PCB Kaplama hususları

Toplu Alım ve PCB » Forumca toplu malzeme alımı ve proje PCB'leri toplu satışı haberleri.

Cevap: PCB Kaplama hususları

Okunmamış iletigönderen sercii » 04 May 2009, 22:17

ben altın kapladım ilk basta sonra dr tavsiyesi ile gumuse dondum..ben cökertme yöntemi ile yapıyorum...butun pcbleri gumus kapladım has gümüş kolay kolay oksitlenmez üzerine hava ile teması kesen maddelerden surerseniz sonuc daha iyi olur.suan pcblerımde oksit yok...ayrıca cok damar hoparlör kablolarınada kaplamayı basardım sonuc harıka.....
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 05 May 2009, 02:23

Dün gece geç saatlerde yazdığım, (int ..kapanması dolayısıyla)gönderemediğim şu
satırları göndereyim öncelikle....Arkadaşlar..işin hifi tarafını bi tarafa bırakırsak ...
Kanımca bu bahsettiğiniz balmumudur,verniktir,yeşil boyadır..vs..vs..yaklaşımları bana kusura
bakmayın ama çok.... ama çok saçma yaklaşımlar olarak geliyor
Amaç ilk önce bakırdaki korozyon ise bu işin net ve en basit çözümü kartı komple
lehimle kaplayın bu kadar basit ...Bi Dinozor olarak bu güne kadar gördüğüm şu ki
bütün fabrika kartlarının en az %80 ni sadece komple lehimdir..
Hem korozyona en basit çözüm ,hem de kanal direncini artırmak...
şimdi bana bu saatte tarihi eser arattıracaksınız vesselam ...
bunlar 80'li yılların başları.. 81-82-83 gibi.... atılmışlar gibi ama daha iyilerini yapınca..
bende bu lehim kaplama o kadar alışkanlık olmuş ki ilk kaba aramalarda bile bi tanecik lehimsiz kart (ki hangi fii tarihi Allah bilir)elime geçti..
Baskılı devrenizi asit'ten aldıktan ve üzerindeki boya vs..(herneyse) türü malzemeyi temizledikten sonra (şimdilerde kaldımı bilmiyorum ama Klorlu vim
gibi..ki limonlusuda çıkmıştı,yaramaz..)bir ürün ve bi bulaşık süngerinin sert tarafını bir iki damla su koklatarak,piril..piril parlatırsınız...
Kartınızı derdes kurutup (havayla havlet olur kerata..)bian evvel bi pamuk parçasına,bi nohut lehim pastası bulaştıraraktan kartın en ücra köşelerine
sinsice nüfus ettirirsiniz...işlemin çoğu bitmiş demektir,son hamlenizden önce artık çay ya da kahvenizi yudumlayabilirsiniz (Mohikan'lara dumanla
selam göndermek,tü kaka alışkanlıklar sahiplerininde kendi bilecekleri iş şüphesiz..)
Son olaraktanda havyanızın ucunu temizleyerek:
kartı 80-85 derece bi açıda(mümkün olduğunca dik)arkasından destekleyerek,yukarıdan aşağıya bol lehim kullanarak lehimlersiniz..yeterli pasta,bolca lehim
ve de uygun havya derecesi;yer çekimininde katkılarıyla...oldukça temiz bi lehim kaplama işlemi gerçekleştirmiş olursunuz..Haaa çok çok pürüzsüz diyen arkadaşlar varsa o da çok
kolaydır..yalnız bi adet sıcak hava tabancası gerktirir bu iş..
Kabaca bol lehim kapladığınız kart'a tabancayı dikkatli bi şekilde tutarsınız,lehim eridiği
anda elinize aldığınız örneğin bi havlu gibi kalınca bi bez parçasıyla hızlıca lehimi çektirirsiniz..(bu kısmı net anlatamadım galiba..ya işte çekin bezi,süpürün attırın lehimleri kartın
üzerinden ..) yalnız lehimleri süpürdükten sonra deliğe atmayın tepe tepe kullanırsınız..
Anamıda alıp gitmem..vesselam
Eklentiler
l 002.jpg
l 001.jpg
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Okunmamış iletigönderen e_cag » 05 May 2009, 08:41

Elinize sağlık Dinozor hocam. Doğrusu sizin kartlar gibi iyi örneklerini gördüğümden beri lehim kaplama bana da umut verici görünmüştür ancak kendim havya kullanarak istediğim kalitede yapmayı hiç beceremedim. Galiba bir sıcak hava tabancası emanet bulup bir kez daha deneyeceğim :) . Ersoy'un sıcak hava tabacası ile aldığı güzel sonuçları da görmüştüm.

Lehim kalınlığı iyi tutturulunca gerçekten hem yollar beslenip biraz kalınlaştığı hem de yüzeyler hep parlak kaldığı için soruna güzel çözüm oluyor. Bir yerde plaketi krem lehim ile sıvayıp fırında eritip kaplama metodunu görmüştüm (sanırım Hazar göstermişti sayfayı). Ancak denediğimde güzel olmadı. Belki krem lehim ile hava tabancası metodlarını birleştirirsem daha da iyi sonuç alırım.

Gümüş kaplama işine de soğuk değilim diğer taraftan ama evde istediğim zaman kolayca ve tekrarlanabilir başarı ile uygulayabileceğim, maliyeti makul, malzemeleri kolay bulunur türden bir metod haline gelmesi lazım önce. Forumda var mıydı gümüş kaplamanın nasıl yapılacağına dair bilgi? Unutmuşum varsa da...
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Hazar » 05 May 2009, 09:41

Ben krem lehimle kaplayıp, ütünün üstüne koyarak kapladım. Kart ütü tabanından biraz büyüktü, bu yüzden işlem zor oldu. Bir de, krem lehimi "altı gözükecek" incelikte sürmek lazım, ben bol sürdüm, üstünden almaya yetiştiremedim.
Sonuç iyiydi bu arada ama süper değil..

Gümüş kaplamayı Sercan yapıyor, anlatsın bize.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 05 May 2009, 10:33

gümüş kaplama konusunda google'lamak pek işe yaramadı bu arada. Sercii anlatsa güzel olur. :)
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 07 May 2009, 03:57

Bu konuda çok şeyler yazılabileceği şüphesiz de birşeyler daha söylemeliyim... bahsettiğim
bu lehim kaplama olayı gerçekten basit de..tabii ki bi el alışkanlığı olduğu da yadsınamaz..
Tıpkı bi piyanist,bi soprano..ya da bi sporcu..nasıl gereken uzuvları sürekli canlı tutar..
bu işte öyle,hemen hemen her işte olduğu gibi ,mesela kırk da yılda bi "pozitiv 20" ile baskı yapacağım tutar (ki illaki tarihi yine geçmiştir...tıpkı hayat gibi sular seller misali...)
lan bu mereti 2.5 dak..mı?..3.5 dak..mı? pozlandırıyoduk diye düşünürsünüz ikisinden biri
doğrudur da ,zamanı geçmiş pozitivi'de yan cebinize koyamazsınız..her türlü etki ganimet,
Allahın emri olur artık bi öyle bi böyle deneyip sonuca ulaşmak (ama yılmamak)...sonrası
öyle bi meleke kazanırsınız ki e'ler olur "E",..go'lar olur "GO"...toplarsanız..;şişmiş bi"EGO"
kibarca yok mu Len basılacak kart ..mart ..anasını satimm..dersiniz,eliniz gözünüz öyle bi
alışmıştır ki tıpkı bi robot...gerisi zaten (kimin tabiriydi?) çiş gibi gelir...hangi insanoğlu
kaşığı ağzına götürürken eliydi,kol açısıydı,göz takibiydi yapar ki.."homuni gırtlak" işlem
tamam...uzattık galiba ...neyse esas bahsedeceğim konuya geleyim...
Sevgili Emin kardeş benim dandik kartlara iltifat etmiş,teşekkürler....
gerçi "O" tarihler düşünüldüğünde olağandışı gibi yorumlanabilir belki..(ki o zamanlar "oje"
den......baskılı devre kalemlerine geçiş döneminde ...0.2 mm - 0.3 mm kanallı kartlar
basmayı siz tahayyül edin bi zahmet) ha bu arada ablam benden ojelerini saklamak gibi
bi eziyetede maruz kalmıştı ..ta ki bu baskılı devre kalemleri,pozitiv 20'ler çıkana kadar..
Bu lehim kaplama olayından sonra ilk aklıma gelen ve de sürekli de aklımda olupda bi türlü deneyemediğim kalaylama olayı...Siz'lerin çoğunluğu bilmez de anne babalarınız bilir...
Fi tarihlerinde (gerçi şimdilerde de tek tük vardır sanıyorum) mahalle aralarında çoğunlukla
"çingene" ler bu işi yaparlardı ,Anneler bakır kab kacak ne varsa sıra alır,akşamları ya da
"gün"lerinde benim tencerem senin tencereni döver muhabbetleri...tıpkı 'ay şekerim' bu
homo..pardon momo bi beyazlatıyo..bi beyazlatıyo..bu mursil'i tövbe eve sokarsam bi daha
karaca'ları gırla..."TV" konularına girmeyelim gari...
ben bu sevgili çingene kardeşlerimize ya abi şu kartıda bi aradan çıkarsan gibi bi "gaflet"
içinde olamazdım takdir edersiniz...Bu kalay denen meretle nasıl olsa bi gün tanışırız diye
düşünüp durur idim eşe dosta sadece bahsederdim olaki bi delikanlı "al sana kalay" deyip
çıka gelir....Ki bi gün geldi de..(ben diyeyim 8..siz deyin 10..yıl önce) ben o gün bu gün
hala bu kalay işini yapabilmiş değilim...(klasik kalay bu ortama,bu düzene,gırla gidiyo da)
Neyse bu lehim dediğimiz zerzevat malumunuz...kurşun-kalay....toplamı ,aldığınız
lehimin üzerinde şanslıysanız %55 Sn-%45Pb...%60Sn-%40Pb...%65Sn-%35 Pb ..gibi ibare'
ler olmalı ...kalay oranı ne kadar fazlaysa lehim daha parlak ,tersi...şöyle söylersek kurşun
oranı ne kadar fazlaysa o kadar mat (soluk,solgun) olur....yani bizim tercihimiz kalay oranı
yüksek lehimlerdir; yanisi bu adi kurşunu sevmeyiz vesselam....zaten çok da değersizdir aslında....gerçekte lehim aldığımızda kalay'a para veririz..yani bu pırıl pırl...piril piril
parıltının sebebi kalaylasam da mı ? kalaylamasam da mı? dedirten "kalay"dır da bu zat-ı
muhteremi bi lehim gibi 0.75mm ya da 1mm gibi bi çapta bulabilmek acep mümkün
müdür? bilemiycem şahsen.... ki şekil "A" da görülen elimdeki kalayın kalınlığı normal bi
havya ile bi kart üzerinde uygulama yapılabilecek bişey değil...
bu kalaylama olayı hep aklımda da bunu araştırmış değilim ama o kalaylı bakır tencerlerden
yemek yemiş birisi olarak,o harır harıl ateşlerde,kepçe kaşık hain darbelere çok çok uzun
dayanmasıda ilginç geliyor doğrusu...artık bitireyim,geç oldu ..iyi sabahlar..
Son bi not;bu kalay eyip büktüğünüz zaman çıtır..çıtır sesler çıkaran bi ilginç malzeme..
Eklentiler
sn 004.jpg
sn 003.jpg
Dinozor
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 07 May 2009, 04:20

Kalınlığı belirten bi zerzevatı unutmuşum......kibrit reklamı yapmayalım da bu kalemin
kalınlığıda takdiriniz vesselam.....
Eklentiler
k.jpg
Dinozor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 07 May 2009, 09:18

Biraz googllelayıp lehim alaşımlarının erime noktalarını buldum. Sadece kalayla kaplama, kullanageldiğmiz lehim alaşımlarından birazcık daha yüksek sıcaklıklarda yapılabilir görünüşe göre. İbrahim hocamın önerisi denemeye değer bence. Bizim diy işlerinin sonu olmadığına göre (lise sonda asetat kalemi ile elle çizerek yaptığım ilk anfi kartlarımdan biri yirmi yıldır evde durur) herhangi bir kartta deneyip önümüzdeki yıl ne hale geldiğine bakabiliriz. Ben de kalay arayayım bir ara.

Solder Alloy Melting Point (°C)
5Sn-95Pb 307
0.5Sn-92.5Pb-2.5Ag 280
Sn/5Sb 243
100Sn 232
99.3Sn-0.7Cu 227
96.5Sn-3.5Ag 221
52In-48Sn 118
Sn/3.0Ag/0.5Cu 219
Sn/3.8Ag/1.0Cu 217
Sn/3.5Ag/1.0Cu/3Bi 213
50In-50Pb 209