CD-ROM sürücüsü ile CD çalar yapımı

Sayısal Ses Devreleri » Sayısal (digital) ses işleme ile alakalı soru(n)lar

Kaliteli DAC

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Arl 2007, 20:34

Geçen hafta Internet'te high-end sayılabilecek DAC kitlerine baktım, fiyatlar 70-80'den başlayıp 400'lere kadar gidiyordu.

CD Player'lara da baktıkça sesteki farklar çok daha kulağıma takılmaya başladı. MP3 dinlemekte zorluk çekiyorum artık, zorunlu olarak daha iyi DAC gereksinimi doğuyor. Henüz kararımı verremedim ne yapacağım konusunda ama eğer kit değil de işlemci ile başlayacaksak işe, ben katılabilirim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Hazar » 09 Arl 2007, 23:12

Valla Internet'te başta Rod Elliott'un sitesindeki olmak üzere bazı şemalar var. CS841x serisi bir receiver + DAC ikilisiyle birşeyler yapıp, çıkışına da doktorun A sınıfı kulaklık amplifikatörünü takıp dinlemeyi istiyorum. Eğer ben beğenirsem, malzeme konusunda site bazında destek çıkabilirim isteyenlere. Ama dediğim gibi, önce benim beğenmem lazım :)
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Arl 2007, 23:38

CS8416'nın dökümantasyonunu inceledim de, örnek olarak verilen devre şeması ve çift taraflı baskılı devre ciddi şekilde ürküttü beni.

Evde üretmek epey zahmetli olacak gibi, hadi diyelim verdik parayı baskılı devreyi yaptırdık, sadece lehimleme bile ciddi işçilik gerektiriyor gibi.

Benim baktığım kitleri hatırlamıyorum şu anda, yarın bilgisayarıma bakıp hatırlarım ama.. 192KHz'lik son model bir işlemci ama çok iyi bir seçim gibi. Dr.un kulaklık amfisi ile oldukça iyi şeyler vaad ediyor kanısındayım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 10 Arl 2007, 00:03

Aslında ultra zahmetsiz bir devredir kendileri! Yapımı basit diye seçtim ben bunu :)

Resim

Receiver entegremiz neredeyse her işi içinde hallettiği için bize pek iş kalmıyor. Normalde bu iş bu kadar basit olmamalıydı :oops:

Datasheette göreceğiniz gibi Hardware Mode marifetiyle receiverin kontrolü için I2C protokolü ve dolayısıyla bir mikrokontrolcü kullanmaya gerek kalmıyor, bildiğimiz "pini GND'ye çeek" tekniğiyle alete kontrol edebiliyoruz. Bu yüzden basit
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Şimdi oldu :)

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Arl 2007, 00:39

Bu devreyi daha önceden görmüştüm, ama açıkcası pratikten yola çıkarak düzgün DAC gereğinin önemine daha yeni vakıf olmaktayım.

Benim baktıklarım kapalı kutu kit ya da PC ses kartı şeklindeydi, http://www.diykits.com.hk/Zhaolu.htm adresinden Zhaolu D3 DAC ilgimi çekmişti baktıklarım arasında.

Ama bu devre de basit ancak oldukça etkileyici özelliklere sahip. Benim baktığım devre Evaluation board for CS8416 and CS8406 imiş. CS8416'yı bir mikroişlemci ile software modunda ya da mikroişlemcisiz hardware modunda çalıştırabiliyormuşuz.

Yalnız burada receiver olarak CS8414 kullanılmış, asıl DAC ise CS4334 diyor. Bu durumda CS8416 birebir uyacak mı bilemiyorum.

Şahsen ben daha kaliteli bir DAC kullanmak isterim ama ESP amca da ilk deneyecekler için yeterli kalitede diyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Arl 2007, 00:43

Hazar yazdı:Datasheette göreceğiniz gibi Hardware Mode marifetiyle receiverin kontrolü için I2C protokolü ve dolayısıyla bir mikrokontrolcü kullanmaya gerek kalmıyor, bildiğimiz "pini GND'ye çeek" tekniğiyle alete kontrol edebiliyoruz. Bu yüzden basit

Aynı yere bakmışız, yorgunluktan görmedim :))

Bu durumda DAC ihtiyacımızı nasıl karşılayacağız? Bizim memlekette hiç sormadım ama, sonuçta bu işe 24 bit 192Khz DAC uğruna katlanabilirim gibi.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e154 » 10 Arl 2007, 05:54

yaw ben tda 1543 ümle gül gibi geçinip gidecektim. kafam karıştı şimdi hangisini yapacaz:....
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 10 Arl 2007, 06:15

arkadaşlar walla ben biraz araştrdım sanırım TR de bu DAC entegrelerini temin edemiycez bu nedenle eğer bu projeye gönüllü arkdaşlarımızda varsa hani yapmak isteyenler kısacası hbirleşelim hep beraber bi çubuk getirtelim şöyle kişi başı 5er tane falan hani kıyıda bulunması gereken bi entegre bence heleki TR de bulamadığımızı düşünürsek bi hata yapıp yaktıkmı yandık ondan sorna :)
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Hazar » 10 Arl 2007, 11:14

CS4334 elimde var. CS8416 sanırım 8414 ile uyumlu, pin sıralaması farklı gerçi. Daha iyice araştıramadım. Emin olunca yazacağım biraz yoğunum şimdilerde.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Haberler

Okunmamış iletigönderen Hazar » 10 Arl 2007, 23:06

Haberleri veriyorum:

CS8414 almak isteyenleri eBay'a davet ediyoruz: http://l.inc.md/w2Ga307xp
Adedi $14 + $3 kargo.

CS8412 almak isteyenleri de eBay'a buyur edelim: http://l.inc.md/g6Fp373fx
Adedi tam $25 + $8 kargo. :shock:

CS8416 ise $7'cik. Ve araştırmalarıma göre 8412/14 ile pin uyumlu olmasa da fonksiyonel olarak uyumlu, el oğlu mikrokontrolcü kullanmadan çalıştırmış bu malzemeyi çünkü, gözümle gördüm. :)

Şimdi sıkıntılı karar. İçimden :evil: bi ses diyor ki "giden $7 olsun, al bir tane dene". Diğer iç ses de "şimdi onu alacaksın, işi gücü bırakıp PCB tasarımıydı, düşük jitter için hayvani filtreleme, minik minik SMT komponentler, sonra yapacaksın CS4334 seni kesmeyecek, daha iyisini arayacaksın; hem ellerin de titrer senin zaten boşver, amcalar yapmış alırsın" demekle meşgul.

Evet sıkıntılı bir karar gerçekten. :kulaklik:
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Sayısal Ses Devreleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir