İlk GC çalışmam

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

İlk GC çalışmam

Okunmamış iletigönderen resho » 15 Tem 2007, 20:03

birkaç ay önce hayata geçirip 2 hafta önce bozuk bir cdp kasasına monte ettiğim LM4780 GC projemin resimlerini sizlerle paylaşayım dedim.

besleme kısmındaki köprü için kullandığım delikli pertinaks haricinde hiç pcb kullanmadım.

dc bloklama kapasitörü olarak 2 adet büyükçe 7.5 uF'lık otomobillerde kullanılan polypropilen kapasitör kullandım. bu kapasitörler resimde ilk dikkati çeken kısım olduğu için hemen farkediliyor :)

besleme katında sb560 schotky diyotlarla beraber 1500 uF'lık kaliteli Nippon LXF kapasitör kullandım. LM338 ile regüle ederek çipi öyle besledim.

sonuç ise.. uğraşmama değdi diyebilirim. mükemmel diyebileceğim mid ve tiz tonlar, odanın havasını dolduran detaylı bir ses. alet beklediğimin ötesinde detaylı çalıyor. bana ilginç gelen asıl noktalardan biri de, dinlediğim albümlerdeki kayıt kalitesi açıkça kendini belli etmeye başlaması oldu.

anfinin sinyal katında mümkün olduğunca az eleman kullanmya çalıştım. besleme katında ise masraf ve emekten kaçınmadım.

kutunun ön paneli için henüz fırsat bulamadım. volümü bilgisayardan kontrol ettiğim için preanfi veya pot kullanmadım giriş katında. ses kartım üstün bir dac çipi olan AK4396 çipini kullanan yine kendim modifiye ettiğim bir ses kartı.

görüş, öneri ve sorularınızı iletebilirsiniz.

Resim

Resim

Resim
En son resho tarafından, 16 Tem 2007, 01:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hacı » 15 Tem 2007, 20:09

ben bişey anlamadım dostum görsel olarak bir çalışma var ama uygulama olarak pek bişey yok yaptığın çalışmanın bir açık şeması falan yokmu entegrelerin datashetlerindenmi yararlandın
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen resho » 15 Tem 2007, 20:23

yaptığım çalışma aşağıdaki linkte dtaylı olarak verilen uzay montajlı çalışmanın bir varyantı sayılabilir.

anfi katındaki geri besleme direnci başta olmak üzere kritik elemanların değerleri projeyle aynı.

girişte pot kullanmadım. besleme katında ise diyaudio.com'daki carlosfm'in regüleli besleme devresini kullandıım. şemasını bulunca tekrar buraya asarım.

anfi şeması ve uygulama açıklaması için:

http://www.mhennessy2.f9.co.uk/microamp ... uction.htm
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 15 Tem 2007, 21:46

Yalnız devrede LM4876 yi göremiyorum ?
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen resho » 15 Tem 2007, 21:53

Kapibara yazdı:Yalnız devrede LM4876 yi göremiyorum ?

ortadaki resmin sol tarafına, kahverengi kondansatörlerin olduğu yere bakınız. siyah metal bir levha ile soğutucuya sıkıştırıldığı için tümü gözükmüyor.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen sercii » 15 Tem 2007, 22:53

resho kardeş sogutucuyu nereden buldun benım o aynan o sekilde 30 cmlik bir sogutucuya ihtiyacım var. bomba gibi bir projeyle karsınıza cıkacağım ama sogutucu sorunu yasıyorum yardımcı olursan sevinirim...
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 16 Tem 2007, 00:28

Entegrenin adının LM4876 olduğuna emin misiniz ?
http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... M4876.html
Burada 1.1W çıkış gücü olup soğutucuya ihtiyaç duymadığı gözüküyor.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen resho » 16 Tem 2007, 01:25

Kapibara yazdı:Entegrenin adının LM4876 olduğuna emin misiniz ?
http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... M4876.html
Burada 1.1W çıkış gücü olup soğutucuya ihtiyaç duymadığı gözüküyor.

dostum farkettiğin için sağol.. yanlış yazmışım LM4780 olcak..yani bildiğimiz çip.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen resho » 16 Tem 2007, 01:40

sercii yazdı:resho kardeş sogutucuyu nereden buldun benım o aynan o sekilde 30 cmlik bir sogutucuya ihtiyacım var. bomba gibi bir projeyle karsınıza cıkacağım ama sogutucu sorunu yasıyorum yardımcı olursan sevinirim...

soğutucuyu bozuk bir anfiden söktüm. piyasada satılan türde bişey değil. üzerinde 2 adet çipi sıkıştırmak için demir bir aparat var. ayrıca altındaki vida delikleri kasaya montajda büyük kolaylık sağladı. aynı soğutucudan bir tane daha var ama çipleri sıkıştıran vidanın başı tamamen ezildi. uygun vida bulunması lazım. elektronikçilerde bu tip soğutucular bulunabiliyor. imkanların kısıtlıysa yardımcı olmak isterim.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 16 Tem 2007, 10:11

Reşo eline sağlık.
Son zamanlarda gördüğüm en başarılı uzay montajı. Ve gerçekten kaliteli malzeme kullanmışsın. Ses kalitesinden de memnunsan diyecek bişey yok demektir.
Yalnız bir kaç LM4780 GC yapmış biri olarak kabul edersen küçük bi kaç tavsiyede bulunacağım.
Besleme katında filtre kondansatörü olarak en az 4,700uF Low ESR tipi kullan. Bu bas performansını ciddi biçimde etkileyecektir. Ayrıca aynı kondansatörlere paralel olarak 4,7ohm ve 100nF lık snubberler kullan. Tiz ve midler için bu besleme yeterlidir ama baslar biraz sert ve detaysız olabilir. Ya da göreceli olarak bu şekilde daha derin ve doygun aslar alırsın.
Bu arada trafoların nasıl bişey?
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir