Power Led

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Power Led

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 11 Haz 2013, 10:36

Selamlar
23w lık beyaz ışık veren tasarruflu lambaların üzerinde 1300-1500 ansi lümen ışık gücü olduğu yazıyor.
Ben 3W power ledlerden kullanarak bu lambalar kadar ışık veren bir lamba yapmak istiyorum.
Bluemavi sitesinde satılan power ledlerden almak istiyorum. Fakat satılan ledlerin veri sayfasına ulaşacak kadar bilgi yok maalesef. Sadece Power Led 3W Beyaz 170-190 lümen yazılmış. ( Başka bir yerde bulduğum 3W Power Led bilgisine göre bu ledler 3.6V - 0,8 A akım çekiyor..)
Tasarruflu lambalar kadar ışık vermesini istersem eğer 9-10 tane led kullanmam gerekiyor sanırım değil mi? Hazır olarak gördüğüm birçok power led lambada 3 adet led kullanılmış. Tasarruflu lambanın ışık gücü ile ortalama 500 ansi lümenlik ledlerin aydınlatması nasıl kıyaslanabiliyor? (Tanesi 3w olan power ledlerden kullanıldığını varsayıyorum)
Bu ledleri nasıl beslemem uygun olur? Seri bağlamam daha iyi mi olur? 3.6 V ile besleyip 8A akım vermek hoş olmaz sanırım:)
Bir de ısınma sorununu nasıl halletmemi önerirsiniz? (Ledleri lambaya göre biraz daha geniş bir yüzeye yaymayı düşünüyorum. Bir soğutucu düzenek kurmak mümkün olsa lamba boyutlarında yapmayı tercih ederim.)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Ynt: Power Led

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 11 Haz 2013, 20:11

Öncelikle sabit akım kaynağına ihtiyaç var, sadece gerilim regülasyonu yetmiyor.
Sabit akım kaynağı olmadan üretece bağlandığında kısa bir süre sonra normalden daha fazla akım çekme eğilimi gösterip hapı yutuyor bu meretler. Ayrıca soğutmada önemli, kimisi hazır soğutucu alıp öyle kullanıyor kimisi devre üzerinde geniş bir bakır alan ayırıp smd eleman gibi oraya monteliyor abartıp cpu soğutucusuna takan da var.
Elimde bir kaç döküman var onları ekliyorum şimdilik. Daha kurcalasam çıkar ama kimbilir nerededir.
Bir ara deneme amaçlı bunlardan birer tane aldım kenarda duruyorlar, vakit bulupta bir kaç deneme yapamadım gitti.
Aydınlatma amaçlı bunlarla uğraşmayı ben de düşünüyorum yakın zamanda, hatta şu an odamı 76 tane beyaz led ile yaptığım uydurma ampul ile aydınlatıyorum yakında değişik versiyonlarda çıkarabilirim.

Power Led driver.zip
(347.84 KiB) 350 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Power Led Driver