35W WCF SE II

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: 35W WCF SE II

Okunmamış iletigönderen zunda » 30 Nis 2013, 20:05

Amatör yazdı:Cihazın iç görünüm fotoğrafını ekleyebilirmisiniz acaba.Cihazların içini hep merak etmişimdir ve yapacağım cihazların yerleşimi için ilham kaynağı da olabiliyorlar.
Preamp olayını da yabana atmayın derim.'İyi' derecede bir preampın sesi,yapmış olduğunuz bu oldukça kaliteli amplinin önünde şaşırtıcı sonuçlar verebilir.Hamit Bey in önerdiği preamp da oldukça iyi lerden.
Kolay gelsin
Eklentiler
100_2569.JPG
aslında kafamdan geçen uygulamayı nedense tam olarak işe yansıtamadım ama yınede sonuç çok iyi gürültü hiç yok köprü diyodlar içinde bir soğutucu kullandım boşta iken onlarda bayağı ısınıyordu şimdi nerede ise soğuk çalışıyorlar .
100_2567.JPG
girişteki kırmızılar 2.2 mf 250volt onları be ekledim seste etkisi olumlu hele ras 100 dede kullandım sesi çok belirgin iyileşti.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen hamist » 30 Nis 2013, 20:20

zunda yazdı:
Amatör yazdı:Cihazın iç görünüm fotoğrafını ekleyebilirmisiniz acaba.Cihazların içini hep merak etmişimdir ve yapacağım cihazların yerleşimi için ilham kaynağı da olabiliyorlar.
Preamp olayını da yabana atmayın derim.'İyi' derecede bir preampın sesi,yapmış olduğunuz bu oldukça kaliteli amplinin önünde şaşırtıcı sonuçlar verebilir.Hamit Bey in önerdiği preamp da oldukça iyi lerden.
Kolay gelsin

Evet girişteki kond.lerin olumlu katkıları yadsınamaz.
Hatta olabildiğince şebeke girişine, en azından birinin yakın olması
daha faydalıdır.
Zira cihaz içine şebeke üzerinden taşınması muhtemel rf sign.lerinin
en kısa mesafede bastırılması gerekiyor.

Öte yandan, köprü diodlar için o boyutlarda soğutucuya gerek olmamalı.
Normalde taban sacına bağlanmış olması bile yetmelidir.

Sonuç olarak önemli olan ortaya üretilmiş bir şeyler çıkması.

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Amatör » 30 Nis 2013, 20:48

Gayet sade ve güzel bir tasarım olmuş,beğendim,elinize sağlık.
Besleme kondansatörleri yeterli geliyor mu?
Biraz yüksek seste ve bass yoğun müziklerde durum nedir acaba?
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen zunda » 30 Nis 2013, 21:21

Amatör yazdı:Gayet sade ve güzel bir tasarım olmuş,beğendim,elinize sağlık.
Besleme kondansatörleri yeterli geliyor mu?
Biraz yüksek seste ve bass yoğun müziklerde durum nedir acaba?
Selamlar

beslemede kanal başına 60000mf kullandım son ses gücünde daha kullanamadım maalesef ama resimlerde görülen hoparlörlerle iyi uyum sagladı netten buldugu bazı bass test müzikleri var onları denemişliğim var kendiminde rahatsız olacağı ses seviyesinde herhangi bir bozulma yetersizlik gözlemlemedim ama son seste durumu bilmiyorum ki bu müzikler ekstra bass agırlıklılar normal türlerde sorunsuz çalışacaktır bence bu miktar kapasite yeterli ki hamit abi ninde önerisi bu degerde olması yönündeydi.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 30 Nis 2013, 21:52

Anladım.Resimlerdeki hoparlörleri kullanıyorsunuz herhalde.Yüksek verimli kolay sürülebilir hoparlörlere benziyorlar.Bende de kenwood marka sizinkilere benzer kolonlar vardı.Muhtemelen bass hoparlör filtresiz direkt bağlı tweeterlarda da tek kondansatör kullanmışlardır.Ampliye çok az bir yük bindirirler.
Bu aralar bir hoparlör projesi üzerinde çalışıyorum,Croosover lar ile amplilerin uyumunu merak ettiğim için sormuştum.Derecesi yüksek kesimli crosslarda amplilerin nasıl zorlandığına şahit oldum.
Tabiiki WCF de böyle bir sıkıntı yok.Sizin besleme nizi görünce merak etmiştim.Teşekkür ederim fotoğraflar için.
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen zunda » 01 May 2013, 16:07

arkadaşlar bu gün resini ekledigim pre ampı denedim simetrik 25vac ye kadar beslenmekte 7815ve 7915 voltaj regilatörü kullanmakta doğrultma devresinden sonra pre amp a enerjiyi 680 ohm 1watt dirençlerle aldım çıkışında 1 mvdc ölçülüyor simetrik 19vac besleme ile wcf ile yaptıgım denemelerde sese olumlu yada olumsuz bir katkısını farketmedim (tl072,ne 5532,jrc 4558 ve lm 833 n ile denendi 4558 .072 ,833 5532 diye sıralayabilirim) ama ras 100 de sanki detaylarda biraz daha belirginlik oluştu ras 100 için ideal diyebilirim hani güzel bir kutuya sadece preyi yerleştirerek gerekli hallerde kullanmak daha güzel olacak böylece amfi devrelerimizin ve hoparlörlerimizin limitlerini zorlaya biliriz denemek isteyen olursa http://gc.digitw.com/KITs/BTL-TDA7294-V ... -V2-BL.pdf http://gc.digitw.com/new_page_26.htm
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 01 May 2013, 16:21

zunda yazdı:arkadaşlar bu gün resini ekledigim pre ampı denedim simetrik 25vac ye kadar beslenmekte 7815ve 7915 voltaj regilatörü kullanmakta doğrultma devresinden sonra pre amp a enerjiyi 680 ohm 1watt dirençlerle aldım çıkışında 1 mvdc ölçülüyor simetrik 19vac besleme ile wcf ile yaptıgım denemelerde sese olumlu yada olumsuz bir katkısını farketmedim (tl072,ne 5532,jrc 4558 ve lm 833 n ile denendi 4558 .072 ,833 5532 diye sıralayabilirim) ama ras 100 de sanki detaylarda biraz daha belirginlik oluştu ras 100 için ideal diyebilirim hani güzel bir kutuya sadece preyi yerleştirerek gerekli hallerde kullanmak daha güzel olacak böylece amfi devrelerimizin ve hoparlörlerimizin limitlerini zorlaya biliriz denemek isteyen olursa http://gc.digitw.com/KITs/BTL-TDA7294-V ... -V2-BL.pdf http://gc.digitw.com/new_page_26.htm

Bazı ampl.lerde giriş empedansı düşüktür,
bu ampl.lerde bizler prea. kullanmadığımız zaman
giriş kapasiteleri nedeni ile üst frekans sınırını kaybedebiliriz.
Bu gibi durumlarda alçak çıkış emp. prea. fayda sağlar.
Ama zaten yüksek giriş emp. bir devrede, prea. iyi olduğu taktirde
fark algılanmaz.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Amatör » 01 May 2013, 20:26

zunda yazdı:arkadaşlar bu gün resini ekledigim pre ampı denedim simetrik 25vac ye kadar beslenmekte 7815ve 7915 voltaj regilatörü kullanmakta doğrultma devresinden sonra pre amp a enerjiyi 680 ohm 1watt dirençlerle aldım çıkışında 1 mvdc ölçülüyor simetrik 19vac besleme ile wcf ile yaptıgım denemelerde sese olumlu yada olumsuz bir katkısını farketmedim (tl072,ne 5532,jrc 4558 ve lm 833 n ile denendi 4558 .072 ,833 5532 diye sıralayabilirim) ama ras 100 de sanki detaylarda biraz daha belirginlik oluştu ras 100 için ideal diyebilirim hani güzel bir kutuya sadece preyi yerleştirerek gerekli hallerde kullanmak daha güzel olacak böylece amfi devrelerimizin ve hoparlörlerimizin limitlerini zorlaya biliriz denemek isteyen olursa http://gc.digitw.com/KITs/BTL-TDA7294-V ... -V2-BL.pdf http://gc.digitw.com/new_page_26.htm

SE bir amplinin önüne sizin uyguladığınız preamp biraz basit kaçmış da olabilir.Bu preamp zannedersem chipamp ların önünde daha verimli olur.
Aslında opamp çıkışlarına şu şekilde bir uygulama yapıp biraz classA lık katsak belki daha iyi sonuç verebilir.
Mesela şu şekilde,belkide hiçbir şeye gerek yoktur.
newbuffer.gif
newbuffer.gif (5.57 KiB) 939 defa görüntülendi

Bu şekle yakın bir denemem olmuştu aslında,sonuçlarıda bana göre olumlu idi.
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen zunda » 02 May 2013, 00:06

Amatör yazdı:

SE bir amplinin önüne sizin uyguladığınız preamp biraz basit kaçmış da olabilir.Bu preamp zannedersem chipamp ların önünde daha verimli olur.
Aslında opamp çıkışlarına şu şekilde bir uygulama yapıp biraz classA lık katsak belki daha iyi sonuç verebilir.
Mesela şu şekilde,belkide hiçbir şeye gerek yoktur.
newbuffer.gif

Bu şekle yakın bir denemem olmuştu aslında,sonuçlarıda bana göre olumlu idi.
Selamlar

teşekkür ederim ama maalesef bunu çizip uygulayacak birikime henüz sahip degilim bu konudaki bidiği kopyala yapıştırdan öte geçmedi yada bir tornacıdan ne kadar elektronikçi olursa o kadarım.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 02 May 2013, 13:14

Aslında ben de pek farklı durumda değilim sizden.Bilgisayarda çizimi bir türlü öğrenemedim.Hala elde çizim ile yapıyorum plaketleri :)
Kolay gelsin,selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir