Diy Çakma DACT :)

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

Diy Çakma DACT :)

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 01 Haz 2009, 15:26

Bitmek bilmeyen gainclone'umu kutusuna monte etmeden ufak bir detay daha ekleyeyim dedim, işte çifti 13 liraya malolan stepped attenuator'lerim;

Kömütatör'ler karaköyde şansa bulduğum 3x12'lik switch'ler, esasen 3x(2x6) idiler ama ufak bir ameliyat ile 3x12 hale getirdim... Şemayı ve direnç değerlerini de http://www.platenspeler.com/background/ ... tor_1.html adresinden buldum. Benim uyguladığım 50Kohm, non-inverting ampliler için shunt direnci olan model...

Kömütatörler normalde audio için kullanılan make-before-break(kontaktan kontağa geçerken kısa devre eden) değil break-before-make(kontaklar arası geçişte boşluklar olan) tipte olduğu için giriş empedansını sviç boşa düşse de sabit bir değerde tutmak amacıyla shunt dirençli modeli uyguladım...

Dirençlerin hepsini metal film kullandım ve alırken gerekenin 3-4 katı fazla aldım, ardından eşleştirdim(matching)...

Kömütatörler fazla ucuz olduğu için (4 lira) sonuçtan hala şüpheliyim, ama kanımca elde kalmış bir ürün olduğundan ucuza geldi, çünkü marka eski ve bilinen bir marka (CRL, amerikan malı) ve fender telecaster ile stratocaster gibi baba gitarlarda da aynı marka aynı yapıda kontak sayısı farklı sviçler kullanılmış, dolayısıyla danish audio connect ya da elma sviçler kadar iyi olmasa da potlara nazaran daha iyi bir sonuç bekliyorum, denemelerden sonra sonuçları paylaşacağım...
Eklentiler
figure_e4_l12bn.JPG
bağlantı şeması...
figure_e4_l12bn.JPG (21.59 KiB) 1378 defa görüntülendi
DSC00146.jpg
bitmiş halleri...
DSC00144.jpg
dirençler bağlanıyor...
DSC00142.jpg
kömütatörler ve match'lenmek için bekleyen dirençler...
DSC00141.jpg
ameliyattan sonra...
DSC00139.jpg
kırılan stopper'lar...
DSC00135.jpg
ameliyat halinde...
DSC00132.jpg
kontaklar...
En son fixxxxxer tarafından, 01 Haz 2009, 19:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Cevap: Diy Çakma DACT :)

Okunmamış iletigönderen supernova » 01 Haz 2009, 16:35

Orjinal bi çalışma olmuş eline sağlık :) istanbulda iyi parçalar bulma konusunda üstüne tanımıyorum :) :)
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 01 Haz 2009, 16:55

Eline sağlık Fixer, güzel işçilik!
Bi zamanlar bu konu hakkında bi yazışma yapmıştık sanırım... O zaman aldığın komütatörler mi bunlar? Ayrıca kanal başına bir komütatör mü kullandın bu durumda?
Hesapta Çin'den 4x23 kademeli ve (söylentilere göre) altın kontaklı Make Before Break tip komütatör getirtip 100K ya göre yapacaktık sanırsam bi zamanlar! Konuyla yakinen :) ilgilendiğimden sanırım iki sene sonra projeye başlayabiliriz!
Bu arada, ilgilenenler içün, Farnell'de Grayhill marka hakiki altın kontak ve MBB komütatörler var.. Kalite olarak Elma'yla çok yakın olan bu aletleri Elma'nın yarı fiyatına almak mümkün gibi görünüyor..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 01 Haz 2009, 19:39

supernova yazdı:Orjinal bi çalışma olmuş eline sağlık istanbulda iyi parçalar bulma konusunda üstüne tanımıyorum

Teşekkür ederim Yıldıray, benim birşey bildiğim-bulduğum yok yav bazen denk geliyo bazen de eski kurtların tavsiyesi üzerine gidip buluyorum :D

Dr. doğru hatırlıyorsunuz, kulaklık amplisi için bayağı bir başınızı ağrıtmıştım attenuator konusunda, 2x100k için hesap yapıyorduk, bunlar da ozaman aldığım komütatörler, kanallar için ayrı komütatörler kullandım evet, biraz gaincard özentisi bir durumdan ibaret sadece :D Tek kutu kullansam da çift trafo, çift besleme katı olmuşken dual mono konseptine tam manasıyla uymak adına çift att. olsun dedim, tabi göz zevki sadece... Aynı sviçle stereo ladder yapılabilir, wafer'lar arasındaki tamponların boyunu biraz kısaltmak lazım sadece, şaftın üstüne 4 wafer sığabiliyor yani denedim. Zaten biraz deneme mahiyetinde bir çalışma oldu ileride daha iyi birşey olabilir tabi ki destur verirseniz :D Ama yine de bunu yapabilme hususunda o yaptığımız konuşmalarda genel teknik detayları (ladder network sistemin avantajı, shorting, non-shorting kontakların farkı) öğrendiğimden size de ayrıca çok teşekkür ediyorum.
En son fixxxxxer tarafından, 02 Haz 2009, 00:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen e_cag » 01 Haz 2009, 22:46

Ben de "önce bağla, sonra kopart"" ile önce kopart, sonra bağla" komütatör diye farklı tasarımların mevcut olduğunu öğrendim. Kulaklık amplisi konusunu izlediğimde kafamda oluşan soru çözülmüş oldu. Elinize sağlık, hepinize teşekkürler.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir