J.Hiraga Super Class A 30Watt Bias Ayarı ve Sıcaklık

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

J.Hiraga Super Class A 30Watt Bias Ayarı ve Sıcaklık

Okunmamış iletigönderen rediceman » 20 Eyl 2016, 11:25

Merhabalar,
Bayram tatilini fırsat bilip yurtdışı kargolarınında yetişmesi epey bir süredir bekleyen amfimi tamamlama fırsatını yakaladım.İlk izlenimim oldukça olumlu fakat bias ayarı ve sıcaklık konusunda kafama takılan bir kaç olay var öncelikle tüm transistörler eşlendi %2 farkla.
2sc1096 ve 2sa1943 ve emitöründeki 1.8k 3watt direnç diger tarafa ( 2sa634 ve 2sc5200) nazaran daha sıcak bu iki kart içinde aynı. hatta 2sa1943'ün emitörüne baglı 1.8k el degmicek şekilde yanıyor :) Besleme Voltajım 31.5V

-Bias ayarı sadece 0.33 direnç'in bir ayagı sökülerek araya ampermetre konarak 1.5A bazılarına göre 1.2A ayarlamak yeterli mi.?
-Driver transistörlerinide 0.8 yada 1mA ayarlama yapmadım bu ayarı yapmak sadece çıkış gücünü mü etkiler bias için şart mı.?
-1.8K direnç standart şemada 2watt kullanılmış ben 3watt kullandım yinede ateş topu 5watt taş direnç mi taksam yoksa soba olarak görevine devam etmesi doğru mu :)
Saygılar.

Keyifli forumlar.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Bilgiişlem

Ynt: J.Hiraga Super Class A 30Watt Bias Ayarı ve Sıcaklık

Okunmamış iletigönderen chf » 21 Eyl 2016, 14:02

Ölçümlerde 8 ohm yük için şu değerler çıktı...Eğerki iki transistörden çekilen akım ayarını(bias trimpotu ile) ayrı ayrı birbirine eşit yaparsanız resimde (1.1 amper), çıkış dalgası tam simetrik oluyor(çıkış transistör akımını ayarlarken aynı zamanda sinyalin ground'a göre simetriliğini de ayarlamış oluyoruz)...Yani çıkış transistörlerinin ikisinin de 0.33 ohm direnç arasını ampermetre ile ölçünüz...En azında simülasyon böyle diyor...Bu arada 1.8 k lık dirençler çıkış transistörlerinin emiterine değil beyzine bağlıdır..
Eklentiler
JEAN HİRAGA.jpg
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen rediceman » 21 Eyl 2016, 14:21

Merhaba Chf,

Cevabın için teşekkürler senin yüklediğin şemaya baktım benim yaptığımdan biraz farklı sonra şemayı yüklemeyi unuttuğumu gördüm :)
Birde benim kullandığım kolonlar Dali Zensor 3 galiba 6 ohm diye biliyorum ve orjinal şemada 35volt besleme gerilimi verilmiş.
Bilmiyorum bu şekilde fark olurmu.

Keyifli forumlar.

Not: Evet pardon 1.8k soba boruları transistörlerinin emiterine değil beyzine bağlıymış.
Eklentiler
J.Hiraga-Super-Class-A-Amp.jpg
En son rediceman tarafından, 21 Eyl 2016, 14:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 21 Eyl 2016, 14:27

bu değil mi şema... :) Ben sadece transistörleri değiştirdim onlara yakın transistörler kullandım simülasyonda...

http://diyaudioprojects.com/Solid/Jean-Hiraga-Class-A-Amplifier/
Eklentiler
jean hiraga1.jpg
En son chf tarafından, 21 Eyl 2016, 14:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen rediceman » 21 Eyl 2016, 14:29

Bu ne hız ben edit edene kadar sen okumuş ve link bile göndermissin :))
Evet dogru şema
Bu arada similator programı ismi nedir güzelmiş.
En son rediceman tarafından, 21 Eyl 2016, 14:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 21 Eyl 2016, 14:32

16 megabit internet hızı; hızlı yani...(gerçi fiber; yani şu içinden sinyal ışıkları giden cam mikro borular olmadığında sadece 9 Megabit) ;)Simülasyon multisim 14
En son chf tarafından, 03 Mar 2017, 10:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 7 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen rediceman » 21 Eyl 2016, 14:36

chf yazdı:16 megabit internet hızı; hızlı yani... ;)

:)

Bu arada saglıklı bir ayardan sonra sıcaklık problemim olmazsa voltajı 34volt 'a ve 1.8k lık3 watt olan dirençleri 5watt taş direnç ile değiştirmeyi düşünüyorum seninde önerini alıyım.
Not: ampermetre bir tane bununla saglıklı bir ayar olurmu ?
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 21 Eyl 2016, 14:38

simülasyonda 1.8k lık dirençlerden eşit miktarda akımlar geçtiğine göre,ısınma da eşit olur...Siz, bence bias trimpot ayarını tam yapın...Osiloskop olsaydı ayar daha basit olurdu...Ama bana göre simülasyondaki gibi 1.1 amperde bir deneyin...Her ihtimale karşı simülasyondaki değerler farklı olabilir...
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen rediceman » 21 Eyl 2016, 14:52

chf yazdı:simülasyonda 1.8k lık dirençlerden eşit miktarda akımlar geçtiğine göre,ısınma da eşit olur...Siz, bence bias trimpot ayarını tam yapın...Osiloskop olsaydı ayar daha basit olurdu...Ama bana göre simülasyondaki gibi 1.1 amperde bir deneyin...

Tamam bu akşam bir ayar çekerim artık.
Girişe telefonu baglıyorum ama bir şey açmıyorum çıkışada hoparlör baglamadan 1.1A yada 1.2A okuyana kadar bias trimpotu ile oynuyorum benim yaptıgım ayar bu.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 21 Eyl 2016, 15:03

Çıkışı bir ölçün ; çıkışta DC bir gerilim var mı diye(girişte sinyal yokken)...Ben simülasyonda şimdi sıfırladım(denedim yani) çıkışta bir; DC gerilim vardı ; onu en aza indirgedim..Onu da bu 180 OHM- 240 OHM dirençlerin değerlerini değiştirerek yaptım...Acaba ne derece doğrudur bilinmez..

Bu arada girişte sinyal yokken ve de hoparlör bağlı değil iken; ayarlı konumda ;bir akım geçmiyor çıkış transistörlerinden... Tabi bu işlem; simülasyona göre...

2 Watt/1.8k lık direnç 33miliampere dayanıklı(P=I2XR)...Simülasyonda ise 13miliamper geçiyor tam sürmede...Isınması anormal..

Sanki bu amfi A sınıfı Değilmişte B sınıfıymış gibi geldi... Tabi A++++ kalite sınıfında olabilir...

Tabii 1.1 Amper akımı girişte sinyal var iken ve çıkışta 8 ohm luk yük varken ölçtüm...
Eklentiler
jean hiraga2.jpg
En son chf tarafından, 03 Mar 2017, 10:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir