İşlerden soğudum

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Ynt: İşlerden soğudum

Okunmamış iletigönderen birgitay » 11 Oca 2015, 16:28

zunda yazdı:formun ilk üretici üyelerinden Dr.Hardware nin yazdıgı bir yazıydı sanırım bu hobi araba sattırır adama demişti o zaman anlamamıştım ama şimdi hak veriyorum bu hobi sürekli götüren ve bize sadece ögrendiklerimizi bırakan bir eglence olarak kalmalı ticari düşünmek pekte akıl karı degil sanırım geçen yaz yardım amaçlı kurulmuş bir vakıf benden dügünlere kiraya verip biraz para kazanmak için ellerindeki amfi kutusuna bir çıkış katı yapmamı istediler açtık kutuyu çıkışlar alev almıştı bu arada ufak bir sogutucu koca bir sac trafo çekirdekten 700watt gibi bir deger hesapladım 40 vac simetrik çıkışlı 2*200 watt bir çıkış yapmaya karar verdik ve sadece malzeme parasına işçilik almada o zaman 150 tl rakama sogutucu dahil hesap yaptık gözleri büyüdü adamın üzerindeki yanan çıkış katını konyada 55 tl ye almış ama bir kaç iş sonrası yanık halde atılmış kenara yine köyde bir arkadaşa yaptıgım 5200 ve 1943 lü amfinin yaklaşık3 yıldır her gün tam kapasite kullanıldıgını ve kendi yerlerine getirip denediğimizde gözlerinin açıldığını gördüm ama sadece malzeme maliyetine razı olmadı birgitay bizlerde sorun yok aslında milletin parası çok kıymetli en iyisi bir tane yapıp kullanmak sıkılırsak onu elden bir şekilde çıkarıp yeni bir daha yapmak ve sanırım asla sonu olmayan garip bir hastalıkla çokta ciddiye almadan yaşamaya çalışmak ne dersiniz.

Takdir ediyorum sana.... Hep banacılık işte, paylaşımsızlık.... Adam düğünlere gidiyor 3000-4000tl alıyor , ben bir pedal yaptım 3000tl dedim sen delimisin diyor? Sen akılı isen bir bağlamaya 3000tl verip ayda bir neden değiştiriyorsun dedim ? Ton arıyorum diyor. Bende sana yıllarca emek verip en iyi tonu alacağın aleti yaptım diyorum bana '' yoookk öyle , 300 lira yapan var diyor '' 300 liraya yapan varsa neden almıyorsun diyorum ? Bana diyor ki iş görmüyor :D Böyle akıllarla mücadele edilebilir mi ?_
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 11 Oca 2015, 16:32

Allah bizlere hidayet versin.... Aklımız var çok şükür.... Ama hiç birşey yapamıyoruz.... Bu meslek hayatı dar etti bize.... Zira , neden ? Çünkü zekasına güvenen herkez hırs yapıp bu işi anlamaya çalışıyor.... Biraz tecrübesi olanda Aman Allah'ım aşırı ukâla vede kibirli.... Sanıyor ki en ben yarattım bu işleri :D Evin'de Milyar'lık tesisat var , gelir sen kalkın öğren diye senin yaptığın bir cihaza 1000 tl vermez.... Sana sürün der. Al işte zenginlerin doymak bilmeyen ötekileştirme fıtratı....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 11 Oca 2015, 22:02

Bu sadece elektroniğin değil hemen her sektörün problemi.
İşin hem teknik ayrıntılarında uzman olayım hemde mükemmel bir satış başarısı yakalayayım derseniz işiniz şansa kalmış derim.
Örnekleri vardır mutlaka gösterirsiniz ama sınırlıdır. Bizde bir laf vardır mesela "her işten anlayan ustanın ölümü acından olur" diye.
Yani hem işçi hem patron olmak çok zor, olursunuz da işte anca çorba parasına. İstisnalar hariç genelde böyle.
O yüzden başarılı firmaların satış ve reklam departmanları ayrıdır ve işin kaymağını da yer.
İşte size bu duruma güzel bir yorum getirmiş eğlenceli bir skeç. http://www.youtube.com/watch?v=nhumx8Ii5qs
Önemli olan sattığınız ürünün kalitesi değil alıcıyı buna nasıl inandırdığınızdır. Reklam olayı bir nevi kandırmacadır zaten, hadi daha usturuplu söyleyelim ikna etme sanatıdır diyelim. Bu yüzden ambalaj içindeki üründen çok daha önemli, acı ama öyle.
İşte size bunu açıklayan güzel bir video.
http://www.youtube.com/watch?v=mSFcneHalwg
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 11 Oca 2015, 22:09

Görüşlerinize tamamen katılıyorum @birgitay. Malesef ki, birçok kişi (bende dahil) bu işten maddi ve manevi nedenlerden ötürü soğudu. Bu şartlar altnda piyasa ile rekabet etmek çok zor bir duruma geldi. En basitinden artık basit bir malzeme bile eskiye nazaran çok pahalı bir duruma gelmeye başladı aynı zamanda malzeme bulmak tam bir ''dert''. Malzemesi elinde olupta alacağın rakamı duyup satma zahmetinde bulunmak istemeyen adam mı dersin, çakma malzemeyi orjinal diye okutan adam mı dersin sektörde inanın her şekil adam mevcut ve yine yukarıda @errör 'ün yazdığı gibi ''bunlar iyi günlerimiz'', diyorum bana kalırsada. Bu şartlar altında bu işle uğraşan adam karnınımı doyursun yoksa hobi edinip uğraştığı işiylemi uğraşsın? Sen burada bir amplifikatör kartı yapmak için çaba edip malzeme alıyorsun o kartı yapmak sana 40-45 dolara mal oluyor ama Çin 'den kargo dahil aynı kartı 50-60 dolara (hatta bazen daha az bir fiyata) getirtebiliyorsun. Nerede kaldı bunun adiliyeti! Sözüm uğraşıp birşeyler yapıp bundan zevk duyanlara değil ama uğraşıp didindiğin de cabası be kardeşim birazda ucuz olması gerekmez mi? Birçok kişi (bende dahil) artık bu işi yapmıyor. Yapmayı bırak hobi olarak bile ilgilenemiyor. Çünkü farklı sektörler göze daha cezbedici geliyor , hoş ki öylede.

Birde piyasada öyle adamlar mevcut ki, adamı resmen kudurturlar, bana 2500W ampli. yapabilirmisin diyenler ve bunu nerede kullanacaksın diye sorduğumda ''evde kullanacağım'', diye yanıt veren , daha hoparlörlerinin kaç watt olduğunu bilmeden böyle abuk subuk isteklerde bulunan insanlarda var. Bu durumda sen ya düzgünce böyle bir şeyin ''gereksiz'' olduğunu izah edip ya işi kaybedeceksin ya da bir şekilde yaptığın cihazı 2500W diye puntolayıp müşteriye servis edeceksin (dolandıracaksın-yutturacaksın). Bugün en basit bir projeyi bile herşeyi dahil tam anlamıyla hele ki bir ''diy audio gurusu'' mantığıyla yapmak iyi bir bütçe gerektiriyor. Örnek vermek gerekir ise, en basitinden TDA 1562 ampli. çıkış entegresinin fiyatı seneler önce 4,5TL ' idi ve birçok kişide o entegre ile ampli. yapıyordu, geçenlerde denk geldi fiyatını gördüm dudağım uçukladı resmen (30TL). Bunun beslemesi cartı curtu der iken , size koca bir maliyet çıkıyor. Şimdi sözüm ona ki , bu işle uğraşan adam vakit ayırıp TDA 1562 ' li ampli. ' yimi yapar yoksa, 2. el satılık sitelerinden aynı maliyetle belkide çok daha üstün çıkış seviyesi olan bir cihaz mı satın alır? Devir öyle bir devir ki , önümüze koyulanı tüketiyor, tüketmek zorunda bırakılıyoruz. Gittikçe düşen malzeme kalitesinden mi yoksa artan fahiş fiyatlardan mı ya da bu işler ile uğraşmak için eskisi gibi olmayan zaman'dan mı dert yanalım bilmiyorum, ama ben bu saydıklarımın 3 'ünden de dert yanıyorum. Bu sektörde (elektronik) kendini geliştirmiş bir yerlere gelmiş adamlar ya hak ettiği şekilde çalıştırılmıyor veya hak ettikleri yere gelemiyor veyahut başka sektörlere yönelmek zorunda oluyorlar. Ondan sonra yılların bilgi birikimi ve tecrübesi bir anda yok oluveriyor.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 11 Oca 2015, 22:12

Edit
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen birgitay » 11 Oca 2015, 22:32

Herkes haklı imiş , başka işlerdede öyle rekâbet varki akıllara zarar. Maaalesef benim artık bu işlere hevesim komple gitti. China malları kalite bile olsa , herkes hazır getiriyor alıyor. İşinede yarıyor neden yaramasın yani ? Yoksa yapmaz adamlar. Her konuda. O yüzden bırakın artık amatörlülüğü ???? Gerçek düşünün bu işlere kimseyi alıştırmayın. Biz yandık başkaları yanmasın !!!!
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen birgitay » 13 Oca 2015, 21:53

Link'e bakın Dost'lar.... İşi takdir mi edeyim bu kadar ucuza yapıldı diye ? Yoksa gerçekten herkez eline Havya alıp Lehim yapabiliyor diye herşeyi yapıp bukadar kıymetli şeyi abuk subuk malzemelerle öldürsün mü ? Yoksa ben takdir mi edeyim gerçekten. Çünkü çok uzmanlaşıp , okadar özel malzeme siparişi verip , iyi aletler yapmayı hedef ediyorken , birileri gelip yapsın piyasaya 60tl'ye versin ? Reklam gibi olmasın ama işte size bırakıyorum....
Eklentiler
Adsız.jpg
En son birgitay tarafından, 14 Oca 2015, 00:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 13 Oca 2015, 22:01

Hangi link?
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen birgitay » 13 Oca 2015, 22:02

Link verecektim , karşıdakinin kim olduğu belli olmasın diye resimi düzelttim resim attım.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Önceki

Serbest Kürsü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir