çok güzel bir görüntü yapmıştı.
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Soldering Gun » 29 Arl 2010, 12:27

Tekrar teşekkürler... Farklı renkte ledlerle denemeler yapayım o halde. İyi çalışmalar...
Soldering Gun
Yeni Üye

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir