LM4702 universal pcb

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

LM4702 universal pcb

Okunmamış iletigönderen caglarm » 15 Kas 2011, 21:40

Merhaba arkadaşlar,Bugün hafta tatilim olunca soluğu İst. karaköy pasajında aldım.bir süredir sap15 isteği ile yeni bir pcb tasarlıyordum.sap ları edinene kadar oyalanmak için mn2488-mp1620 ve tip142-147 çiftlerinden 2şer takım aldım.2 takım da evde herşeyi hazır,mosfetleri eksik yeni ras100 üm için 2sk1058-sj162 alarak Yılmazoğlu'ndan çıktım.kalan dükkanları da kısa kısa ziyaret ettikten sonra eve döndüm.aldıklarımı evde inceler iken 2sk dışında sap15,std,mp-mn ve tip çiftlerinin hepsinin bacak sıralamalarının aynı olduğunu görünce benim pcb yi universal yapmak geldi aklıma..çizim bitti..paylaşayım dedim.Önümüzdeki hafta farklı çıkış çiftleri ile uygulamaları paylaşırım..bu pcb için de talep olursa toplu imalat yaptırabiliriz.incelemelerinize sunuyorum..eleman değerleri değiştirilerek kullanılacak şekildedir.çıkış çiftlerine göre eleman değerlerini uygulamadan sonra yazarım.

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Ynt: LM4702 universal pcb

Okunmamış iletigönderen hacı » 15 Kas 2011, 21:57

Güzel çizim ama montaj zorluğu yaşanabilir.
Bence Kartlar mono olmalı,genelde amfi kutuları yanlarda iki soğutucu olarak yapılıyor,soğutuculara ayrı ayrı kartları monte etmek için ayrı olursa daha iyi olur.
Kolay gelsin,güzel çalışma olacağa benziyor.
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hamist » 15 Kas 2011, 23:22

[quote="caglarm"]Merhaba arkadaşlar,Bugün hafta tatilim olunca soluğu İst. karaköy pasajında aldım.bir süredir sap15 isteği ile yeni bir pcb tasarlıyordum.sap ları edinene kadar oyalanmak için mn2488-mp1620 ve tip142-147 çiftlerinden 2şer takım aldım.2 takım da evde herşeyi hazır,mosfetleri eksik yeni ras100 üm için 2sk1058-sj162 alarak Yılmazoğlu'ndan çıktım.kalan dükkanları da kısa kısa ziyaret ettikten sonra eve döndüm.aldıklarımı evde inceler iken 2sk dışında sap15,std,mp-mn ve tip çiftlerinin hepsinin bacak sıralamalarının aynı olduğunu görünce benim pcb yi universal yapmak geldi aklıma..çizim bitti..paylaşayım dedim.Önümüzdeki hafta farklı çıkış çiftleri ile uygulamaları paylaşırım..bu pcb için de talep olursa toplu imalat yaptırabiliriz.incelemelerinize sunuyorum..eleman değerleri değiştirilerek kullanılacak şekildedir.çıkış çiftlerine göre eleman değerlerini uygulamadan sonra yazarım.

quote]

İyi çalışma, ancak devrenin şematik çiziminin her kanal için açılmış şekilde olması anlaşılırlığını
yükseltirdi.
Bir de, bir çok arkadaşın çizimlerinde görüyorum,
neden sigortalar elektrolitik kondasatörlerden önce konur?
Oysa her açıp kapamada sigortaların yıpranması veya kesmesi söz konusu olacağı için gecikmeli (termik)
kullanılası gerekecektir, bu da olası bir sorunda
devreyi korumak yerine evi koruma amaçlı işe yarar, yangın çıkarmaması için.
Zira o sigorta kestiği zaman çıkış transistörleri çoktan gitmiş olacak.

Bunun yerine çıkış transistorlerinden hemen önce hızlı sigorta kullanmak
daha faydalı olur.
Bu durumda akım sınırına daha yakın sigorta kullanma şansımız da olur.

Deneme sonrası sonuçları merak ediyorum.

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen caglarm » 15 Kas 2011, 23:33

hacı yazdı:Güzel çizim ama montaj zorluğu yaşanabilir.
Bence Kartlar mono olmalı,genelde amfi kutuları yanlarda iki soğutucu olarak yapılıyor,soğutuculara ayrı ayrı kartları monte etmek için ayrı olursa daha iyi olur.
Kolay gelsin,güzel çalışma olacağa benziyor.

LM4702 yi 2ye bölme gibi bir şansımız olmadığından böyle tek parça yaptım.

Hamit bey haklısınız,fakat devre şemasını sadece pcb çizer iken bir hata yapmayayım diye çizdim.malum,bağlantılar otomatik olarak aktarılıyor.
Elektrolitik kondansatörler 100u gibi küçük değerlerde ve mosfet-transistor lere en yakın yerde olması için öyle yerleştirdim.
Sigorta değerleri sınır değerlerde seçildi.Asıl sigorta ve rezerve kondansatör yerleşimi;
Resim

şeklinde,yani sigortalar elektrolitik rezervelerden sonra..Aslında amaç dediğiniz dibi olası yandını önlemek,yoksa yanacak mosfete dur denmez :)
En son caglarm tarafından, 16 Kas 2011, 00:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 15 Kas 2011, 23:42

Bir çok arkadaş eleştirir ama,
çıkışları korumanın en iyi yolu,
çıkışlara limiter koymak.
Elbette sınırda bir limiter devreye erken gireceği için
sesi bozar, ama bunu kısa devre şartları göz önüne alınarak
daha yüksek akımlara kurgulamak hiç bir sorun yaratmayacağı gibi,
hoparlor veya kablolarının kısa devre olmasına karşı da devremiz ile
birlikte keyfimizi de korur.
:)

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen caglarm » 16 Kas 2011, 00:02

Benim sistemimde aslında limiter var,ESP nin hoparlör koruyucusunu kullanıyorum.sens dirençlerinin değerleri ile oynayarak isteiğim çıkış genliğinde röleyi açtırabiliyorum..birkaç kez denedim bile :) güzel çalıştı
(Arka kapakda pga nın yanında duran)
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen resho » 16 Kas 2011, 00:56

Standart darlingtonlarla üniversal bir projede karar kılmanız çok yerinde olmuş. Kabaca göz attığımda dikkatimi çeken, PCB'de C14-C18 kompanzasyon kapasitörlerini göremedim. Diğer önemli bir husus olarak, PCB üzerinde sigorta kullanılmaması daha uygun bir seçenek olur diye düşünmekteyim. Sigorta kullanımı mevzusunu kullanıcının kanaatine bırakmak daha iyi olur gibime geliyor.

Ayrıca, LM4702'nin geliştiren ekiple çalışmış Mark'ın (audioman54) tavsiyesi doğrultusunda kompanzasyon devresini her iki taraf için aşağıdaki linkteki şemaya göre düzenlenirse çok külfet getirir mi? İlgili topikte faydalı bilgiler var.

http://www.diyaudio.com/forums/solid-st ... ost1751622

Son olarak, eleman değerleri için National'ın AN-1490 ( http://www.national.com/an/AN/AN-1490.pdf ) dökümanı incelenebilir. LM4702/LME4981X tasarımlarında giriş ve geri besleme dirençleri için 240R/6.8K gibi düşük bir değer tavsiye edilir.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen caglarm » 16 Kas 2011, 01:12

resho yazdı:Standart darlingtonlarla üniversal bir projede karar kılmanız çok yerinde olmuş. Kabaca göz attığımda dikkatimi çeken, PCB'de C14-C18 kompanzasyon kapasitörlerini göremedim. Diğer önemli bir husus olarak, PCB üzerinde sigorta kullanılmaması daha uygun bir seçenek olur diye düşünmekteyim. Sigorta kullanımı mevzusunu kullanıcının kanaatine bırakmak daha iyi olur gibime geliyor.

Ayrıca, LM4702'nin geliştiren ekiple çalışmış Mark'ın (audioman54) tavsiyesi doğrultusunda kompanzasyon devresini her iki taraf için aşağıdaki linkteki şemaya göre düzenlenirse çok külfet getirir mi? İlgili topikte faydalı bilgiler var.

http://www.diyaudio.com/forums/solid-st ... ost1751622

Son olarak, eleman değerleri için National'ın AN-1490 ( http://www.national.com/an/AN/AN-1490.pdf ) dökümanı incelenebilir. LM4702/LME4981X tasarımlarında giriş ve geri besleme dirençleri için 240R/6.8K gibi düşük bir değer tavsiye edilir.

Dikkatlisiniz,gözünüzden kaçmamış kompanzasyon kondansatörleri..Sebebi bu 2mm bacak aralıklı 10pf kondansatorleri yaptığım devrelerin hepsinde plaketin arkasına taktım.Verdiğiniz linkteki rc ilavesi hiç bir külfet getirmes,ilave olabilir.Sigortaları kart koyma amacım,sigortayı çıkarıp ölçü aleti bağlayarak ayarlamalaarı yapabilmem,yerine 1.5 luk kablo ile jumper yapılabilir..direnç değerleri birçok kişi farklı kombinasyonlar kullanmış,ben kendi devremde 6k8-240ohm kullandım.mosfetlide..
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 16 Kas 2011, 02:31

Selamlar...
Çizim güzel olmuş çok net inceleme fırsatım olmadı uyku sersemliği ama gözüme çarpan ve sizlerle de paylaşıp daha net bilği almak istediğim bir hüsus var.
Mevzun olduğum okul'da mevzuniyet projemin pcb'sini çizmiştim.Arkadaşın da yaptığı gibi bazı yolları direkt 90 derece ve bazılarını da oval kullanmıştım.Hocamın bana uyarısı şu olmuştu. Bazı sistemler de "bu ses görüntü ve ya frekans üretimin de kullanılan sistemler de" pcb2deki yolları 90 derece ve ya oval kullanmak sinyalin iletimini olumsuz yönde etkilediğini ve bazen neredeyse iletmediğini bunları kırmamı yani 90 derece ise 90 derecelik acının oldugu yeri 45derecelik bir cizgi ile kırmamı önermişti.Arkadaşımız da yolları oval cizmiş acaba bu sistemde sorun cıkartırmı,cıkartırsa ne kadar problem olur acaba?
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

İl: Ankara
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen resho » 16 Kas 2011, 13:04

LM4702 dahil tüm transistörlerin tek sıra olduğu bir yerleşim planı montaj ve tasarım açısından daha basit olmaz mıydı? Bu şekilde olmasının özel bir sebebi varmı acaba?
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir