2 troid trofo bağlanması

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

Ynt: 2 troid trofo bağlanması

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 25 May 2016, 15:21

Trafonuz büyük ihtimalle bir UPS (kesintisiz güç kaynağı)'nın içinden çıkmış.
Alttaki linkte CHF'nin bahsettiği olayların daha detaylı açıklaması var:
http://320volt.com/ups-trafosunu-degerlendirmek/
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen rediceman » 25 May 2016, 16:55

devirsefa yazdı:Trafonuz büyük ihtimalle bir UPS (kesintisiz güç kaynağı)'nın içinden çıkmış.

Merhaba devirsefa,
Linkteki adrese baktım zaten bir önceki mesajımda o yüzden benzetme yaptım ups trafosu gibi diye ama trafo troid trafo yani ups trafosu değil ama 210v 'da kullanmak chf'nin dediği gibi ısınma sorununa yol açabilir fakat şimdi 250v 'da kullanmayı düşünüyorum trafo çıkışı 2x24 volt pass F5 için yüksek kalıyor.Bana 2x18 volt lazım, acaba 250v primer sarımları kullansam 2x20 volt'a kadar düşürürmüyüm ve sağlıklı bir netice alırmıyım diye düşünmekteyim :)
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Bilgiişlem

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 25 May 2016, 17:01

rediceman yazdı:
devirsefa yazdı:Trafonuz büyük ihtimalle bir UPS (kesintisiz güç kaynağı)'nın içinden çıkmış.

Merhaba devirsefa,
Linkteki adrese baktım zaten bir önceki mesajımda o yüzden benzetme yaptım ups trafosu gibi diye ama trafo troid trafo yani ups trafosu değil ama 210v 'da kullanmak chf'nin dediği gibi ısınma sorununa yol açabilir fakat şimdi 250v 'da kullanmayı düşünüyorum trafo çıkışı 2x24 volt pass F5 için yüksek kalıyor.Bana 2x18 volt lazım, acaba 250v primer sarımları kullansam 2x20 volt'a kadar düşürürmüyüm ve sağlıklı bir netice alırmıyım diye düşünmekteyim :)

Akım yükseldikçe DC voltaj değerinin düşeceğini unutmayın. yani "DC=ACx1,4" formulü trafo boştayken geçerli. Tam güçte 2x24V trafo ile +/-24 volt'a bile düşebilir. Ama siz bilirsiniz tabi, F5'i hiç incelemedim, maksimum voltaj değeri kaç bilmiyorum.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen rediceman » 25 May 2016, 17:07

devirsefa yazdı:
rediceman yazdı:

Merhaba devirsefa,

Akım yükseldikçe DC voltaj değerinin düşeceğini unutmayın. yani "DC=ACx1,4" formulü trafo boştayken geçerli. Tam güçte 2x24V trafo ile +/-24 volt'a bile düşebilir. Ama siz bilirsiniz tabi, F5'i hiç incelemedim, maksimum voltaj değeri kaç bilmiyorum.

Psu şeması burada.
Eklentiler
F5_PSU.jpg
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen rediceman » 25 May 2016, 17:11

chf yazdı:
rediceman yazdı:
chf yazdı:Şehir şebekelerindeki ani artmaları ve azalmaları(diyelimki bir nedenle arttı) göz önünde bulundurursak onun için bu girişler konulmuş sanki(Tölerans)...Tabi 220 primer girişi normaldir.Mevcut hazır cihazların arkasında bir switch konulmuştur(110-220v gibi)..Aslında böyle bir switch de konulabilir..Trafo primer girişine..Selamlar...

Hızlı yanıtınız için teşekkürker,
Evet mantıklı olarak sanki şebeke voltajı değiştiginde röle ile diger girişlere yönlendiryor gibi ( offline ups mantığı ) ama beni asıl ilgilendiren
kısım 210v yada v250v girişleri şebekeye baglayıp devamlı kullanmak sakıncalı mı ?

Valla Red-ice-man teorik olarak 220v tu referans alacak olursak..Şebekeyi 210 girişine bağladığımızda primer bobini birazcık ısınacak gibi; ama 250 primer girişine bağladığımızda ısınma olmaz gibi. Mantıken primer giriş bobinleri mevcut şebeke voltajına göre hesaplı sarıldığına göre!!!! Üzerinden geçen akım da bu primer bobin yüküne göre akacaktır ve sekondere de manyetik akı yoğunluğuna bağlı olarak aktarılacaktır..Mantıken ...Hatta ve hatta bir stand by yapılıp enerji belli bir zaman sonra mevcut sistemde enerji akışı yoksa otomotik-men trafoya giden gerilim kesilebilir(enerji tasarruf modu)..Şimdi biraz müzik...

Müzik hoş ama ben Lindsey Stirling daha çok sevdim hatta tapındım desem yanlış olmaz :)

favorim
https://www.youtube.com/watch?v=JGCsyshUU-A
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 25 May 2016, 17:48

Çok hızlı ve müziği ve ambiansı ve görüntüyü ve de teknolojiyi kullanmasını iyi biliyor, ekibi de öyle... Tabi bu öne çıkanlar eski ustalardan kaynaklı.. bilgi ve seviye yüksek.. REDKİT gibi gölgesinden hızlı :) Gerçi burada gölgesiyle haşır-neşir olmuş.. Ayrıca diğer bir linkteki grup ta uluslararası müzik yapıyor..
https://www.youtube.com/user/ThePianoGuys/videos
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Reklamlar

Önceki

Güç Kaynakları

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Troid trafo