yine yeniden RAS32

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

yine yeniden RAS32

Okunmamış iletigönderen hakan-imp » 23 Mar 2011, 22:33

Değerli ustalarım benim amacım kendime kaliteli ve detaylı ses veren bi amfi yapmak.daha önce tda 7294.stk4241.stk4048.100 watt darlingon cıkışlı amfi.transistör çıkışlı 125 waatt hi-fi amfi yaptım sesleri fena değildi ama hiçbiri bana göre yeterli değildi.sonra kendime dedimki bu amfi yapma işi yaş oğlum bunlara verecen paraya git stero amfi al.sonunda gidip kendime marantz pm 45 aldım ama almaz olaydım :x onun seside beni tatmin etmedi değiştirdiğim diğer amfileri saymıyorum daha hiçbiri olmadı . neyse çok uzattım galba konuya gelim :) artık kendime son noktayı koyacağım bi amfi yapmak istiyorum bunun içinde sesleri övülen a sınıfı amfide karar verdim (çünkü bütün üst seviye amfiler A sınıfı) araştırmalarım sonucu nico ras ın ras32 amfisinde karar kıldım sebebi ise sesinin aldığı övgüler ve devre dizaynının fazla zor olmaması malzemelerininde kolay bulunması oldu.gücüde oldukca yeterli ortalama 25watt verir diye tahmin ediyorum . amfide kullanacağım kolonlar dali concept 8 6 ohm 90 desibel ama yinede aklımda şüpheler var .

1.ISI SORUNU.
2. SES KALİTESİ VE DETAYI
3.KOLONLARDA 2 ADET BAS SÜRÜCÜSÜ VAR .AMFİNİN GÜCÜ YETERMİ.(ÖZELLİKLEDE BASLARDA )

YANİ YAPTIĞIMIZ EMEĞE DEĞERMİ PİYASADAKİ HANGİ AMFİLERLE KIYASLANIR .(bunu çooook merak ediyorum :idea: )herkezin kulak zevki ayrıdır diyen olabilir ama herkes sesi canlı veren deteylı veren sistem isterler.yani genel anlamda ses kalitesi nasıldır .EĞER BU AMFİYİ YAPACAK OLURSAM YARDIMLARINIZI ESİRGEMEZSİNİNİZ İNŞ.HER TÜRLÜ YARDIMLARINIZI VE GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM ARKADAŞLAR ÖNERECEĞİNİZ bAŞKA DEVRELERDE OLABİLİR CEVAPLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER,SAYGILAR.(DİY AUDİO TR ye yeni üye oldum diğerlerinden farklı bi forum güzel çalışmalar var ama sanki braz sakin gibi)
hakan-imp
DIY Audio Fanatiği

İl: Gaziantep

Ynt: yine yeniden RAS32

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Mar 2011, 01:16

RAS32 içimde sevdadır. Kartları beslemesi hazır ama epeydir ara verdiğimden henüz toplayamıyorum. Maliyetli olacaktır ki besleme için Hoparlör bir alım organize etmiş, soğtucular konusunda da ulaştığı fiyatları paylaşmış ve isteyenlere yarsımcı olmaya çalışmıştı. Çalışan örneği Ersoy'da mevcut ve gerçekten eğitimli kulağı ile masraf ve zahmetine girmeye değer bulmuşsa bana göre yeterli referans. Forumda araştırma yapmışsınızdır muhakkak, arkadaşlar da gerekli görecekleri hususları eklerler. Evet, forum sakin biraz maalesef. Bir taraftan kötü bu ama şöyle de değerlendirmek lazım, sükunet çoğumuzun odyo kendinyapı ile hayat boyu uğraşacağı hissiytı ile işleri ağırdan almamızdan kaynaklanıyor. Paylaşımlarınızı bekleriz. Foruma hoşgeldiniz. :)
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Mar 2011, 10:09

RAS32 ile ilgili son durum:

Ses muhteşemdir.
Devre parçaları kolaylıkla bulunabilir, baskılı devre kolay yapılabilir.
Az yer kaplar.

Ancaaak,
Soğutma işi için düzgün alüminyum soğutucular gerektirir, ebatlar da büyüktür.
Besleme için iyi bir trafo ve besleme kondansatörleri gerektirir.
Kablolama kalınca yapılmalı ve kısa tutulmalıdır.

Devre maliyeti soğutucu ve besleme maliyetinin yanında devede kulaktır.

Şahsen ben soğutucular için büyük alüminyum profilleri işlemek için eve freze alıp, şimdi de o profilleri gönyelemek için soğuk çekme çelikten freze mengenesi yapmaktayım. İş nereye geldi??
Bitince RAS32 soğutcularına bağlanacak, trafo ve kondansatörler dahil herşey hazır.
Isı dağıtımını kolaylaştırmak için daha fazla güç transistörü kullanan, daha yüksek voltaj beslemeli bir versiyonun baskılı devresi son halini almak üzere. İkinci bir versiyon da gelecek.

Yani çok iyi soğutmalı bir kutu tasarlayıp yapmadan bu işe girişmek pek mantıklı değil. Fan gibi çözümler bu işe pek uygun değil bence.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hakan-imp » 25 Mar 2011, 20:31

e_cag yazdı:RAS32 içimde sevdadır. Kartları beslemesi hazır ama epeydir ara verdiğimden henüz toplayamıyorum. Maliyetli olacaktır ki besleme için Hoparlör bir alım organize etmiş, soğtucular konusunda da ulaştığı fiyatları paylaşmış ve isteyenlere yarsımcı olmaya çalışmıştı. Çalışan örneği Ersoy'da mevcut ve gerçekten eğitimli kulağı ile masraf ve zahmetine girmeye değer bulmuşsa bana göre yeterli referans. Forumda araştırma yapmışsınızdır muhakkak, arkadaşlar da gerekli görecekleri hususları eklerler. Evet, forum sakin biraz maalesef. Bir taraftan kötü bu ama şöyle de değerlendirmek lazım, sükunet çoğumuzun odyo kendinyapı ile hayat boyu uğraşacağı hissiytı ile işleri ağırdan almamızdan kaynaklanıyor. Paylaşımlarınızı bekleriz. Foruma hoşgeldiniz. :)

hoşbulduk e_cag evet yapılan emeğe ve masrafa değecek gibi.eğer ersoy kardeşimiz beğenmişse biraz araştırdım aynı besleme ile çalışabilecek başka a sınıfı çalışmalarda var.yani bu beslemeyle başka devrelerde deniye biliriz.işe yavaş yavaş koyulum bari :) GEREKLİ REFARASIDA ALDIĞIMIZA GÖRE(ERSOY DAN)
hakan-imp
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hakan-imp » 25 Mar 2011, 21:15

hoparlör yazdı:RAS32 ile ilgili son durum:

Ses muhteşemdir.
Devre parçaları kolaylıkla bulunabilir, baskılı devre kolay yapılabilir.
Az yer kaplar.

Ancaaak,
Soğutma işi için düzgün alüminyum soğutucular gerektirir, ebatlar da büyüktür.
Besleme için iyi bir trafo ve besleme kondansatörleri gerektirir.
Kablolama kalınca yapılmalı ve kısa tutulmalıdır.

Devre maliyeti soğutucu ve besleme maliyetinin yanında devede kulaktır.

Şahsen ben soğutucular için büyük alüminyum profilleri işlemek için eve freze alıp, şimdi de o profilleri gönyelemek için soğuk çekme çelikten freze mengenesi yapmaktayım. İş nereye geldi??
Bitince RAS32 soğutcularına bağlanacak, trafo ve kondansatörler dahil herşey hazır.
Isı dağıtımını kolaylaştırmak için daha fazla güç transistörü kullanan, daha yüksek voltaj beslemeli bir versiyonun baskılı devresi son halini almak üzere. İkinci bir versiyon da gelecek.

Yani çok iyi soğutmalı bir kutu tasarlayıp yapmadan bu işe girişmek pek mantıklı değil. Fan gibi çözümler bu işe pek uygun değil bence.

İşte beni encok düşündürende bu besleme devresi özelliklede kondansatörler .ama devrede tam tersine basit. önce kapasitörleri ayarlamak lazım bizim burda sordum 6800mf den yukarı yok :) oda galiba çin malı. yani malzemeleri bulmak yapmaktan zor olacak gibi . (beni şimdiden yıldırmaya başladı :) ) trafayuda troid sardırmayı düşünüyorum devrenin orjinalı + - 24 volt dc yani 2x18 volt ac 500va çift kanal için yeterli diye düşünüyorum. ama sizin düşüdüğünüzü bende düşünmüştüm çıkışa 2 tane daha transistör ekleyip voltajı simetrik 35 volta çıkarsak devre çalışırmı acaba çalışsada sesinde herhangi bi değişiklık olurmu hocam.soğutucuda ayrı bidert ben fan kullanmayı düşünüyordum bilgisaylar için satılan şu sessiz sogutuculardan sessiz olduktan bi sorun olurmu . amfi kutulamakta kolay olmayacak sinyal kabloları korumalı olcak .nasıl olduysa onları buldun hayret :) ama kalteli streo pot bulamadım 25 kuruşa çin malı vardı :) şeytan diyor git 1000 tl ver hazır streo amfi al ama kendi yaptığın amfinin sesini dinlemek başka bişey çok haz veriyor insana özelliklede bu amfinin sesini çok merak ediyorum (insanın başına ne gelirse meraktan geliyor boşa dememşler ) sözün özü dediğin gibi önce besleme devresini ve sogutucuları ayarlamak lazım bu konuda yardımlarını beklyiorum trafonun gücü ve voltajı hakkında yoksa fazla güç transsitörü kullanan devreyimi beklesem cevaplarını bekliyorum forumlarda fazla yazı yazmadığım için yazılarım anlamsız ve karışık olabilir kusuruma bakmayın ama bu amfiyi gercekten yapacağım 1 yıl sürse bile yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
hakan-imp
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Mar 2011, 18:45

1000TL'ye böyle bir ses veren amfi varsa bence alın gitsin derim :) Hani varsa düşünmeye gerek yok bence.

Soğutucu maliyeti 100 TL desek, trafo yaklaşık 120 olsa, soğutucuları, kutuyu işletip monte ettirmesi 100TL olsa, transistörler, devre elemanları vs. 50 TL olsa, 50 TL soket, jak, pot vs. olsa, kutulama malzeme maliyeti 50TL desek, kondansatörlere ve diyotlara 80 TL desek, toplamda yuvarlak hesap 550 TL'ye bu işin bitmesi lazım. Son rakamlar nedir bilmiyorum, biraz marjlı eski fiyatlardan kabataslak hesap yaptım.

Yani çok da ucuz değil.

Fan aynı kutuda parazite yok açacaktır, ayrıca en sessizi bile gene gürültülü.

Class A yapınca biraz ucuza kaçma şansımız kalmıyor, ucuz soket vs. ile geçiştiremiyoruz. İç kablolama için kaliteli bakır kablo şart, kalın olacak.

Sadece iki transistör eklemeyle devre tamam diyemeyiz, açıkcası ben değil Nico tasarımı yaptı ve devre biraz daha değişti. Uygulamadan paylaşmak istemiyorum, baskılı devre de henüz bitmedi.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 26 Mar 2011, 18:47

Fan aynı kutuda parazite yol açacaktır demişsiniz, peki fanları kutunun dışına monte edip fanlar için ayrı bir küçük trafo ve güç kaynağı kullansak yinede parazit yapar mı herhangi bir şekilde ?
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Mar 2011, 18:52

Olur, aslında her şekilde olur, ben de prototip için fan kullandım, soğutucular yetersiz kalmıştı.

Ama CLass A ile 2-3 saat müzik dinlerken fan gürültüsü, vınıltısı rahatsız edici, böyle bir amfi için garip kalıyor. Yoksa teknik olarak neden olmasın derim. Ayrıca kaliteli ses için belirli bir sıcaklıkta kalması gerekiyor çıkış transistörlerinin, dolayısıyla klasik yöntem soğutucular her zaman daha iyi.

Ama dinleme ortamında zaten başka gürültüler var, soğutucuya param yok derseniz, o zaman fan olur. Ayrı bir trafo ile besleme yapmak durumu kurtaracaktır.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 26 Mar 2011, 19:10

Bu Class a özellikle single ended anfilere gereken soğutucularda öyle böyle değil ki :) Fiyatı bir yana çok büyük olması gerekiyor doğal olarak kutunun kapladığı yerde çok büyük miktarda artıyor. Bu yüzden fan kullanmak daha çekici geliyor sanki :) Tabiki ayrı bir trafo + güç kaynağıyla.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Mar 2011, 19:32

Class A amfilerin pahalı olmasının nedeni de bu.
Fan gürültüsüne razı olunca sorun yok, ama maksat alıp başköşeye koyup dinleyeceğiniz bir cihaz yapmaksa bu maliyetler benzerlerine göre oldukça ucuz kalır genede.

Ya da gecekondu misali ortada gezen bir alay elektronik parçaya razı oluruz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir