Jean Hiraga's "Le Monstre"

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Jean Hiraga's "Le Monstre"

Okunmamış iletigönderen gültekin » 07 Nis 2009, 02:57

ilk olarak merhaba. aranıza yeni katıldım. uzun zamandır izliyordum fakat kısmet bugüneymiş. :) bursada yeni bir işe başlamam nedeniyle müstakil evimden çarşambaya, bir apartman dairesine taşındım. köyde iken 2 2,5 sene önce o gainclone fırtınasında yaptığım 3886 amplim ve vakti zamanında arabada kullanılmış (ilgiçtir 8 ohm) ve markasını bilmediğim ama kaliteli olduğu belli olan 80 lerden kalma hopörlörlerimle (lafı uzattım galiba :) ) mutlu mesut yaşamaktaydım. ses sınırım yok gibiydi :) fakat şimdi apartmanda olduğum için bu sistemi götürüp hep en düşük seviyede dinlemek bana oldukça büyük rahatsızlık verecek. zira kulağım kaliteli sese alıştı ve art ık pcmdeki creative 4.1 ler bile tat vermiyor.

le monstre ye internette rastladım, diy audioda çok övenler olmuş. benimde ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılayacak kapasitede. acaba bu ampliyi yapıp deneyenler var mı? dinamikleri nasıldır? ve hopörlörler konusunda biraz bilgisizim bu ampli yada bu güçteki ampliler ile kullanabileceğim tanesi 100 doları geçmeyen güzel bir hopörlör önerebilirmisiniz?

birde toridal trafo yerine saçlı trafo (yada smps kullansak) class a da verim alabilirmiyiz?

şimdiden teşekkürler, herkese iyi çalışmalar.
tiocfaidh ár lá
Kullanıcı avatarı
gültekin
Yeni Üye

İl: bursa
Meslek: iklimlendirme-soğutma

Cevap: Jean Hiraga's "Le Monstre"

Okunmamış iletigönderen hacı » 07 Nis 2009, 11:45

Le monster hatırladığım kadarı ile 5w gücünde bir amfi,eğer bu seni tatmin edecekse,daha basit 5w gücünde class a lar var,tek mosfetle (2sk1058)bir amfi var 5w gücünde oldukça basit 24v ile besleniyor,eğer 20-30w arası bir çalışma yapmak istersen yine hiraganın yapmış olduğu bir çalışma var 20w class a,onu yapmış biri olarak tavsiye edebilirim,yanlız çıkış ofseti 100mv oynuyor duruma göre biz pek sorun yaşamadık sanırım sendede sorun olmaz,bunun dışında çok fazla hakkında bilgim olmamasına ramen ama bu forumda sana bu konuda bilgi verebilecek birisi var zaten yazar buraya,nelson pass'ın f5 amfisinide yapabilirsin,bu iki amfiyide eş zamanlı dinşedim,f5 güç olarak hiragadan biraz daha zayıf kalıyor,ama sanırım tınısı hiragadan daha iyi,sana kolay gelsin
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 07 Nis 2009, 12:04

Hoşgeldiniz, le monstre benim de takip ettiğim bir proje olduğundan yazayım dedim. EL trafo kullanmanızda tek sakınca kalitesiz ve izolasyonsuz bir trafo kullandığınızda oluşabilecek gürültüdür, trafoyu çok iyi izole etmek ve ampli katından uzağa yerleştirmek ve hepsinden önemlisi kaliteli, audio uygulamaları için üretilmiş bir trafo kullanmak gerekebilir.Ama verim açısından etkilemez, birçok class-a amplide sorunsuz kullanıldığını gördüm. Yine yerli ve yabancı sitelerden okuduğum kadarıyla Class-A ampliler gürültüye karşı çok hassas, pcb dizaynı ve güç kaynağı dizaynı büyük önem taşıyor. Haparlör olarak yüksek hassasiyetli ve verimli bir hoparlör 8W gibi bir güç düzeyinde daha tatmin edici olacaktır, imkanınız varsa fostex'in fullrange sürücülerinden birini getirtebilirsiniz, harika sonuç alırsınız ama getirtmek söylediğiniz fiyat aralığından biraz daha maliyetli olabilir.(Bir çift FE167 için nakliyesi dahil 250 dolar fiyat almıştım bir de bunlara kabin maliyetini ekleyin) Diyaudioprojects.com'daki verilere ve yorumlara bakılırsa sonuçlar oldukça iyi, önümüzdeki aylarda vakit ve nakit durumuma bağlı olarak benim de yapmak istediğim bir proje, size kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen gültekin » 07 Nis 2009, 12:30

kabin maliyetlerini açıkçası önemsemiyorum, hayatı diy olarak yaşayan bir insan olduğum için ahşap konusunda yeterli malzemem ve yeterli tecrübem var. tabiki belli verilere sahip olabileceğim hopörlörler olursa daha işimin kolaya olabileceğini söyleyebilirim. 200 doları vermişken, 250de verebilirim fakat beni endişelendiren tek şey 100 dolar üzeri hiç yurtdşı alışverişim olmayışı. komponent dışında bir alışverişim olmadı. türkiyede bu fiyat aralığında bulabilme imkanım varmı? yada yurtdışından sipariş hakkında detay verebilirmisiniz?
tiocfaidh ár lá
Kullanıcı avatarı
gültekin
Yeni Üye

İl: bursa
Meslek: iklimlendirme-soğutma

Okunmamış iletigönderen hacı » 07 Nis 2009, 21:05

bahsettiğim 5w amfinin şeması budur
Resim
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 07 Nis 2009, 21:18

Madisound adlı firmadan sipariş verebilirsiniz, yurtdışı alım sorun olur mu bilmiyorum, bir miktardan sonra gümrük alıyor olabilirler ama Tr'de yok olsa 50 defa alırdım zaten ben de:) Kabin olayına gelince fostex in kendi sitesinde de madisound da da thiele/small parametreleri detaylı bir şekilde verilmiş, ihtiyacınıza göre bookshelf'ten 2 metrelik floorstand'a kadar birçok kabin parametresi bulabilirsiniz. Ayrıca yabancı diyaudio sitelerinde de bu hoparlörlerle yapılmış birçok çalışma var, onları inceleyebilirsiniz. kolay gelsin...

Bir de hacı arkadaşım, 2sk1058'i tek satan yer var mı? Orijinal satan yerler 2sj162 ile çift satıyor çiftini de 13 USD+kdv'ye satıyor.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hacı » 08 Nis 2009, 18:16

fixxxxxer yazdı:Bir de hacı arkadaşım, 2sk1058'i tek satan yer var mı? Orijinal satan yerler 2sj162 ile çift satıyor çiftini de 13 USD+kdv'ye satıyor.

Ben bu devreyi yaparken kullandığımı karaköyden almıştım 7tl idi sanırım,nekadar orjinaldir test etmedim (nasıl test edileceğinide bilmiyorumda)sorun çıkarmadı bana.Bence karaköye başvurabilirsin,heralde orada tek satılır ama orjinallikten nasıl emin olursun onu bilemiyorum
hacı
DIY Audio Gurusu

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir