hearing aid

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: hearing aid

Okunmamış iletigönderen karchay » 18 Haz 2014, 13:24

sleam arkadaşlar. sipariş ettiğim elemanlar postada kayboldu :P bedeviyim ya ben :P.

herneyse bu arada bende lm386 ya direk elektret mikrofonu kullansam ne olur dedim. çok güzel ses aldım preamp a gerek bile olmadığını gördüm. boşa yırtınıyomuşuz . ama şöylede bişey var ben devreyi 23AE 12v kumanda piliyle çalıştırıyorum fakat en fazla 30 dakika sonra pil bitiyor. devreyi aşağıya ekledim bi bakabilirmisiniz acaba neden bitiyor bu pil. normalde kumandalarda baya uzun kullanabiliyorum bu pili. Aynı pili daha uzun süre kullanabilmemin bir yolu varmı acaba?

Resim

Resim

R1: 10K
C1: 0,1UF
C2: 470UF
C3: 10UF
C4: 1000UF
U1: LM386

lm386 bacakları
Resim[/quote]
karchay
Yeni Üye

İl: muğla
Meslek: güvenlik sistemleri

Okunmamış iletigönderen karchay » 02 Tem 2014, 00:44

yokmu bilgisi olan ? :bilmem:
karchay
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 02 Tem 2014, 11:03

Matematik özürlü biri olarak yaptığım hesaplarıma göre; sizin pilinizin 1 saatte akıtabileceği akım değeri 55mA (pilin özelliklerine baktığımda 55maH yazıyordu) Pil yarım saatte bittiğine göre devre 110mA akım çekiyor demektir. Devre yarım saatte 110mA akım çekiyorsa bir dakikada çektiği akım yaklaşık 2mA civarında olmalı. LM 386nın datasheetinden 4mA lik sürekli akım çektiğini çıkardım. Bu çıkarıma göre piliniz fazla bile dayanıyor. Ama siz benim matematik hesabıma aldanmayın derim :D
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 02 Tem 2014, 13:02

O pilin kapasitesi bu iş için uygun değil sanki. En azından 9V pil kullanın, kapasitesi buna göre daha fazladır.
Daha düşük voltajlarda yüksek akım vereblien bir pil ile buna uygun devre aramak lazım.
Ayrıca bu devrenin sukûnet akımı 0 olmalı ki boşta güç tüketmesin.
Nerede o devre derseniz bende bilmiyorum. :)
Sukûnet akımı 0 olan bazı devreler hatırlar gibiyim ama bunlar 3-5W lık devrelerdi.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen karchay » 16 Tem 2014, 14:27

selam arkadaşlar sükûnet akımı dediğiniz şey boşta kaldığı sürede kullandığı akım ise bu devrede böle bişey yok çünki sürekli ses algılamakta. 12v bu pilin daha yüksek akım verebileni varmı acaba?
birde bu devre 9 ile 12 volt arası çalışabilmekte bu pili seçmemin nedeni boyutlarıydı. 9v pil kullansam biraz daha büyük olacak ama en azından 2-3 gün dayanırmı hesabını yapabilen varmı acaba? :(

yada o işitme cihazlarında 3v pil kullanılıyor. bu pil bile 3-4 hafta gidiyor bildiğim kadarıyla bunu nasıl sağlayabilirim? hem yüksek ses hemde usun ömür. bildiğiniz az akım harcayan ve lm386 ya eşdeğer bi entegre varsa paylaşırsanız sevinirim....

yardımlarınız için teşekkür ederim...

yaptığım devreyi aşağıda paylaşıyorum. herşey güzel yanlızca pil ömrü çok kısa. bi çözümü olmalı diye düşünüyorum.

http://i.imgur.com/wD22PX9

Resim
karchay
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen maodon » 20 Şub 2016, 13:52

işitme cıhazlarında a class çalışma tasviye edılmıyor b class d class h class olmalı duyduguma gore çalışmalarınızı bu yone kaydırsaydınız başarılı olurdunuz en ıyı lambalı yapmak ama nereye baglıcaz jeneratormu taşıyalım
maodon
DIY Audio Takipçisi

İl: kocaeli
Meslek: elektronik

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen maodon » 28 Şub 2016, 20:31

http://vrtp.ru/screenshots/1411_ARU.jpg konuyu yenıden açıyom opampın numarası ne op 21 bulamadım budevreyı modernıze nasıl yapılır baw 56 dıtotu yerıne ne kullanabılırız devre çıkışına ton kontrol nasıl eklerız opampsız
maodon
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen maodon » 28 Şub 2016, 20:39

http://www.bugplan.com/images/daa.png
http://www.bugplan.com/daa.htm r1 r3 r6 r9 dırençlerıne neden pralel condansator var ilk defa gordum
maodon
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen karchay » 04 Mar 2016, 12:24

bu devre açık havada casus kulaklık şeklinde tasarlanmış. işitme kulaklığı değil. dolayısıyla devrede benim anladığım kadarıyla bir preamp ve tonlama kısmı (ön tarafı) sonrada op amp olarak lm386 kullanılmış.

sorduğunuz dirençlere bağlanan paralel kondansatörler ses frekansını geçirmeye yarıyor lowpass highpass devrelerini incelerseniz sanırım bi fikir verecektir.
karchay
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen maodon » 04 Mar 2016, 21:50

casus kulaklık normal ınsanlar içindir bu devre 3 4 metreden seslerı alabılırse işitme cıhazı olarak kullanılabılır bence çunku işitme sorunu olanlar normal ınsanların duyduklarını duyamaz en az 75 db kazanç lazım http://vrtp.ru/screenshots/1411_ARU.jpg bu devreye ne dıyonyaptıgın devreyı kendın denemışın en buyuk hatan bu işitme de sorun yoksa bu devreyı testın bır anlamı olmaz hem kulaklarınada zararlı ses guzel demışın her kişiye gore degıl sana gore
maodon
DIY Audio Takipçisi

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir