Sıcak. Dahada sıcak olacak.

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Ynt: Sıcak. Dahada sıcak olacak.

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Haz 2010, 08:20

Hatta bizim PGA için de besleme sağlayabiliriz kartın bir kenarında. Nasılsa bir trafoya yer vereceğiz bu işler için. Fikirler çoğunlukla Ersoy'dan bu arada... :mrgreen:
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Hazar » 02 Haz 2010, 12:07

PGA demişken; şu an yayında olan PGA devresinin ultimate versiyonu da proje planımızın içinde. 2-8 arası giriş seçicili, amplifikatör sağlığı izleyicili (bu konuda konuştuğumuz mevzunun daha gelişmişi) çok esnek programlanabilen, LCD ekranlı vb. tam odyofil işi. Bu biraz zor bir proje ve prestij amaçlı olacak, dolayısıyla bölümlere ayırıp yavaş yavaş yapacağım. Parçalar yavaş yavaş elime ulaşıyor, Takamisawa audio rölelerim, ELNA kapasitörlerim vb geldi mesela..

Bu konuda konuştuğumuz koruma devresini de öncelikli olarak ayrıca yapacağız.

Diyeceğim odur ki bu yaz bir sıkıntı çıkmazsa birçok projeyi patlatacağım.. Projeye boğacağım forumu :lol:
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen mfethi » 02 Haz 2010, 12:09

http://www.siliconchip.com.au/cms/A_103286/article.html

Şöyle bir devre var. Ben yaptım, çalışıyor. Ama sizin istediklerinizi ne derece karşılar bilemiyorum. Fan kontrolü de üzerinde. Soğutucuya takılan termiklere göre 60-80 derece (ben 40-60 taktım) arasında fanı açıyor. Ama geciktirmenin dışında hoparlörü korumak için ne yapıyor tam bilemiyorum.
Eklentiler
hop koruma.jpg
hop koruma.jpg (54.12 KiB) 904 defa görüntülendi
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Haz 2010, 13:45

Muhtemelen çıkışta dc görünce röleyi bırakıyor hoparlör korumak için. Ancak yazının devamını okumak için ödemek lazım. Benzeri birşeyi yapmayı umuyoruz hep birlikte. Bir de fan kontrolü mü eklesek acaba hepsibirarada kartımıza?
Ultimate PGA iyi olur bence de. Kaynak seçici odyofil seviyede olursa çok kolay bulunmayan orijinal bir devremiz olur ve kendi adıma bayıla bayıla uygularım. :D
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen mfethi » 02 Haz 2010, 19:36

e_cag yazdı:Muhtemelen çıkışta dc görünce röleyi bırakıyor hoparlör korumak için. :D

DC görünce bıraktığını bilmiyorum. Ama soğutucu sıcaklığı, termikle belirlenen sınırın üzerine çıkınca hoparlörleri devreden ayırıyor. Gerisi fan kontrol şeklinde. Belli bir sıcaklığa ulaşınca fanları çalıştırıyor, soğuyunca kapatıyor. Isı kontrol edilemez sınıra ulaşınca hoparlörü ampliden ayırıyor. İki ampli devremde kullandım. Kararlı da çalışıyor. Beslemesi sorun olmuyor (simetrik 55V'a kadar).

Herhalde Picli birşeyler yapmayı düşünüyorsunuz.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Haz 2010, 19:57

Evet, picli olsun (esneklik sağlar, gecikme zamanını ayarlamak lazım olabilir mesela) sağda solda aksesuar olarak verilen, tek başına yapıp eklemeyi düşünmediğim(iz) aslında hem elzem hem konforlu olan korumaları vesaireyi bir arada içeren birşey olsun diye düşünüyoruz.

Silikonchip'in devresini yaptığınıza göre detayları da var sizde. İsteyen olursa öm - e-mail ile haberleşmek lazım. Belki oradan termal korumayı da eklemek iyi olur, işi çığrından çıkarmazsa. Buna da ultimate protection demeli artık. :D
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen mfethi » 02 Haz 2010, 21:43

e_cag yazdı:Ancak yazının devamını okumak için ödemek lazım.

Silikonchip'in devresini yaptığınıza göre detayları da var sizde. İsteyen olursa öm - e-mail ile haberleşmek lazım.:D

Yazının detayları için ödeme gerekiyor. Ama projeye ait baskılı devre şeması, yerleşim planı, vs. verdiğim linkten alınabiliyor. En iyisi başka bir başlık altında forumda yayımlamak. Bulması da kolay olur. Birazdan eklerim.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Haz 2010, 21:48

Tamam, hatırladım şimdi: Sayfada devrenin resmini tıklayınca açılan pencerede sırayla detaylar geçiyordu. Velhasıl copyright sıkıntısı olmadan gereken bilgiye ulaşılabiliyor zaten. Makaleyi okumak da çok şart değil bana göre. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Önceki

Serbest Kürsü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir