TECHNICS SU-V4A FULL Modifiye

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

TECHNICS SU-V4A FULL Modifiye

Okunmamış iletigönderen ozgurece » 23 May 2015, 16:21

DESIGN Mr_YAMYAM - MADE IN T U R K E Y
Orjinal SPECIFICATIONS
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
SON DURUM
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Yılların Tecrübesi ve Profesyonel Proje Çalışmalarını Hayata geçirmiş Onursal Hocamın Açıklamaları :
Çoğu arkadaşlarımız iyi kalite bir amplifikatör yapmak için öncelikle yüksek güçlü bir çıkış katı arayışı içerisindedirler.
Amlifikatörlerin gücü ne olursa olsun, güç faktörü asla kalite unsurunu göstermez. Güç faktörü, bir amlifikatörün, uygun yükteki bir hoparlörü sürebilme kabiliyetidir. Hoparlörün hassasiyeti doğrultusunda elde edilebilecek ses şiddetinin temel göstergesidir.
İlk konumuzda bahsetmiş olduğumuz üzere bir amplifikatörün kalite faktörlerinin beirlenmesinde bazı etkenler önemlidir.
İşte bu konumuzda bu etkenlerden olan NOISE (Gürültü) faktörünü işlemeye çalışacağız.
Her amlifikatör havadan yayılan elektromanyetik dalgaları yükseltirler. Bu elektromanyetik dalgalar hangi frekansta olursa olsun ampli girişine ulaşıyorsa, gürültü unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun engellenmesi için FARADAY KAFESİ denilen sistem kullanılmaktadır. Faraday kafesinin en uygun meteryali ise demir bileşenli SAC denilen plakalardır. Havadaki elektromanyetik dalgalar sac içerisinden geçemezler. Özellikle alçak frekanslı bileşenler için, sac oldukça güçlü bir manyetik engelleyicidir.
İşte bu sebeple, iyi bir ampli yapmak istiyorsak öncelikle kutulamanın çok önemli olduğunu vurgulamak isterim.
Arkadaşım @ozgurece için yapmakta olduğum amplifikatör ve kutulama tekniği konumuz içerisinde ÖRNEK olarak ele alınacaktır.
Resim
Resim
Böylece olası telefisi mümkün olmayan hatalardan kaçınılmış olacaktır.
ŞASELEMENİN ÖNEMİ:
Gerek GROUNDING denilen olay gerekse SHIELDING denilen olay birbirlerine oldukça bağımlı etkenlerdir. Bu sebeple montaj prosedürlerimiz oldukça önemlidir.
Ben kendi sistemimde ZERO POINT (sıfır noktası) esasına göre montag yaptığım için beslemenin sıfır noktasını şaseye tespit etmekteyim. Bu yöntem montajdan kaynaklanabilecek olası gürültüleri elimine etmek için ideal bir yöntemdir.
Eğer çok pahalı sistemler incelenirse, şaseleme ve kutulama için oldukça meşakkatli ve pahalı ekipmanlar kullanılmış olduğu görülecektir. Hatta bu gibi pahalı ürünlerin, elektronik malzemelerden ziyade bu aksam ve sistem şaselenmesi için kullandıkları meteryal ve iş gücünün daha pahalı olduğunu görebiliriz.
SİSTEM ŞASELENMESİ VE BAĞLANTI METODU.
Sistem sıfır noktasının şaseye (Metale) verilmesi, herhangi bir devrenin şase bağlantısının en kısa yoldan yapılmasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Sistem sıfır noktasına kadar baskı devreyi uzatmak hem öngörülmeyen kapasitif veya manyetik etki gösterebilmektedir, hem de daha ince hesaplar yapmayı gerektirmektedir.
Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken tek nokta, devredeki sıfır noktalarının şaseye tespit yerlerinin doğru yapılabilmesidir. Eğer baskı devreyi çizerken belli tekniklere riayet edilirse hiç te zor olmadığı görülebilir.
Resim
Ampli çıkış modülünün ve pre-amplifikatörün montaj şekli görülmektedir. Bu montaj şeklinde dikkat edilmesi gereken tek nokta devredeki sıfır noktasının şaseye tespitinin mümkün olduğunca az direnç gösterecek şekilde yapılmasıdır.
Esas önemli olan nokta ise besleme devresinin şaseye tespit tekniğidir.
Bu bağlantı son derece önemlidir. Çok iyi tespit edilebilmeli ve olası en küçük direnç unsuruna dikkat edilmelidir.
Resim
Proje devam ediyor..
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İl: İZMİR

Ynt: TECHNICS SU-V4A FULL Modifiye

Okunmamış iletigönderen Amatör » 24 May 2015, 20:40

Ciddi emek harcanmış,tebrikler..
Umarım ses kalitesi de tatminkardır.

İyi bir çift hp ile neler yapabilir acaba bu stk?merak ettim doğrusu.
Ben bu entege çıkışlardan pek hoşlanmıyorum açıkçası.Sınırları belli diye düşünüyorum.Tek,tek elemanlar ile daha geniş alternatifte çıkışların tasarımları,bizim de duyum sınırlarımızı genişletebilir diye düşünüyorum.
İlave olarak, bu stk entegre çıkışları hiç dinlemedim diyebilirim,bu sözlerimden bu kötüdür anlamı çıkartmayınız.

Çalışmanızda başarılar dilerim,kolay gelsin.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 25 May 2015, 00:56

Amatör yazdı:Ciddi emek harcanmış,tebrikler..
Umarım ses kalitesi de tatminkardır.

İyi bir çift hp ile neler yapabilir acaba bu stk?merak ettim doğrusu.
Ben bu entege çıkışlardan pek hoşlanmıyorum açıkçası.Sınırları belli diye düşünüyorum.Tek,tek elemanlar ile daha geniş alternatifte çıkışların tasarımları,bizim de duyum sınırlarımızı genişletebilir diye düşünüyorum.
İlave olarak, bu stk entegre çıkışları hiç dinlemedim diyebilirim,bu sözlerimden bu kötüdür anlamı çıkartmayınız.

Çalışmanızda başarılar dilerim,kolay gelsin.

Amatör
Benim salondaki amplim vardı. Hani benim test videosu göndermiş olduğum. İşte bu amplinin iç tasarımının aynısı yapılıyor.
hoparlorler/yeni-yaptigim-referans-monitor-hoparlor-kabini-t2134-50.html
Konu içerisindeki 6. sayfada görebilirsiniz.
Sendeki benim hasta olduğum hoparlörler ile de oldukça canavar olacağına eminim.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen ozgurece » 25 May 2015, 18:14

Hocamın Proje çalışması Devamı ,[b] yazılar onun mesajından alıntıdır. [/b]
Benim workstation PC ye bağladım ve kabaca test sonuçlarını aldım
Esasen bu ampli, bir ampli olmayıp bir ÖLÇÜM ve GÖZLEM aleti olmuştur :D
PC ile direk irtibatlı olan PPM aynı zamanda şu ölçümleri yapmaktadır.
1 Anfiye giren sinyal seviyeleri.
2 Anfinin çıkış gücü. (RELATIVE)
3 PC çıkış seviyesi.
3 PC ye giren sinyal seviyeleri.
Böylece PC de kayıt yaparken başka bir ölçüm sistemimiz yoksa PPM ile kayıt seviyemizi görebiliyoruz.
Eğer kayıt kalibrasyonumuz doğru ise (Kayıt programı ayarları) kaydetmiş olduğumuz sesleri de ölçebiliyoruz.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 25 May 2015, 18:18

Hemen de çalmış görüntüleri :D
Gel anlaşalım adamım. Ben sana orijinal SONY ampliyi set olarak vereyim sen bana bu ampliyi ver :mrgreen:
Ne de olsa orijinal bir cihaz veriyorum. Evde yapılmış uyduruk bir anfiyi naapacaksın :lol:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ozgurece » 25 May 2015, 18:25

Onursal Hocam Dehşet ötesi bir cihaz Ses seviyelerini PPM ile en hassas bir şekilde görebiliyoruz, Kaç cihazda PPM vardır ki , Bu anfiye 15.000$ verseler vermemmm, çünkü sizin Pofesyonel bilgi ve Yılların Tecrübesi ve binbir Emekle yapmış olduğunuz Bu cihazın üstün seviyelerdeki birçok cihazı tokatlayacağından adım gibi eminim , Elinize Emeğinize sağlık Hocam.
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 25 May 2015, 18:39

ozgurece yazdı:Onursal Hocam Dehşet ötesi bir cihaz Ses seviyelerini PPM ile en hassas bir şekilde görebiliyoruz, Kaç cihazda PPM vardır ki , Bu anfiye 15.000$ verseler vermemmm, çünkü sizin Pofesyonel bilgi ve Yılların Tecrübesi ve binbir Emekle yapmış olduğunuz Bu cihazın üstün seviyelerdeki birçok cihazı tokatlayacağından adım gibi eminim , Elinize Emeğinize sağlık Hocam.

Yok be gurban o kadar da değil.
Benim tasarımım profesyonel disiplin uygulanarak yapılmış bir tasarımdır. Yoksa STK çıkış katlarının eti ne budu ne :D
Ama bir PPM işin içerisine girince gerçekten değer arzediyor. Çünkü ciddi bir ölçüm aletidir. Basit anlamda VU metreler de ölçü yaparlar tabiiki ama PPM lerin belli başlı standartları bulunmakta ve bu standartlar doğrultusunda kalibre edilmesi gerekmektedir.
Geniş bir ölçüm aralığı için -40db sinyal seviyesi idealdir. Alt seviyelerdeki çözünürlük 3 db dir. 0 dbFS ve +3 seviye çözünürlüğü ise 1 db dir.
Uygun fiyatla yapılabilecek ideal bir PPM denilebilir.
Belki ilerde bu PPM in yapım aşamalarını konu altında toplayıp gerekli dökümanları da verebilirim. Yapmak isteyen arkadaşlar olabilir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 25 May 2015, 18:56

Tebrikler..

Kendi yaptığımız cihazlarla sanırım birde gönül bağı kuruyoruz.El emeği olduğu için değer biçmek kolay olmasa gerek.

Bu stk lı çıkışın önünde ton kontrol gibi bir yapı kullandınız mı acaba?
Yani, kasanın dışında görünen bass,tiz potansları aktif midir?
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 25 May 2015, 20:52

Amatör yazdı:Tebrikler..

Kendi yaptığımız cihazlarla sanırım birde gönül bağı kuruyoruz.El emeği olduğu için değer biçmek kolay olmasa gerek.

Bu stk lı çıkışın önünde ton kontrol gibi bir yapı kullandınız mı acaba?
Yani, kasanın dışında görünen bass,tiz potansları aktif midir?

Tüm fonksiyonlar aktiftir Amatör.
LOUDNESS fonksiyonu. (DSL) Dynamik Super Loudness. Özel tasarımdır. 6db eşitleme yapılmıştır. 24 db ye kadar genişletilebilir olsa da bu gibi amplilerde gerekli görülmez.
HIGH filter. 7KHz üstü zayıflatılır.
MM-MC Phono (orijinal kendi devresi)
Bass ve tiz kontrol. Özel tasarımım. Gürültü faktörü -85db Çıkış seviyesi +24 dbU
Giriş ve rec selektörleri. (Orijinal hali ile)
Diğer kontroller PPM için tahsis edilmiş olup.
PPM sapma hızı. 2 değer. FAST ve DIN
PPM ölçüm Giriş (line seviyesi) veya Ampli güç ölçümü.
PPM Mode. DOT (Nokta) veya BAR (sıralı)
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 25 May 2015, 22:03

Amaca uygun güzel bir cihaz yapmışsınız.
Ses kalitesi olarak da test etmişsinizdir, zaten daha önce de bu cihazı kullanıyordunuz.
Merak ettiğim nokta,bu cihazı yeni dinleyen arkadaş eski cihazı ile karşılaştırma yaptığında kendisini etkileyen hangi özelliği olmuştur?Anlatımlarından çok etkilendiği açıkça görülüyor.
Benim SE classA denememde ilk ve en çok etkilendiğim nokta,çok müzikal ve gerçeklik hissiyatı olmuştu mesela.
Ancak çok hassas cihazlar ile müzik dinlemek de başa bela bir iş,kayıt ve kaynak cihazın etkisi inanılmaz derecede hissediliyor ve dinlenebilecek kayıt bulmak da zorlaşıyor.Birde flat dinleme yapmaya çalışınca ,düşünün artık gerisini..

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir