Bias Ayarlama

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Bias Ayarlama

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 28 Mar 2011, 17:04

Resim

İyigünler arkadaşlar, ben bu anfiyi daha önce yaptım mükemmel şekilde çalışıyor. 4 ohm'da yaklaşık 150W'lık bir çıkışı var. Merak ettiğim için bu anfiyi Class A olarak çalıştırmak istiyorum dolayısıyla bias'ı arttırmam gerek. Bu şemada bias'ı arttırmak için ne gibi değişiklikler yapmam gerekiyor ??
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Ynt: Bias Ayarlama

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 28 Mar 2011, 17:49

Bu amplifikatörde bias ayarı için gereken bias transistörü ve saz arkadaşları yerine diyotlar kullanılmış . Bias akımını yükseltebilmek için bu devrede köklü değişikliklere gitmek gerek sanırım. Teorik olarak baya bir donanım gerektiren bir konu olduğunu düşünüyorum. Benim boyumu on fersah aşacağı için daha fazla uzatmayayım:D Başarılar.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 28 Mar 2011, 19:07

Yorum için çok teşekkür ederim ancak şöyle düşündüm bu devre RAS100 devresiyle benzerlik gösteriyor sanki. RAS100'ün biası kolaylıkla değiştirilebiliyorsa buda değiştirilebilir sanırım.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 28 Mar 2011, 20:16

elektrobeyin yazdı:Bu devre RAS100 devresiyle benzerlik gösteriyor sanki. RAS100'ün biası kolaylıkla değiştirilebiliyorsa buda değiştirilebilir sanırım.

Ras100 devresinde bias ayarı yapılması ile ilgili bir yazıda DR.un tasarımcıyla(Nico Ras) bağlantı kurulmasını önerdiğini okumuştum. Ne yazıkki bu okuduğum mesajı bulamadım. Eğer ayar kolayca yapılabiliyorsa bunu öğrenmek isterim dorusu. Bu konuyu merakla izleyeceğim.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen ta2cjj » 11 Mar 2014, 17:07

elektrobeyin yazdı:Resim

İyigünler arkadaşlar, ben bu anfiyi daha önce yaptım mükemmel şekilde çalışıyor. 4 ohm'da yaklaşık 150W'lık bir çıkışı var. Merak ettiğim için bu anfiyi Class A olarak çalıştırmak istiyorum dolayısıyla bias'ı arttırmam gerek. Bu şemada bias'ı arttırmak için ne gibi değişiklikler yapmam gerekiyor ??

Selamlar..
Bu devrede bias akımını artırabilmenin tek yolu; sürücü transistörlerin beysleri arasında seri 2 adet diyota seri bağlı 10 Ohm direnç yerine trimpot koymaktır. İdealinde de bu diyotları kesinlikle soğutucuya bağlayıp ısıl kararlılığı sağlamak için soğutucuya bağlayarak ısıl kompanze edilmesi şarttır.
Mesela 10 ohm'luk direnç yerine 47-50 ohm'luk bir trimpotu 10 ohm'a ayarlanıp (orta bacağı kenar bacaklarından birine kısa devre edip) trimpotu 2 bacaklı olarak kullanmak gerekir. Bias için gerekli gerilim ise 2 adet 4k7'lik direnç üzerinden beyslere bağlanmıştır.
ta2cjj
Yeni Üye

İl: Ankara
Meslek: Mad.Müh.

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 17 May 2015, 13:22

elektrobeyin yazdı:Yorum için çok teşekkür ederim ancak şöyle düşündüm bu devre RAS100 devresiyle benzerlik gösteriyor sanki. RAS100'ün biası kolaylıkla değiştirilebiliyorsa buda değiştirilebilir sanırım.

RAS100'ün bias ayarı nasıl değiştiriliyor biri bunu açıklasa keşke. Dünden beridir forumda dolaşıyorum ama, hala net bir açıklamaya varamadım.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Amatör » 17 May 2015, 16:51

Gerilim kazancı çok yüksek bir amplifikatör bu.Bu kazancı ile olası osilasyonları gidermek adına nerede ise her sürücü transistörde kompanzasyon kondansatörleri kullanılmış doğal olarak.
Detay olarak fazla birşey beklememek gerekir diye düşünüyorum bu devreden.Bana sorarsanız,classA için zorlamaya değmez düşüncesindeyim.

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen olc technics » 18 May 2015, 11:01

Bu ampl. ü kadar özel yapan nedir? En temel amplifikatör tasarımıdır bu, taaa 1970 ler den kalma.

Devrede bias hattına 1N4148 ler yerine 1N400x diyotlar kullanılmış. Hamit hoca daha önce benzer bir konuya değinmişti sanırım, standart doğrultma diyotlarının bias hattına konulmasının sakıncaları hakkında.

Bir de gerilim kazancı anlamsız bir biçimde şişirilmiş :?

Yorum yapacak nitelikte biri olarak görmüyorum kendimi ama, bu ampl. de kayda değer başka bir şey göremiyorum.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen chf » 18 May 2015, 19:55

:? Hocam ben de bu A sınıfı nasıl çalışır anlıyamıyorum bir türlü sınıfta kalacam..A sınıfından B sınıfına geçemiyeceğim gibi geliyor bana ... Bu amfilere neden bir sınıf ismi verilmiş.. Bi de burda bir lambalı amfi dizayn etmişler..Bu nasıl bi lambalı amfi ...Bildiğimiz 12volt 3watt lık lamba...Adam değişik bir tarz yapmış...Hem de A sınıfı çalışıyormuş..
Eklentiler
bulbamp.png
En son chf tarafından, 01 Haz 2015, 00:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen chf » 18 May 2015, 21:16

Hocam bi de böyle bişe var... İngilizcesini çözemedim... Bu pi 'ler nedir 2 x pi nedir..Yukarı doğru %% işaretleri var bu nedir...Bu dalgayla pi 'nin ne alakası vardır, Bu A sınıfında bütünler bir dalga ,varken B ve AB Sınıfında dalganın yarısı gösterilmiş; neden AB sınıfındaki dalganın altında çıkıntı var da; neden B sınıfındakinde yok...Hocam bi de vaktinizi çalıyorum ama bu D ve T sınıfında neden bazı çizgiler kalınken bazı çizgiler ince ve aynı boyda...
Eklentiler
amplifier19.gif
amplifier19.gif (10.24 KiB) 1295 defa görüntülendi
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti