dip ses

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

dip ses

Okunmamış iletigönderen forester68 » 05 Nis 2015, 19:58

Arkadaşlar Merhaba,
Ebaydan aldığım pass f5 kartları topladım çok güzel sesi var ancak boştayken hoparlörlerden hafif bir gürültü gelmekte.Ama ses kaynağından ayırdığım zaman tam sessizlik var sanki anfi kapalıymışcasına bir sessizlik. Çok şey denedim ama sesi kesemedim.Resimlerini koydum.Fikirlerinize ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.
siteye birden fazla resim ekleyemediğim için bir resim ekleyebildim.
Eklentiler
IMG_0523.JPG
forester68
Yeni Üye

İl: Aksaray

Ynt: dip ses

Okunmamış iletigönderen Amatör » 05 Nis 2015, 21:15

Elinize sağlık,derli toplu güzel bir çalışma yapmışsınız.
Şasi bağlantıları eklediğiniz resimden net olarak seçilemediği için yorum yapmak biraz zor.
ClassA ampliler humm a karşı sanırım biraz daha fazla duyarlı .Aynı olay benim de başıma gelmişti.
Ben iki beslemenin şasilerini kalın bir bakır tel ile birleştirip bu tel üzerindeki noktadan amplilere şasi girişi yaparak,humm u kesebildim.
İçeriyi daha net görebileceğimiz bir resim eklerseniz,daha sağlıklı öngörüler yapılabilir diye düşünüyorum.
Kutunun altı metal değil mi?
Ana şasi noktası neresi acaba?
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen forester68 » 05 Nis 2015, 21:32

Aslında birden fazla resim var ancak aynı anda hepsini ekleyemedim.
Eklentiler
FullSizeRender[1].jpg
forester68
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen forester68 » 05 Nis 2015, 21:33

.
Eklentiler
FullSizeRender[3].jpg
forester68
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 05 Nis 2015, 21:42

Alttaki linkte anlatılanlar sorunu çözmede yardımcı olacaktır.
hiend-amplifikatorler/amplifikatorlerde-grounding-saseleme-teknikleri-t1934.html
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 05 Nis 2015, 21:46

Giriş şasilerinin birini söküp denediniz mi acaba?
Bir de, kutudaki metal soğutucular birbirleri ile elektriksel anlamda bağlantılı mı?Bu soğutucular şasi alıyor mu?
Kutu sanırım komple plexi den yapılmış.Kutunun bir şasi noktası var mı?
Amatör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen forester68 » 05 Nis 2015, 22:35

Sol kanalın şasesini sökünce pek bir şey değişmedi ancak sağ kanalın şasesini sökünce humm azaldı ama hala var.Kutudaki metal soğutucuların birbiri ile elektriksel bağlantısı yok. Soğutucu şase almıyor. Özellikle kontrol ettim. Kutunun alt kısmı ahşap sağ sol soğutucu diğer kısımlar pleksiden oluşuyor.

-birde Onursal arkadaşın verdiği linki okuyup orada yazanları uygulayacağım sonucu buraya yazarın. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Eklentiler
63.jpg
forester68
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Amatör » 05 Nis 2015, 23:24

Benim fikrime göre,kutuda metal olan sadece soğutucular olduğuna göre soğutucular birbirine irtibatlandırılıp şase almalılar.
Sizin bağlantınızda tam bir şasi döngüsü var gördüğüm kadarı ile,giriş şasilerinin biri boşta olmalı
Geciktirici devrenin şasi bağlantısı da gürültü verebilir hoparlörlere,onun şasesini 4,7 ohm ve buna paralel 100nf kondansatör ile şaseye verebilirsiniz.Ancak sizin kutunun şasesi yok.
Besleme çıkışının şaselerini 2,5 luk bakır bir tel ile birleştirip bu noktadan şase alabilirsiniz diyeceğim ancak,kasa metal olmadığı için ne kadar faydalı olur bilemedim.
Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Nis 2015, 00:29

forester68 yazdı:Sol kanalın şasesini sökünce pek bir şey değişmedi ancak sağ kanalın şasesini sökünce humm azaldı ama hala var.Kutudaki metal soğutucuların birbiri ile elektriksel bağlantısı yok. Soğutucu şase almıyor. Özellikle kontrol ettim. Kutunun alt kısmı ahşap sağ sol soğutucu diğer kısımlar pleksiden oluşuyor.
.

Metal aksam olmayan sistemler için, vermiş olduğun resimde bazı öneriler yazdım.
Resim

Şase irtibatını kesinlikle ampli devre plaketi üzerinden yapmayınız. Plaketlerin şaselenmesi besleme devresinden gelmektedir.
Sistem sıfır noktası klemensin orta ucu olarak görünmektedir. Besleme muhtemelen SPLIT olduğu için ortak uçları klemense bağlı olan trafonun orta ucudur.
Hoparlör ve girişlerin şaselenmesi buradan yapılmalıdır. Giriş kablolarının şaseleri ampli tarafından kesilmelidir.
Hoparlör ana klemensinden kesinlikle başka bir yere şase irtibatı verilmemelidir.
Ampli kartından hoparlör terminallerine ŞASE bağlantısı var ise bu kabloları kes. Hoparlör terminallerine sadece tek noktadan (Klemensin orta ucu) şase bağlantısı gitmelidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen forester68 » 06 Nis 2015, 20:20

Merhaba,
Onursal ve Amatör arkadaşıma çok teşekkür ederim. Onursalın resimle tarif ettiğini yapınca dip ses sol kanalda hiç kalmadı sağ kanalda ise sadece kulağını hoparlöre dayaynca hafif duyulacak şekilde azaldı.Resmini ekledim.Bu anfi ısındıkça sesi çok daha güzelleşiyor. Ben bu amfiyi pikap dinlemek için yaptım. Preanfimide tamamlayınca test edeceğim.Ayrıca buna topraklama yapmaya gerek varmı. Şayet varsa 220 ac girişteki topraklama ucundan şase sıfır nokta ortak uca yapsak işe yaramı sizce.
Eklentiler
9999.jpg
forester68
Yeni Üye

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir