Pcb Yaptırım Araştırması

Toplu Alım ve PCB » Forumca toplu malzeme alımı ve proje PCB'leri toplu satışı haberleri.

Cevap: Pcb Yaptırım Araştırması

Okunmamış iletigönderen Hazar » 23 Mar 2009, 17:51

3 günde alelacele sunulup sonra vazgeçilen bir iş olduğundan talep görmemesini normal karşılamak lazım.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 23 Mar 2009, 18:00

E biz miyiz şimdi suçlusu? Ayrıca 3 gün diil sanırsam 1 hafta kadar durdu o ilan orda. Neyse...
Bulabilirsem notlarımdan o PCB cinin telefonunu neyin bi konuşayım.. Tabii laf ağzımdan çıktı bi kere toplu alım yapmam.. Eğer niyetiniz varsa toplayın paraları felan, ben gerisini hallederim.. İster kulaklık amfisi için ister başka proje için (tabii benim projem)..
Ha.. Bu arada unutanlar için: Çift yüzlü, silk screen baskılı, yeşil solder mask kaplamalı, lehim adacıkları kalay kaplı (%50 fazlasına altın kaplama da yapıyor) FR4 malzeme, 1 haftada teslim idi hatırladığım kadarıylan.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen supernova » 23 Mar 2009, 18:56

Alımın netleşmesi halinde benim siparişim kesin olarak ; Dr.un çizdiği ve benim malzemelerime göre biraz değiştirdiğim Amplifikatör kartı olmak üzere 2 set JfetG.C. Altın kaplama..
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen Hazar » 29 Haz 2009, 23:01

pcbtedarik yazdı:PCB alimlariniz icin **** adresinden fiyat almanizi tavsiye ederim.

Saygilarimla

Site içinde geliştirilen projelere PCB ihtiyacımız oluyor; bunu genellikle yurtdışı kaynaklarla ya da evdeki imkanlarla çözüyoruz. Firmanız, bizim ufak adetli ihtiyaçlarımıza mantıklı çözümler sunabilecekse, sizinle çalışmayı isteriz. Bu tarz bilgileri ayrı bir konu açarak belirtirseniz, genel bir karar verebiliriz.
Saygılar.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Haz 2009, 09:53

Türk firmalarının tavrı belli: 100$ setup ücreti, sonra 1$ a pcb.. Yani, bizim talebimizin tam tersi..
........
Elin üç kuruşluk Bulgarına iki PCB sipariş verdin mi teşekkür maili gönderip bedavaya dizayn hatalarını düzeltiyor, ama ostimde sinek avlayan kendi vatandaşına hazır gerber kalıplarını gönderdiğinde "kaç bin tane?, devamı var mı?" diye şabalak sorular soruyo! Konya sokakta 2 metre dükkanda, senede 10 kalıp basan ruh hastası herif seni kara listeye alıyo, beğenmeyip işini kabul etmiyo! Sanki adamlardan sadaka istemişiz... Sanki suç işlemişiz 2 tane pcb sipariş etmekle...Sanki memlekette milyon çeşit elektronik cihaz üretiliyo da pcbci tayfasının başını kaşıyacak vakti yok...
Açıkcası ben bu tavırlardan sıkıldım.. Eğer bu ilanı veren arkadaş da bilmem kaç dolar setup ücreti ya da şu kadardan az basmam gibi bir ticari felsefedeyse (ki bence öyle) silelim ilanı gitsin.. Bize yardım etmeyenlere biz neden yardımcı oluyoruz?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 30 Haz 2009, 10:05

drhardware yazdı:Türk firmalarının tavrı belli: 100$ setup ücreti, sonra 1$ a pcb.. Yani, bizim talebimizin tam tersi..
........
Elin üç kuruşluk Bulgarına iki PCB sipariş verdin mi teşekkür maili gönderip bedavaya dizayn hatalarını düzeltiyor, ama ostimde sinek avlayan kendi vatandaşına hazır gerber kalıplarını gönderdiğinde "kaç bin tane?, devamı var mı?" diye şabalak sorular soruyo! Konya sokakta 2 metre dükkanda, senede 10 kalıp basan ruh hastası herif seni kara listeye alıyo, beğenmeyip işini kabul etmiyo! Sanki adamlardan sadaka istemişiz... Sanki suç işlemişiz 2 tane pcb sipariş etmekle...Sanki memlekette milyon çeşit elektronik cihaz üretiliyo da pcbci tayfasının başını kaşıyacak vakti yok...
Açıkcası ben bu tavırlardan sıkıldım.. Eğer bu ilanı veren arkadaş da bilmem kaç dolar setup ücreti ya da şu kadardan az basmam gibi bir ticari felsefedeyse (ki bence öyle) silelim ilanı gitsin.. Bize yardım etmeyenlere biz neden yardımcı oluyoruz?

Katılıyorum, zamanında ikimiz de Türk piyasasını araştırmıştık ve sonuçlar dediğiniz gibi oluyor. "Adet" söz konusu olmadıkça yurtiçinden talebi karşılamak imkansız gözüküyor, ne zaman ki devreye "adet" faktörü giriyor, o zaman ülkemizdeki alternatiflerine yönelebiliyoruz. Bu firma da ilanını bırakmış, belki farklıdır diye ilanı onayladım. 2 gün içerisinde bir açıklama gelmezse kaldırırız.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 Haz 2009, 10:56

Son 14 aydır PCB yaptırmak için İstanbul ve çevresinden Manisa'ya kadar uzanan bir alanda teklif aldım, ziyaret ettim, muhabbet ettim durdum. Zaten Karaköy, Dudullu, Maslak Atatürk Otosanayi çevresinde işyeri gezer, halkın derdini dinler bir vaziyetteyim. ;İnternet'ten ne bulursam karıştırdım, telefon ettim vs. vs. Sonuç Dr. ve Hazar'ın anlattıkları ile aynı.

10 taneye kadar prototip üretecek bir yer yok maalesef. Prototip fiyatı verenler ise komik, aynı fiyata üretim yaptırabiliyorsunuz.

Zaten çift yüzlü deyince fiyat da iş de kopuyor. Ucuz fiyat veren küçük üreticiler çift yüzlüyü dışarıya yaptırdıklarından maliyet gene fabrikasyona dönüyor. Eşe dosta rica edip büyük firmaların prototip birimlerine yaptırdıklarım ise zaman konusunda çok geniş bir aralığa yayılıyor.

Hani bu iş için yatırım yapıp servis vermeyi bile düşündüm ama astarı yüzünden pahalıya çıkıyor.

Şimdi bu memlekette bu iş yapılamıyorsa ne gibi bir işsizlik var anlamıyorum. O zaman Tahtakale'de plastik döktürüp telefon için baskılı devre ürettiren adam bunların baskılı devre fiyatının yarısına komple telefonu Çin'den ithal edince kimse de alınmasın yerli sanayi ölüyor diye.

Toner ve asitle uğraşmaktan başka çare yok gibi :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 30 Haz 2009, 11:16

malesefki öyle dr. ve hazarın açıklamalarına bende katılıyorum .dr. un dediği tarz insanlar istanbuldada var.adama pcb yaptırmak istediğimde söylediğim mikatarı komik buluyo miktarı bu sefer fazladan söylüyorum bu seferde bana komik birim fiyatları veriyo nedir ne iştir anlamıyorum bu pcb cileri hele bu 100$ setup ücreti olayı başka bir muamma.onu sorduğum zamansa bana şöyle diyolar-onun yok hazırlanması var baskı makinesine göre ayarlanması var var oğlu var misalinde laflar ediyolar.ben bir yerden duydum küçük pcb basma makineleri çıkmış fiyatının cuzi olduğunuda duydum ama ne kadar doğru ne desem yalan eğer o tarzdan birşeyler varsa fiyatıda uygun ise alalım plaketleri öyle basalım yoksa yine asite tonere kaldık :x
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e154 » 30 Haz 2009, 11:31

en iyisi lazer yazıcıyı bozup pcb basmak. ama onada çok uğraş gerekir.
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Hazar » 30 Haz 2009, 11:42

Yabancıların bu konuda bir çözümü var aslında.

Örnek vereyim, http://www.batchpcb.com/ . Bu site SparkFun isimli yabancı firmanın yan kuruluşu gibi birşey. SparkFun'u biliyorsunuzdur, bilmiyorsanız da zilyon çeşit "tek tek almanız güç" malzemeyi sunan güzel bir firmadır, çok geniş bir ürün çeşidi mevcut. Peki BatchPCB'nin farkı nedir, niye örnek olarak verdim.

SparkFun kit üretip satan bir firma, dolayısıyla adetli çalışıyorlar zaten normalde. İşlerini de çinli Gold Phoenix isimli firma ile görüyorlar. Bu Gold Phoenix firması SparkFun'a fazla iş yapmış olacak ki, aralarında bir anlaşma düzenlenmiş. BatchPCB sitesi sayesinde isteyenler bastırmak istediği PCB'lerin gerber kalıbını siteye yüklüyor. Ondan sonra firmadaki adamlar, yüklenen PCB'leri tek bir "panel" üzerine düzgünce yayıyorlar, alanı maksimum verimli kullanarak. PCB bastırmak isteyenden cm2 bazında ücret alınıyor, yani bir panelde kapladığı alan kadar. Bu arada, panel dediğim de ufak birşey değil, yan yana 3 tane TV boardı sığacak boyutta birşey, tam boyutu Gold Phoenix sitesinde var. Dolayısıyla ufak ufak birçok PCB sığdırıyorlar üzerine, sonra üretime gidiyor. Adamlar hepsini kesip ayırıyor, kargosunu yapıyor ve iş bitiyor.

Burada avantaj ne? Firma tek panel fiyatı ödeyerek alıyor, bu 100 dolar olsun (tamamen örneksel rakamlar, gerçeği yansıtmaz). Panelde 30 tane farklı PCB olsun, normalde sen kalkıp koca firmaya ufacık PCB yaptırmaya kalksan senden 30 dolar alır zaten. 30*30 = 900 dolar eder tek tek yaptırsanız. Ama firma 100 dolara malediyor, karını kargosunu el emeğini ekleyip 200 dolar üzerinden 30 kişiye bölüyor. Sonuç, kişi başı 6,7 dolar.

Ben bunu Türkiye'de yapmayı düşündüm. Çok bilinen kurumsal bir firmaya bu görüşü açtığımda "biz tek panel üzerinde farklı dizaynlara izin vermiyoruz" dediler. Sebep sordum, yok. Ben söyleyeyim sebebini; adamlar 900 dolar kazanacakken 100 dolar kazanmaya razı olmuyorlar çünkü. Halbuki bu işi sana yaptırmadığım için 0 dolar kazanıyorsun, yaptırsam 100 dolar kazanacaksın. Bunun hesabını yapamıyorlar işte.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Toplu Alım ve PCB

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir