Foruma resim ve dosya yüklenmesi konusunda bilgi

Haberler ve Duyurular » DIYAudio Türkiye sitesi ve Forum'uyla alakalı haberler ve duyuruları içerir.
Proje veya Makalenizin yayınlanması için önce burayı okuyunuz!

Foruma resim ve dosya yüklenmesi konusunda bilgi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 01 Eylül 2009, 23:17

DIY Audio Dostları,
Bir resmin bin kelimeden daha önemli olduğu durumlarda mesajımıza bir resim, bir şema, bir dosya eklememiz gerekebiliyor. Çoğunuz, dış kaynaklardaki ücretsiz hizmetleri kullanıp dosyalarınızı yüklüyor, buraya da linkini bırakıyorsunuz. İstediğiniz o an için gerçekleşmiş olsa da, bunun bazı yan etkileri var.

Kullandığınız hiçbir ücretsiz servis, yüklediğiniz dosyanın "varoluşunu" garanti etmemektedir ve edemez de. Çoğu zaman dosyalarınız, fazla indirilmekten, hiç indirilmemekten ya da zaman aşımına uğramaktan dolayı silinmekte. Dolayısıyla, yüklediğiniz şey sadece belli bir süre içinde gözükür durumda kalabiliyor. Sonrasında bilgisayar aleminin bit çöplüğüne gömülmekteler, üstüne üstlük forumumuzda ucu bir yere gitmeyen, boş bir link bırakarak.
Bunun yüzünden, eski konularımızdaki birçok resim ve dosya şu an ulaşılamaz durumda.

Bunu önlemek sizin elinizde. DIY Audio Türkiye, bu forumda paylaşmak istediğiniz dosya ve resimler için zaten bir yükleme hizmeti sunmaktadır. Ve bu mesajımda, tüm üyelerimizi bu hizmeti kullanmaya çağırıyorum ve teşvik ediyorum.

DIY Audio Türkiye Forum'una resim/dosya yüklemek çok kolaydır. Üstelik, yüklediğiniz şeyler siz silene kadar, forum varolduğu sürece (bu uzun bir süre demek!) yüklediğiniz yerde duracaktır. Bu yüzden, diğer servisleri değil, forumun zaten size ücretsiz sunduğu dosya yükleme hizmetini kullanınız.
Ayrıca avantajlıdır; yüksek çözünürlüklü resimlerinizi hiçbir işleme tabi tutmadan direkt olarak bu şekilde yükleyebilirsiniz. Forum, sayfa yüklenme süresini azaltmak ve ülkemiz şartlarında kotalı Internet kullanıcılarını düşünerek, yüklediğiniz resmi önizleme boyutuna ufaltır. Üzerine tıklandığında ise tam boyutuyla görmenizi sağlar. Devre şemaları için gayet iyi!

Kullanım basit:
Yeni bir konu açarken veya bir konuya cevap atarken yazı yazdığınız alanın hemen altında "Eklenti yüklemesi" isimli sekmeyi göreceksiniz. Şöyle birşeydir kendisi:
eklenti.gif
Eklenti Yüklemesi
eklenti.gif (6.18 KiB) 3007 defa görüntülendi


O sekmede "Seç" (ya da Gözat, İngilizce işletim sistemi kullanıyorsanız Browse) düğmesini kullanarak, bilgisayarınızdaki ilgili dosyayı seçebilirsiniz. Seçimi yaptıktan sonra, isterseniz Dosya Yorumu kısmına, bu eklediğiniz dosya ile ilgili kısa bir bilgi girmeniz mümkündür. Örneğin bir devre şeması eklediniz, altına da X Devresi Besleme Katı yazmak istiyorsunuz, işte bu alan onun için. Dosya yorumu yazmak zorunlu değildir.
En son olarak; Dosya Ekle isimli butona basmanız, dosyanızı DIY Audio Türkiye sunucularına yükleme işlemini başlatacaktır.
Dosyanız yüklendikten sonra, mesajı yazdığınız metin kutusunun altında "Gönderilen Eklentiler" adı altında bir alan daha göreceksiniz; burası da tahmin edebileceğiniz gibi yüklediğiniz dosyaları gösteren bir bölümdür. Açıklamasını buradan da değiştirebilirsiniz.
Satır içine yerleştir isimli butondan bahsetmek istiyorum. Normal şartlarda, yüklediğiniz tüm dosya/resimler, mesajınızın en altında "Eklentiler" isimli bir kutunun içinde görülecektir. İsterseniz, yüklediğiniz dosyaların metninizin belirli bir yerinde çıkmasını sağlayabilirsiniz. Resim, sonra açıklama, sonra tekrar resim gibi kompozisyonları oluşturmak gayet kolaylaşıyor. Kullanımı da şöyledir: Mesaj yazma kutusunda imleciniz hangi noktada ise, "Satır içine yerleştir" butonuna bastığınızda oraya bir kod eklenir. İşte o kod, sizin resminizi temsil eder. Mesajınızı gönderdiğinizde, o kod yüklediğiniz resimle değiştirilecektir.

Dikkat edilecek hususlar:
Dosya yüklemesi yaparken bazı dikkat edilecek hususlar ve kısıtlamalar var. Fakat bunlarla normal şartlar altında karşılaşmanız zor.
1. Bir mesaj maksimum 10 adet eklenti içerebilir. Fazlası için, yeni bir mesaj daha oluşturmalısınız.
2. Bir eklenti, maksimum 4MB boyutunda olmalıdır. Limit mesaj başı değil, eklenti başıdır. Yani isterseniz 4MB'lik 10 dosya halinde 40MB göndermeniz olası, tabi ne yapacağız 40MB'lik eklentiyle orası tartışılır.
3. İzinli dosya formatları harici ekleme yapamazsınız. Şu an sistemde "izinli" dosya formatları şunlardır:
c, cpp, csv, diz, h, hpp, ini, js, log, txt, xml, 7z, ace, bz2, gtar, gz, rar, tar, tgz, torrent, zip, ai, doc, docm, docx, dot, dotm, dotx, odg, odp, ods, odt, pdf, ppt, pptm, pptx, ps, rtf, xls, xlsb, xlsm, xlsx, brd, erc, pcb, sch, asm, bas, hex, pbp, gif, jpeg, jpg, png, tga, tif, tiff.
Gördüğünüz gibi tonla formata destek veriyoruz. Ama, diyelim elinizde uzantısı abc olan bir dosya var ve bunu forumda paylaşmanız gerekiyor. Bunun basit bir yolu var, zipleyin öyle gönderin. ZIP dosya formatı forumda izinlidir. ZIP içine de teorik olarak her türlü dosyayı ekleyebildiğinize göre; sorun yok!

Sizden ricam, bu sistemi yaygın bir biçimde kullanmanız, elinizi alıştırmanız. Kırık linklerden, çıkmayan resimlerden hoşlanmıyoruz! Bu sistemi kullanarak bunun önüne geçebiliriz.

İyi forumlar dilerim.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu
 
İleti: 1057
Kayıt: 12 Aralık 2006, 12:20
İl: İstanbul


Cevap: Foruma resim ve dosya yüklenmesi konusunda bilgi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 01 Eylül 2009, 23:21

Şunu unuttum: Şu ana kadar yüklediğiniz tüm eklentileri görmeniz Kullanıcı kontrol Paneli'nizden mümkün. Aşağıdaki link, sizin "Eklentileri Yönet" sayfanıza gitmekte.
ucp.php?i=attachments&mode=attachments
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu
 
İleti: 1057
Kayıt: 12 Aralık 2006, 12:20
İl: İstanbul


Haberler ve Duyurular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir