BJT Mosfet PP A Class

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: BJT Mosfet PP A Class

İletigönderen hamist » 30 May 2013, 11:15

Amatör yazdı:Vallahi ben de bu dingin ses konusunda baya düşündüm.Nasıl olabilir diye.Mevcut amplilerim arasında( WCF SE haricinde el yapımı bir ab sınıfı ve pioneer sx636 )bir karşılaştırma yaparsam eğer (en dingin) sesi olan cihaz WCF SE olur.Çünkü alçak veya yüksek ses seviyesinde dahi kulak yormayan,rahatsız etmeyen bir ses karakteri var diyebilirim.Diğerlerinin sesi biraz daha parlak ve yüksek seste özellikle bayan vokallerde rahatsızlık verebiliyor.Özellikle sx 636 da bu durum çok bariz şekilde belli oluyor.
Konuyu da biraz dağıttım galiba
Selamlar

Rahatsız edici olan, olmaması gereken harmoniklerin yoğunluğu,
ya da olması gereken harmoniklerin kaybedilmiş olması sonucudur bence.
Class a bu nedenle çok kötü olmadıkça her zaman dinlenesi olmuştur
görüşündeyim.
Zira class b lerde çok zayıf olan detaylar, ancak devre üzerinde kapasitif müdaheleler ile
belirginleştirilmek için baslar bir miktar dizginleniyor.
Bu anlamda class b ampl.lerin hemen hepsinin aynı olduğu
ve farkın sadece hoparlorlerden kaynaklandığı görüşü hakim olmaya başladı bende.
Bir anlamda kağıt üzerindeki o müthiş veriler, söz konusu class b olduğunda pek bir
anlam ifade etmiyor.

Selamlar
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

İletigönderen hamist » 30 May 2013, 11:23

zunda yazdı:
hamist yazdı:
zunda yazdı:hamit abi ellerine saglık hoş bir görüntü devre hakkında detay soru soramam ama siz tamam diyorsanız tamamdır ben sadece filitre kondansatörlerinin markasını merak ettim başarılar kolay gelsin.

İstanbul piyasasından Nobby .

peki abi uzun zamandır aslında sormak istediğim bir soru daha var yada mukayesede denilebilir sorum forum sakinlerine ve tasarım sahibi siz ve benim haricimde wcf se ıı devreyi yapan arkadaşlar malum ben kütahyada yaşıyorum ve memleketim olan konyadada kaliteli ev tipi sistemleri görme ve dinleme şansım olmadı pek çeşitli mekanlarda kişisel cıhazlardan kısa süreli duyumlar hariç wcf bana mükemmel gelmekte ki yapan arkadaşlarında yorumu bu yönde ses kısıkkende açıkkende sesin dinanizmini aynı oranda hissede biliyorum daha önce kullandıgım hazır sistemde sesin dinamiğini hissetmek için belli bir volümü geçmem gerekiyordu sorum şuki eger cevap vermek herhangi bir markayı kötülemek olarak algılanmayacak ise bu devre ile hangi hazır sistemlerin önüne geçtik bunu merak ediyorum teşekkür ederim .

Şunu hiç çekinmeden söyleyebilirim, çıkış gücünü baz almayıp
müzikaliteye bakarsak,
class b tabanlı hangi marka olursa olsun hepsinin önündesiniz.
Ayrıca, işleri nedeni ile buralara pek giremeyen Ersoy
aslında bir çok marka hi-end dinleme ve test etme imkanı bulmuş
bir arkadaşımız.
Geçtiğimiz gün konuşmamızda WCF yi yeni taşındıkları ofislerine kurup dinlemiş,
daha önce çok iyi oldu... dediği ses için, müthiş... anlamına gelecek ifadeler kullandı.
Amator arkadaşımız zaten her fırsatta bu sesin etkisini vurguluyor.

Selamlar
hamist
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 30 May 2013, 20:45

Bu devre ticari olarak düşünülmüş sanırım Hamit amca öyle demişsin. Ama çok ilgi vede alaka gösterdiğin belli devreden. Ama bu devreyi gerçekten yapmak isterim en ufak detayına kadar . Nasıl olacak satmak için yada , şemamı yani ne düşünülüyorsa ? Nasıl yaklaşmamız lazım bu devre için ? Hem bu devre satılacaksa abi koplayanabilir nasıl önlem alınacak ozaman ?
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

İletigönderen hamist » 30 May 2013, 20:51

birgitay yazdı:Bu devre ticari olarak düşünülmüş sanırım Hamit amca öyle demişsin. Ama çok ilgi vede alaka gösterdiğin belli devreden. Ama bu devreyi gerçekten yapmak isterim en ufak detayına kadar . Nasıl olacak satmak için yada , şemamı yani ne düşünülüyorsa ? Nasıl yaklaşmamız lazım bu devre için ? Hem bu devre satılacaksa abi koplayanabilir nasıl önlem alınacak ozaman ?

Bu devrenin patent çalışmaları sürüyor.
Buna ek olarak bir de balanced input devresi olacak önünde.
Ayrıca, bu devrenin hedef kitlesi;
içinde hangi şema kullanılmış?
merakında olacaklardan olmayacağı için sorun olmayacaktır.
:)
hamist
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Bedri® » 30 May 2013, 23:01

Uzun zaman oldu devre yapmayalı LM3886 yapacaktım ama şimdilik vazgeçtim. Devrelerle aramdaki bunca zamanlık ayrılığı WCF SE veya böyle müthiş bir çalışmayla sonlandırmalı.. Bu sene inşallah evleneceğim. Evimde yeni hoparlörüm olunca bu amplifikatörlerden biriyle beslemeli. Borç harç derken sanırım en az iki seneyi bulur hoparlör almam..zaten ampliyi de bu arada aheste aheste keyifle yaparım:) Çok teşekkür ederim:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

İletigönderen zunda » 30 May 2013, 23:24

bedri hocam size şimdiden mutluluklar dilerim inşallah her şey gönlünüze göre olsun wcf se ıı şiddetle tavsiye olunur .hamit abi aslında kalite hakkında en küçük tereddütüm yoktu sadece merak işteki ersoy hocada onaylamışsa benim için konu sonlanmıştır teşekkür ederim herkese kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Reklamlar

İletigönderen hamist » 30 May 2013, 23:25

Bedri® yazdı:Uzun zaman oldu devre yapmayalı LM3886 yapacaktım ama şimdilik vazgeçtim. Devrelerle aramdaki bunca zamanlık ayrılığı WCF SE veya böyle müthiş bir çalışmayla sonlandırmalı.. Bu sene inşallah evleneceğim. Evimde yeni hoparlörüm olunca bu amplifikatörlerden biriyle beslemeli. Borç harç derken sanırım en az iki seneyi bulur hoparlör almam..zaten ampliyi de bu arada aheste aheste keyifle yaparım:) Çok teşekkür ederim:)

Hayırlı olsun Bedri Bey
Şimdiden mutluluklar dilerim
Evlilik hayatta verilebilecek en önemli karardır... demiş biri.
:)

WCF II den fazlasına ihtiyaç olacağınız hiç düşünmüyorum.

Ayrıca ticari amaçlı olarak WCF II de buradakine benzer pcb ile besleme kond. leri bir arada
olarak hazırlanacak.

Selamlar
hamist
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hakan-imp » 31 May 2013, 00:16

Evet Hamit Hocamızın dediği gibi WCF II Diy dostu olup, ses kalitesi bakımından da rakiplerinin de bir adım ötesinde diyebilirim...
hakan-imp
DIY Audio Fanatiği

İl: Gaziantep

İletigönderen Bedri® » 31 May 2013, 00:17

Çok teşekkür ediyorum:)
Elimde dev gibi iki adet soğutucu var (45x30x10cm) fakat endüstriyel amaçlı kullanılmış. Acaba audio için kullandığımız soğutucularla endüstriyel amaçlı kullanılanlar arasında ısı iletimi açısından bir fark var mıdır?. Mesela alüminyumun içinde daha fazla miktarda demir varsa ısı iletimi azalır ya... onun gibi yani...Soğutucu boyutları tam olarak aklımda değil boyutlar büyük olduğundan bodrumda duruyorlar:) Direnci fazla olur derseniz bir soğutucum daha var..muhtemelen içinde bakır alaşımı var çünkü rengi sarımtrak ve bayağı ağır. 22,5 x 25 x 7cm 1,2cm taban kalınlığı var. 20 adet kanadı var. 2 adet WCF II üzerine takılırsa soğutması mümkünmüdür.?
Resim
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

İletigönderen hamist » 31 May 2013, 10:09

Bedri® yazdı:Çok teşekkür ediyorum:)
Elimde dev gibi iki adet soğutucu var (45x30x10cm) fakat endüstriyel amaçlı kullanılmış. Acaba audio için kullandığımız soğutucularla endüstriyel amaçlı kullanılanlar arasında ısı iletimi açısından bir fark var mıdır?. Mesela alüminyumun içinde daha fazla miktarda demir varsa ısı iletimi azalır ya... onun gibi yani...Soğutucu boyutları tam olarak aklımda değil boyutlar büyük olduğundan bodrumda duruyorlar:) Direnci fazla olur derseniz bir soğutucum daha var..muhtemelen içinde bakır alaşımı var çünkü rengi sarımtrak ve bayağı ağır. 22,5 x 25 x 7cm 1,2cm taban kalınlığı var. 20 adet kanadı var. 2 adet WCF II üzerine takılırsa soğutması mümkünmüdür.?
Resim

Endustriel soğutucular farklı değildir,
ki aslında bir çok audio soğutucusundan daha düşük termal direnç içerirler.
Zira endustriel cihazlar çok geniş ısıl çevre farklılıklarında görev yapmak üzere düşünülür.
Boyutları nedeni ile yetmeyecek olursa, en fazla düşük devirli bir fan kullanırsınız.
Zira wcf devrelerin verimi, bilinen se class a lara göre 2 kat yüksektir.
Dolayısı ile ısı kontrolu daha kolay olur.
Testler sırasında ben 16x25x6 cm soğutucu kullanıyorum 60-75 derece arasında oluyor.
Uzun testlerde düşük devirli bir fan 30 dereceye indiriyor.

Selamlar...
hamist
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir