Bimetal Termostat

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

Bimetal Termostat

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 16 Arl 2010, 02:46

Arkadaşlar sonunda bir amplifikatörümü kutulamaya başladım.
Yapmışken tam yapayım düşüncesinden hareketle, yıllar önce aldığım fakat bir türlü kullanmak nasip olmayan Termostatımı da kullanmaya karar verdim.

Resim

Termostatın kodu şudur. A/050-15 5D26

(A) Soğukken akım geçirdiğini gösteriyor.
(050) 50 derecede akımı kesiyor.
(15) ise geçirdiği Amper miktarını gösteriyor.

diye düşünüyorum.
Ölçü aletiyle baktım şu durumda akım geçiyor. Bu da tezimi bir ölçüde doğruluyor. Daha önce bu malzemeyi kullanan arkadaşımız varsa yazdıklarımı teyit ederse sevinirim. Yanlış yada eksiğim varsa da bilgilendirirse sevinirim:)

AV400 Amplifikatörüme kutu yaptım. Yapıyorum diyelim yada:) Bu kutuya 12cm fan koydum fakat fanın 50 dereceden sonra çalışmasını istiyorum. Düşük volümlerde fan uğultusunu çekmek hiç işime gelmiyor doğrusu.
Nasıl bir devre önerirsiniz? Tüm dostlara teşekkür ederim:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Ynt: Bimetal Termostat

Okunmamış iletigönderen Hazar » 16 Arl 2010, 10:08

Merhabalar,

Termostat kodu yorumunuz gayet doğru gözükmekte. Ama isterseniz bir deneme yapabilirsiniz, büyük ihtimalle zaten bu yazdıklarımı düşünmüşsünüzdür. Avometrenizi "bip" modu(continuity test)na alıp probları termostatın iki ucuna bağlayın, sonra kendisini çakmakla ısıtın. 3 saniye sonra içinden "çlınk" diye bir ses gelip, avometrenin "bip"inin susması lazım.

Fana bağlantı konusunda da 3 yöntem var.
Birincisi elinizdeki termostatı "NO" yani normalde açık versiyonuyla değiştirmek. En kolay yol :)
İkincisi, analog yol. Bir adet röle kullanarak, rölenin normalde kapalı ucunu fan'a bağlamak. (12V termostata, rölenin orta ucuna ve röle sargısının bir ucuna bağlanacak. GND röle sargısının öbür ucuna. Elektrik verildiği an röle çekecek, normalde açık olan ucuna elektrik gönderecek. Biz ise o ucu değil, normalde kapalı olan ucu kullanıp fana bağlayacağız. Termostat atınca röle bırakacak ve normalde kapalı uçtan elektrik verecek, fan dönecek.)
Üçüncüsü dijital yol, NOT kapısı kullanabilirsiniz. Fakat ilk iki maddeden daha fazla komponent gerektirecektir.

Tercih sizin. Görüşmek üzere.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 16 Arl 2010, 19:38

Çok teşekkür ederim üstadım. Röleli yol güzel gözüküyor ama yarın Adapazarı'ndaki malzemecilere bir bakayım belki ısınınca iletken olan termostat vardır. Olmazsa röleli yapacağım:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 16 Arl 2010, 21:28

Evet bende aynı termostat dan ras100 anfimde kullandım aynısıderken benim kullandıgım normalde akım gecirmiyor sıcaklık 50 dereceyi astıgında devreye giriyor ve sogutucu uzerinde monteli kucuk fanı devreye alıyor resimlerinide koymustum biraz dikkatli bakarsan gorebilirsin.Bence sen hic devreyle falan ugrasma gidip bir tane normalde acık termostat al tak en basit ve temiz yolu bu..Kolay gelsin...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 16 Arl 2010, 21:46

Çok teşekkürler tek termostatla işi bitirmek bana da temiz ve hoş gözüktü ama Adapazarı'nda termostatı bulabileceğimi sanmıyorum o nedenle bu röleli bağlantıdan anladığımı kağıda karaladım:)

Bu arada kullanacağım termostatı iki yıl önce falan almıştım...Kullanmayı sizin devrenizde görünce düşündüm. Bilinçaltıma yerleşmiş:)

ter.jpg
Termostatla Fan Çalıştırma

Sanırım böyle birşey olacak.:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 16 Arl 2010, 22:04

Baglantı sekli dogru onemli olan role kontaklarının konumlarına dikkat etmen rolenin normalde kapalı olan kontaklarına fanı baglamalısın.Bir iki gun sabrederim dersen bluemavi de bahsettigim termostattan mevcut ordan siparis verebilirsin...http://www.bluemavi.com/vitrin/kategori ... ri=514#ara bi bak istersen...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen farfisa » 16 Arl 2010, 23:40

bimetal termostatla fan çözümü gayet güzel ve mantıklı pekçok eski açık alan seslendirme cihazlarında kullanılıyordu ayrıca bimetallerin ömrü uzundur sıkıntı çıkarmaz ama kanaatimce termostatın soğutucu üzerindeki konumlandırmasının hesaplıca yapılması lazım kolay gelsin
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 17 Arl 2010, 01:15

farfisa yazdı:bimetal termostatla fan çözümü gayet güzel ve mantıklı pekçok eski açık alan seslendirme cihazlarında kullanılıyordu ayrıca bimetallerin ömrü uzundur sıkıntı çıkarmaz ama kanaatimce termostatın soğutucu üzerindeki konumlandırmasının hesaplıca yapılması lazım kolay gelsin

Üstadım çok canalıcı bir noktaya parmak bastınız. Ne güzel soğutucunun kenarına montajlayıverecektim, sizin mesajdan sonra gel de yerleştir kenara:) Termostatı soğutucunun merkezine yerleştirmek için amplifikatörleri sökmem gerekecek.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 17 Arl 2010, 01:58

Tam merkezde olması şart değil anladığım kadarıyla. Önemli olan termostatın bağlandığı noktadaki sıcaklığın termostatın çalışma sıcaklığına ne zaman ulaştığı veya termostat açıldığında transistörlerin dibinde sıcaklığın kaç olduğu. Belki transistörlerden birkaç cm uzakta daha düşük dereceli bir termostat kullanmak tam diplerinde daha yüksek dereceli kullanmakla aynı sonucu verir gibi...
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen farfisa » 17 Arl 2010, 11:46

tabi e_cag ın dediği gibi tam merkezde olmasa bile dikkatlice hesap yapmak lazım merkzdeki sıcaklık ile köşelerdeki sıcaklık asla ve asla eşit olmaz imkanınız var veya ödünç edinebilceğiniz bir yer var ise lazerli sıcaklık ölçer ile anfiniz çalışırken merkezde veya transistör aralıklarındaki sıcaklığı ölçün 50 dereceyi ilk vuran yere termostatı yerleştirin bu şekilde bir sıkıntı olacağını sanmıyorum yinede bir sıkıntı yaşar iseniz elimden geldiğince yardım edebilirim
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Sonraki

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir